1. Anasayfa
  2. Döviz

Politika Faizi Sabit Kaldı, Döviz Kurları Düştü

ABD kanadında yaşanan gelişmeler sonrasında düşüş eğilimini sürdüren dolar, yurtiçi piyasalarda Türk Lirası karşısında yeni günde sert değer kaybetti. Piyasalarda günün en önemli gelişmesi olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ocak ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı takip edildi. Toplantıda faizde değişikliğe gidilmedi ve politika faizi %17 olarak kaldı. Bu karar ile birlikte dolar/TL düşüş yaşadı.

Politika Faizi Sabit Kaldı, Döviz Kurları Düştü

Uzun bir süredir küresel piyasalarda değer kaybı yaşayan ve düşüş eğiliminde olan dolar, ABD kanadında yaşanan gelişmelere bağlı olarak küresel piyasalarda değer kayıplarını sürdürdü. Dün ABD Başkanı Joe Biden’ın Hazine Bakanı adayı olarak konuşma yapan Janet Yellen’in, dolarda rekabet yaratma çabalarının olmayacağını açıklaması üzerinde, mali teşvik paketine ilişkin beklentiler arttı. Bununla birlikte küresel piyasalarda dolar düşüş eğilimini sürdürdü ve küresel hisse senetleri de bu konuşmalara bağlı olarak yeni gün işlemlerinde rekor kırdı. Önemli para birimleri karşısında güç kaybeden dolar, yurtiçi piyasalarında da Türk Lirası karşısında değer kaybını sürdürdü. Gün içinde dolar/TL kuru için en etkili gündem maddesi ise Merkez Bankası’nın açıkladığı faiz kararı oldu. Merkez Bankası’nın yılın ilk PPK toplantısında faiz artırımına gitmeyerek politika faizini %17 tutma kararı almasıyla birlikte dolar/TL sert düştü.

Dolar Zayıfladı, Küresel Hisse Senetleri Rekor Kırdı

ABD Başkanı Joe Biden’ın Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, dün açıklamlarda bulundu. Yellen konuşmalarında, dolarda rekabetçi yaklaşımda bulunmayacaklarını vurguladı. Bununla birlikte ABD mali teşvik paketine ilişkin beklentiler de artış gösterdi. 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketi için küresel piyasalarda oluşan olumlu beklenti ile birlikte dolar, önemli para birimleri karşısında değer kaybetti, öre yandan küresel hisse senetleri işlemlerinde gün içinde rekor kırıldı. 2 gündür değer kazanımında olan Çin hisselerindeki göstergeler ve Hong Kong’daki Hang Seng Endeksi, 2019 yılının Mayıs ayından bu yana ilk kez 30 bin puan seviyesini gördü. Bununla birlikte 2 gündür devam eden değer kazançları, üçüncü güne de taşınmış oldu.

Faiz Kararına Döviz Kurları Nasıl Tepki Verdi?

Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklamasından hemen önce dolar/TL kuru 7,40 seviyelerindeydi ve kararın açıklanması ile birlikte dolar kuru 7,35 TL seviyelerine geriledi. Önceki kapanışından sonra %0,8 oranında değer kaybeden dolar kurunun yanı sıra Euro/TL de kararla birlikte %0,6 oranında değer kaybetti ve 8,93 seviyesine geriledi. Bir diğer taraftan Merkez Bankası faiz kararıyla birlikte Sterlin/TL kurunda da %0,4 azalma gerçekleşti ve Sterlin kuru da 10,09 TL seviyelerine geriledi.

Güncel Döviz Kurları

Açıklanan karar ve yaşanan gelişmeler sonrasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,3705 TL – satış 7,3758 TL
  • Euro alış 8,9643 TL – satış 8,9727 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,1445 TL – satış 10,1529 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir