1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Polkadot (DOT) XRP’yi Alaşağı Etti!

Yeni yılın ikinci işlem haftası, kripto para piyasaları için oldukça hareketli başlamıştı ve bu hareketler hız kesmeden devam etti. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) gösterdiği fiyat hareketlilikleri ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarırken, Polkadot (DOT) ile Ripple (XRP) arasındaki dördüncülük mücadelesinin son 24 saatte kazananı DOT oldu. Bununla birlikte XRP de listede 5. sıraya geriledi.

Polkadot (DOT) XRP’yi Alaşağı Etti!

Kripto para piyasaları, 2020 yılının son çeyreğinde adeta şahlandı ve piyasalarda muazzam bir hareketlilik başladı. Birçok faktörün etkisiyle yükselişe geçen Bitcoin (BTC), bu hareketliliğin de öncüsü oldu. Piyasalarda lider Bitcoin ilgi ve alakanın neredeyse tamamını üstüne çekerek yeni yıla da yeni bir rekor seviyesiyle giriş yaptıktan sonra, yılın ikinci haftasında da hareketliliklerini sınırlamadı ve katiyen yatay bantta ilerlemedi. Bununla birlikte dalgalanan kripto para piyasalarında, Bitcoin’de toplanan ilginin büyük bir bölümünü, Polkadot (DOT) son bir aydıra gösterdiği devasa değer artışları ile kendi üstüne çekmeyi başardı. Bu yükselişler beraberinde, en büyük kripto paralar listesindeki şekillenmenin de nasıl olacağı yönündeki merakları artırmıştı. SEC – Ripple davası ile birlikte çöküşe geçen XRP bu süreçte önce üçüncülüğü Tether’e (USDT) kaptırdı, daha sonra dördüncülüğü de bugün itibariyle Polkadot’a kaptırdı.

DOT Artık Listede 4. Sırada

Yaklaşık bir aydır yükseliş eğiliminde olan Polkadot (DOT) için, kripto para piyasalarında XRP – DOT mücadelesinin başladığı gündeme gelmişti. Bu mücadele bugün sonuç verdi ve en büyük kripto para birimleri listesinde DOT, XRP’nin elinden dördüncülüğü almayı başardı. Son 24 saatte DOT %15’in üzerinde değer kazandı, tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesi olan 14,80 dolara ulaştı ve piyasa değerini de 13 milyar dolar seviyesinin üzerine çıkarmayı başardı. DOT’un bu değer artışı ile birlikte, son bir aylık süreçteki değer kazanımı da %165 seviyesinin üzerine çıkmış oldu. Bu eşsiz yükselişi ile birlikte, kripto para piyasalarında DOT’u destekleyen faktör ya da faktörlerin ne olduğu tartışılmaya başlandı.

DOT Değer Artışında Neler Etkili Oldu?

Polkadot’un yaklaşık bir aydır sürdürdüğü değer artışında en büyük desteği Binance’nin verdiği düşünülüyor. Zira Binance 23 Aralık tarihinde DOT projelerine destek vereceğini açıkladıktan sonra, 28 Aralık tarihinde borsa üzerinde bunu uygulamalı olarak DOT/BUSDT paritesi ile kanıtlamıştı. Öte yandan Huobi borsası da DOT ekosistemindeki Polkastrater’in kendi kripto parası olan POLS’u listeleyeceğini açıklamıştı. Bu açıklamaların, DOT fiyat yükselişinde kesinlikle etkili olduğu düşünülüyor.

En Büyük Kripto Paralar Listesinde İlk 5

Polkadot’un XRP’den dördüncülüğü almasıyla birlikte, piyasa değeri bakımından en büyük 5 kripto para birimi ve piyasa değerleri şöyle şekillendi:

  1. Bitcoin (BTC) – 710,137 milyar dolar
  2. Ethereum (ETH) – 139,786 milyar dolar
  3. Tether (USDT) – 24,156 milyar dolar
  4. Polkadot (DOT) – 13,347 milyar dolar
  5. Ripple (XRP) – 13,287 milyar dolar

Yorum Yap