1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi
  3. Polkadot (DOT)

Polkadot (DOT)

EkoSayfa da sizler için yükselişte olduğu düşünülen Polkadot projesi ile ilgili merak edilen tüm soruları cevaplayacak bir içerik hazırladı. Proje ile ilgili yatırım yapmak isteyenlerin merak ettikleri tüm sorulara alt başlıklar üzerinden ulaşmaları mümkün olacaktır.

featured

Polkadot (DOT) sistemi hakkında merak edilen çok fazla konu bulunmaktadır. Bu konular Polkadot (DOT) piyasasının değeri, kripto paraların nasıl değerleneceği gibi farklı konuları kapsamaktadır.

DOT Coin Hangi Özelliklere Sahiptir?

DOT coin projesi ile herhangi bir merkez üzerinden yönetilmeyen yalnızca kullanıcılar tarafından yönetilip şekillendirilebilen bir web sistemi kurulmaktadır. Bu web sistemi içerisinde Polkadot (DOT) aracılığıyla yeni teknolojiler bağımsız bir şekilde kullanılabilecektir.

Piyasa içerisinde yer alan ve güven tesis edilememiş web sağlayıcılarına alternatif olarak bağımsız olması nedeniyle tercih edilmekte ve daha güvenilir bir sistem olarak gelecek vaat ettiği düşünülmektedir.

Polkadot (DOT) üzerinden yapılabilecek olan işlemlerde kullanıcılar, sistem yöneticisi şeklinde işlem yapabilecek herhangi bir merkezi uygulama üzerinden yönlendirme yapılmayacaktır. Aynı zamanda DOT olarak bilinen sistemin para birimi de piyasa içerisinde kazanç sağlayan bir birim olarak bilinmektedir.

DOT coin, Polkadot sistemi içerisinde yer almakla birlikte üç farklı alanda çalışmaktadır. Bilinen bu üç farklı alan şu şekilde sıralanmaktadır:

  • DOT coin alan kişilerin diğerlerine göre ayrıcalıklı olmasını sağlayan yönetim özelliği ile farklı yetkilendirmeler yapılmaktadır. Özellikle platformlar üzerinden yapılacak olan yükseltmelerin ya da düzeltmelerin DOT coin sahipleri için verilen başlıca yetkiler olduğu bilinmektedir.
  • DOT coin aynı zamanda sistemi güvenli tutabilecek olan staking özelliğine de sahiptir. Bu özellik sayesinde farklı oyunlarda bulunan iyi ve güvenilir oyuncular kazanç sağladığı için kötü oyunculukların sistem içerisinde kalmasına olanak sunulmamaktadır.
  • Bir diğer özellik ise Bonding olarak bilinmekle birlikte eski parachain ve yeni parachain arasında kullanışlı olanların tercih edilmesini yetkilendiren bir özellik olarak bilinmektedir.

DOT Coin İşlem Tutarları Nelerdir?

DOT coin işlem tutarları, piyasadaki hareketliliğe göre değişkenlik göstermektedir. Piyasa içerisinde yer alan mevcut değeri ise 5,72 dolar olarak belirtilmekte olup bu ücret üzerinden farklılıklar söz konusu olabilmektedir.

DOT coin, kripto para piyasası içerisinde yeni bir birim olması nedeniyle hareketli bir ücret potansiyeli bulunmaktadır. Doğrudan dolar seviyesinden etkilenmekle birlikte piyasa içerisinde nerede yer aldığına dair veri paylaşımında bulunulması için yeterli bir bilgi oluşmamaktadır.

Kripto paralar ile ilgili en çok bilinen işlem düzeyleri genellikle piyasanın hareketlenmesi ile yükselişe geçmeleri fakat ardından yeni ve alternatif bir paranın çıkması ile değerlerin düşmesine yönelik olmaktadır. Bu standart içerisinde DOT coin, yükselmekte olan bir para birimi olması nedeniyle tam olarak yatırım yapılacak zamanlamayı içerdiği düşünülmektedir.

DOT Coin Satın Almanın Yolu Nedir?

DOT coin satın almanın yolu, borsalar üzerinden sağlanmaktadır. DOT coin satışı yapmakta olan herhangi bir borsa üzerinden alım ya da satım işlemleri rahatlıkla yapılabilmektedir.

DOT coin almak için en çok önerilen borsalardan birisi Binance olarak bilinmektedir. Hem güvenilir olması hem de hızlı bir şekilde coin alım satımını yapması sayesinde tercih edilebilir olmakla birlikte farklı alternatiflerin de kullanılması mümkün olmaktadır.

DOT coin henüz yeni yükselmekte olan bir kripto para olması nedeniyle kazanç ya da zarar durumlarına ilişkin de detaylı bir yorum yapmak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle DOT coin alırken ortalama miktarlarda alınması gerekmekte, çok yüksek miktarlar için risk faktörünün daha yüksek olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Polkadot ile Sağlanan Avantajlar Nelerdir?

Polkadot ile sağlanan avantajlar, farklı ağlar içerisinde neden tercih edildiğini ifade etmekte olup şu ögeleri içermektedir:

  • Polkadot, tek bir ağ olarak değil birbirine bağlı ağlardan oluşan bir proje olması nedeniyle ölçeklendirilebilir özelliğe sahiptir. Bu sayede aynı anda farklı işlemlerin yapılmasına olanak sunduğu için tercih edilebilir olmaktadır.
  • Polkadot içerisinde farklı birimlerin kendi içerisinde özelleştirilebilmesi söz konusu olmaktadır. Özelleştirmeler sayesinde bu ağ daha verimli kullanılabileceği için diğer blockchain seçenekleri içerisinde daha çok tercih edilmektedir.
  • Hem bağımsız ve özel bir biçimde çalışabilmekte olan Polkadot hem de zincirleme şeklinde birlikte çalışabilirlik özelliğine sahiptir. Bu birliktelik seçenekleri arasında etkili iletişimler de sağlanarak borsa ya da finans dünyasında aktif rol almaya yardımcı olabilmektedir.
  • Polkadot projesinin en önemli özelliği ise toplulukların öz yönetim yetkisine sahip olmasıdır. Bu sayede her topluluk kendi ihtiyacı doğrultusunda bir yenilemeye gidebilmektedir. Her yenilikle birlikte proje daha da yükselerek ideal şekle ulaşabilmektedir.
  • Uygulamanın erişilebilirliğinin kolay olması sayesinde güncellemesi de kolaylıkla yapılabilmektedir. Topluluklarla da yönetilebilen bu güncelleme sayesinde daha etkin bir projeye dönüştürülmesi kısa sürede sağlanabilmektedir.

DOT Coin Neden Tercih Edilir?

DOT coinin tercih edilme nedeni, çoğunlukla tek ve kısıtlı bir ağ yerine zincirli ve kolay erişilebilir bir ağ olması ile ilişkilidir. Bu sayede tek bir işlem gibi kısıtlı adımlar atmak yerine aynı anda birden fazla işlemin yapılması sağlanarak istenen sonuçlara daha kolay ulaşılabilmektedir.

İşlemlerin kolay işlenebilir olmasının yanı sıra ölçeklendirilebilir olması da kazancın daha hızlı ve kolay büyümesini sağlamaktadır. Bu nedenle tercih edilen kripto paraların başında yer almaya başlayan yeni bir proje olarak bilinmektedir.

DOT coin aynı zamanda yeni ve alternatif bir para birimi olması nedeniyle de çok fazla tercih edilmeye başlamıştır. Kripto para piyasası içerisinde yeni ve güncel olanlar her zaman daha fazla tercih edildiği için DOT coin tercih sebeplerinden birisi de bu şekilde ifade edilebilmektedir.

Bunların yanı sıra piyasa içerisinde güven evren yatırımcılar tarafından desteklenmesi ve projenin arkasında güçlü desteklerin bulunması gibi faktörler de tercih edilebilir olmasının en önemli nedenleri arasında yer alabilmektedir.

DOT Coin Zincirli Ağları Nasıl Kullanılır?

DOT coin zincirli ağların kullanılması, ortak paylaşım şeklinde olmaktadır. Mobil cihazların içerisinde kullanılmakta olan teknolojinin rehber alınarak yapıldığı uygulamada uygulamalar arasında bilgi paylaşımları kendiliğinden yapılabilmektedir.

Proje içerisinde birbirinden bağımsız çalıştığı bilinen ağların aynı zamanda birbiri ile entegre bir biçimde de çalışabiliyor olması, oldukça yeni bir teknoloji olduğu için kullanıcılara yönelik merak uyandıran başlıca özelliklerin arasında yer almaktadır.

Zincirli ağların kullanılması çoğunlukla borsa içerisinde kazançlı alım ve satımların yapılabilmesine yöneliktir. Bu sayede daha doğru analizler yapılara, etkili yatırımların önü de DOT coin ile açılmış olmaktadır.

Polkadot (DOT) Kim Tarafından Kurulmuştur?

Polkadot (DOT) kurucusu, üç kişi olarak bilinmektedir. Başta Dr. Gavin Vood bulunurken bu ekip içerisinde aynı zamanda Robert Habermeier ve Peter Cazban da yer almaktadır. Üçlünin daha önce kurucu ortak olarak çalıştıkları alan Ethereum olarak bilinmektedir.

Ethereum olarak da bilinen kripto para biriminin kurucuları tarafından başlatılmış bir proje olması, aynı zamanda sürece olan güveni sağlamakta ve bu piyasayı diğerlerinden farklı özellikler ile desteklenmesine yardımcı olmaktadır.

Polkadot (DOT) kurulumu yeni ve avantajlı bir ağ fikri olarak ortaya atılırken kripto para birimi de DOT coin olarak belirlenmiş ve ağ içerisindeki alım satımlarda bu kripto para birimi üzerinden kazançlı işlemler yapılabilmesi ön görülmüştür.

Kurucularının yanı sıra WEB3 tarafından da desteklendiğinin bilinmesi, DOT coin piyasasına olan güveni arttırdığı için ifade edilmektedir. Özellikle yükselmekte olan kripto paraları destekleyen bu kuruluş, Polkadot piyasasında da yükselmeyi destekleyebilmektedir.

Polkadot (DOT) Güncel Piyasa Durumu Nedir?

Polkadot (DOT) güncel piyasa durumu, son günlerde artış olarak görülmektedir. Geldiği son noktada %200 oranında bir değer artışı yaşaması bu kripto paranın gelecekte de daha değerli bir sanal madene dönüşeceğini düşündürmektedir.

%200 oranında yaşanan artış sayesinde, net bir ifade kullanılmamakla beraber kripto para piyasası içerisinde ilk beş sırada yer almayı başardığı görülmekte ve mevcut yükselişi ile daha üst sıralara çıkacağı düşünülmektedir.

19 Ağustos 2020 tarihinden itibaren işlem görmeye devam eden Polkadot (DOT) hızlı adımlarla yükselmektedir. İlk değeri 3 dolar olarak belirlenirken son durumda 6 doların üzerine çıkmış ve aynı hızla ilerlemeye devam etmektedir. Bu nedenle yatırımcılar için oldukça güvenilir bir yatırım aracı haline geldiği söylenebilmektedir.

DOT Coin Neden Yükseliyor?

DOT Coin yükselişi, projenin etkili ve yeni bir proje olmasının yanı sıra yatırımcılar için de güven veren bir özelliğe sahip olması ile ilişkilidir. DOT coin üzerinden sağlanan yükselik, piyasaya sürüldüğünden bugüne sürekli gelişim göstermesi ile ilgili olmaktadır.

DOT coin yükselişi aynı zamanda sistemin avantajlı özellikleriyle de ilgili olmaktadır. Zincirli ağ kullanımı bu avantajlı özelliklerin başında gelmektedir. Farklı finansal ağlar içerisinde alışverişi sağlayan bu sistem borsa yatırımcıları için iyi bir alternatif olmaya devam etmektedir.

DOT coin piyasa içerisinde güveni sağladıktan sonra ilerleyişi de oldukça kolay bir biçimde devam edebilmektedir. Bu nedenle mevcut baraj kabul edilen 6,50 dolar sınırını geçmesi ile yükselişindeki hızın ivme kazanacağı ön görülmektedir.

WEB3 Foundation Nedir?

WEB3 Foundation, Polkadot (DOT) ve benzeri projelerin finansmanını sağlamakta olan kuruluştur. Projeler tasarlandıktan sonra yatırım için uygun olup olmadığına dair bir onay verilmekte ve akabinde WEB3 Foundation üzerinden destek sağlanmaktadır.

WEB3 Foundation, bu ve benzeri projeler başta olma üzere yaklaşık yüz adet projeyi onaylamış ve bu projeler için finansman desteği sağlamıştır. Bu nedenle yatırımcılar için iyi bir destek mekanizması sürdürdüğü bilinmektedir.

Polkadot projesinin aynı zamanda kurucular bazında da aynı yükselişte olan farklı ürünlerin güveninin sağlanması yönünden WEB3 tarafından desteklendiği bilinmektedir. Verilmekte olan bu destekler sayesinde piyasa içerisinde daha hızlı yer edinmesi beklenmektedir.

Polkadot Projesine Verilen WEB3 Foundation Desteği Nedir?

Polkadot için sağlanan WEB3 Foundation desteği yalnızca mali bir destek değil aynı zamanda projenin genişletilmesi ve daha işlevsel bir hale getirilmesi için de sunulan bir destek olarak bilinmektedir.

Polkadot projesi ile birlikte destek verilen diğer projeler arasında da bağlantı kurulması hedeflenen bu iş birliği, desteklenen projelerin de hızlı bir biçimde yükselmesine yardımcı olmaktadır.

Projeler bazında farklılıklar olsa da genel anlamda yatırım ve finans sahasında destek sunması nedeniyle ağlar arasında bilgi alışverişinin yapılmasına da olanak sunulmaktadır. Bu nedenle sağlanan desteklerle ilgili olarak geniş çaplı hizmet sunulduğu bilinmektedir.

Kusama (KSM) Nedir?

Kusama (KSM), Polkadot projesinin işleme alınmasından önce oluşturulan fikri temsil etmekle birlikte Polkadot projesine de öncülük ettiği bilinmektedir. Yapılacak olan tüm işlemlerin öncelikle Kusama teknik alt yapısında incelenmesinde sonra uygun bulunması halinde Polkadot projesine yönlendirildiği bilinmektedir.

Kusama üzerinden yapılan uygulamalarda başarısızlıklar olması da olası sonuçlar arasındadır. Bu durumda ise verilen uygulamalar üzerinden güncellemelere gidilerek ya da uygulama proje içerisinden çıkarılarak sürdürülmeye devam etmektedir.

Bunun yanı sıra Kusama da aktif bir web sağlayıcı proje olması nedeniyle pek çok kullanıcısı bulunduğu için farklı alanlarda da Polkadot projesine göre avantajlı durumları söz konusu olabilmektedir. Kusama alt yapısında uygulamalar denendiği için işlemler ve güncellemeler Polkadot alt yapısına göre daha hızlı bir biçimde gerçekleşmektedir.

Polkadot ise bir proje olması nedeniyle daha yavaş kararların alındığı ve mevcut güncellemelerin sıkça değiştirilemediği bir yapısı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle Kusama ve Polkadot birbirinden ayrışmaktadır.

Bunlarla birlikte Polkadot özel olarak finans ve yatırım sektöründe yer alırken Kusama daha genel bir çerçeve içerisinde hizmet sunmaktadır. Bu sayede yapılabilecek olan işlemler gerçeklikle daha yakın bir biçimde sürdürülmektedir.

Polkadot Coin Kullanıcılarının Yorumları Nelerdir?

Polkadot coin kullanıcılarının yorumları, son yıllarda önemli bir değer kazanması nedeniyle olumlu olmaktadır. Piyasa içerisinde güven veren bir proje olması nedeniyle de kullanıcıların güvenini boşa çıkarmamış ve ciddi kazançlar elde edilmesini sağlamıştır.

Kripto para piyasası içerisinde oldukça etkili bir yer edinen Polkadot coin ile birlikte yeni yatırımcılar farklı projeleri sürdürmekte ve her yeni proje ile birlikte piyasaya yeni bir yatırımcı kazandırılmaktadır.

Blockchain ile ortak çalışma alanı olması nedeniyle de bu proje için yeterli güveni duymayan kullanıcıların daha rahat bir biçimde katılım sağlamasına öncülük edilmiş olmaktadır. Fakat yine de yeni bir kripto para olması nedeniyle her türlü risk durumuna açık olunması gerekmektedir.

Polkadot ve Ethereum İlişkisi Nedir?

Polkadot ve Ethereum ilişkisi, kripto para ikilisinin kurucularının aynı isimler olması ve beraberinde birbirini destekleyen projeler olarak bulunması DOT coin ile birlikte Ethereum piyasasının da yükseltilmesini sağlayabilmektedir.

Bu iki kripto para birimi üzerinden kurulması düşünülen köprünün aynı zamanda olumsuz bir etki ile ters bir sonuç doğurması da beklenebilmektedir. Piyasa içerisindeki hareketlilikler göz önünde bulundurularak konuya ilişkin farklı yorumlar yapılabilmektedir.

Bunun yanı sıra Polkadot zincirli ağ alt yapısı sayesinde farklı finans alanlarında da etkili bilgi alışverişi yapması nedeniyle Ethereum gibi benzeri kripto piyasaları da farklı yönlerde etkileyebilmektedir.

Polkadot Neden Alınmalıdır?

Polkadot alınmasının nedenleri, yatırımcıların prensiplerine göre değişkenlik göstermekle birlikte aynı zamanda piyasaya olan güven ilişkisine yönelik ipuçlarından da oluşmaktadır. Yeni bir kripto para olarak bilinen Polkadot (DOT) coin, yükselişi görülen fakat uzun vadede nasıl bir sonuca neden olacağı bilinemeyen bir para birimi olduğu için güven sorunu yaşanabilmektedir.

Fakat piyasa içerisinde çok fazla bulunan kripto paraların yanı sıra Polkadot (DOT) coin, daha önce başarılı projeler yürütmüş kuruluş ve şirketler tarafından desteklendiği için daha güvenli bir biçimde yatırım yapılabilmektedir.

Bunun yanı sıra kripto paralar için sınır olarak adlandırılan 6,50 barajını geçmesi nedeniyle de yatırım anlamında güven verdiği ön görülebilmektedir. Piyasa içerisinde yükselmekte olan kripto paralar bu barajın üzerinde uzun süreli duramadıkları için düşüşle karşılaşmışlar ve bu nedenle yatırımcıların güvenini kaybetmişlerdir. Fakat Polkadot (DOT) Coin bu baraj üzerine rahatlıkla çıkmış ve yükselmeye de devam etmektedir.

Piyasa içerisinde hareketlilik göstermesi, kripto paralarda güven tesis eden bir durum olarak bilinmektedir. Ne kadar çok yatırımcı tarafından tercih edilirse o kadar hızlı bir kazanç elde etmesi beklenmektedir.

Polkadot (DOT) piyasasında aynı zamanda alt yapı özellikleri de yatırımcılar için güven verici özellikler içermektedir. Yatırım yapmak isteyenlere yönelik özellikle zincirleme ağ ve kullanıcılar tarafından düzenleme yapılabilme özellikleri sayesinde diğer kripto piyasalarına göre daha güvenli bir yatırım aracı olarak ön görülmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap