1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Politik Belirsizlikler Altını Yükseltiyor

Politik Belirsizlikler Altını Yükseltiyor

Dünyada en güvenilir yatırım araçları arasında yer alan altının son dönemlerdeki düşüşünden sonra yeniden yükselişe geçmesi ile ilgili analistler yorumlarda bulunmaya devam ediyor. Altının son 1 hafta içinde yeniden yükselişe geçmesi ile ilgili Dailyfx analistlerinden Thomas Westwater fikirlerini paylaştı. Westwater altının yükselişini politik belirsizlikler ve ekonomik çalkantılar üzerinden değerlendirdi.

featured

Dailyfx analistlerinden Thomas Westwater altının son haftada yeniden yükselişe geçmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Altındaki yükselişi küresel kriz ve politik belirsizlikler üzerinden ele alan Westwater, yükselişin devam edeceğini açıkladı. Ünlü analist dünyada yaşanan olumsuzlukların, altın fiyatlarını olumlu yönde etkilediğini belirtti.

Altının ABD seçimlerinden sonra 2 hafta boyunca düşüş göstermesinden sonra yeniden yükselişe geçtiği gözlemlendi.  9 kasım itibari ile % 5’e yakın düşüş gösteren altın bu hafta yeniden yükselişe geçti. Altının yükselişi ile ilgili makro güçlerin etkisi, politik belirsizler ve ekonomik çelişkiler sebep olarak gösterildi. Thomas Weswater altındaki yüksekişte ABD Merkez Bankası ve Hazine Bakanlığı arasındaki fikir farklılıklarına, beklenen teşvik paketlerinin gelmeyişine ve küresel bir kriz olarak etkisini devam ettiren Covid-19 salgınına bağlı olarak açıkladı. Westwater altının hükümetlerin birçok açıdan belirsiz hamlelerinden dolayı yükseldiğini ve yükselmeye devam edeceğini açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı ve Federal Rezerv Çelişkisi

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Federal Rezerv’den yıl sonunda bitecek olan acil durum kredi olanaklarının bir kısmını iade etmesini istedi. Federal Rezerv’in mektuba olumsuz yanıt vermesi ve bu olanakların durdurucu rollerine devam etmesi gerektiğini söylemesi kafaları karıştırdı. Thomas Westwater bu ekonomik olarak uzlaşı sağlanamayan belirsizliklerin altın fiyatlarındaki yükselmenin sebeplerinden biri olduğunu iddia ediyor. Westwater ABD Hazine Bakanlığı ve Federal Rezerv’in belirsiz görüşmelerinden sonra altının  1870’e yükseldiğini açıkladı.

Enflasyon ve Teşvik Beklentileri Çalkantılı

Altındaki yükselişin başlaması ve devam edeceği yönündeki görüşleri destekleyen diğer konular is enflasyon beklentisinin gerçekleşmemesi ve Joe Biden’den beklenen teşvik paketlerinin gelmemesi oldu. Joe Biden’in başkan seçilmesi ile teşvik paketlerinin geleceği ve normalleşmenin bir derece sağlanacağı öngörülüyordu. Ancak teşvik paketinin gelmemesi ve sürecin sıkıntıya girmesi altın değerinin yükselmesine sebep oldu. Enflasyon beklentilerindeki rahatlama da yine teşvik paketlerinin verilmemesi ile ortaya çıktı. Teşvik paketlerinin gelmeyeceğinin düşünülmesi enflasyona yönelik baskıların da azalmasına neden oldu.

Covid-19 Salgınının Devam Etmesi Altının Yükselişini Devam Ettirecek

Altındaki yükselişin en önemli sebeplerinden biri de küresel bir kriz olarak etkisini sürdüren Covid-19 salgınının etkisinin devam etmesi olarak değerlendiriliyor. 2 hafta önce Covid-19 aşıları ile ilgili gelen olumlu haberler altının düşmesine sebep olmuştu. Ancak salgının yayılımının devam etmesi ve aşıların kullanımına başlanması için bir süre daha beklenmesi gerektiği için altının yükselişini devam ettireceği düşünülüyor. Aşıların dağıtımının ve lojistik işlerinin zaman alacak olması, salgının altına değer kazandırmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Yorum Yap