1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Popülaritesini Artıran Gümüş İçin Uzman Yorumları

Küresel ekonomi piyasalarında gümüş, son dönemlerde yaptığı çıkışlarla yatırımcıların dikkatini bir hayli çekmeyi başardı. Birçok yatırımcının odağına aldığı gümüş, altına paralel bir şekilde 2020 yılında değerini fazlasıyla artırınca hem birçok yatırımcı yönünü beyaz madene çevirdi hem de birçok analist gümüşü gündemine alarak yatırımcılara tavisyelerde bulundu. Bu kapsamda Bloomberg Intelligence analisti Mike McGlone da gümüşe dair fiyat tahmnilerini paylaştı.

Popülaritesini Artıran Gümüş İçin Uzman Yorumları

Covid-19 salgını ile birlikte ekonomi piyasalarında daha önce görülmedik değişimler yaşandı. Özellikle Mart ayında salgının tüm dünyada şiddetini artırması ile birlikte, piyasalarda bir endişe oluştu ve yatırımcılar hızla yönünü değerli metallere çevirdi. Yatırımcıların güvenli liman olarak değerlendirdiği değerli metaller üzerinde artan talep, fiyatlara da aynı hızda yansıdı ve hem gümüş hem de altın 2020 yılında tarihi zirvelerini gördü. Birçok analist de gümüşün, özellikle 2021 yılında değerini daha da artıracağını iddia etti. Buna karşın hem yurtiçinde hem de küresel piyasalarda bazı analistler de gümüşün, önümüzdeki yılda altını bile geçeceğini savundu. Gümüş üzerindeki bu olumlu görüşler, özellikle de beyaz madenin bu yıl değerini %34 oranında artırmasından sonra ortaya çıktı. Bloomberg Intelligence analisti Mike McGlone da benzer şekilde gümüş ile ilgili fikirlerini ve fiyat tahminini paylaştı.

Bloomberg Intelligence Analisti Gümüş Fiyatı İçin Tahminini Açıkladı

Geçtiğimiz gün Bloomberg Intelligence analisti Mike McGlone, gümüşün değerinin ilerleyen dönemlerde daha da artacağını dile getirdi. McGlone, bu tahmininde elektrikli ürünlerin, özellikle de endüstri alanında kullanımının artacağını ve buna paralel olarak da gümüşün daha fazla artış göstereceğini iddia etti. Öte yandan Mike McGlone, bu değer artışlarının şimdiden başladığını ve gümüşün teknik analizlerde yönünü çoktan yukarıya çevirdiğini dile getirdi. Öte yandan McGlone, gümüşte, 2008 kirizi sonrasındaki hareketliliğe benzer hareketlilikler olduğunu ve bu durumun devam edebileceğini söyledi. Analist gümüş fiyatına ilişkin ise 50 dolar seviyesinin görülmesinin şaşırtıcı olmayacağını ifade etti.

Seda Yalçınkaya Özer Gümüşü Değerlendirdi

Yurtiçi piyasalarda ise İntegral Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Seda Yalçınkaya Özer gümüşe ilişkin teknik analizlerini ve yorumlarını paylaştı. Virüsteki mutasyon endişelerinin dağılması ile birlikte gümüşün 25 dolar seviyesine geldiğini belirten Özer, ABD’de mali teşvik paketine ilişkin yaşanan gelişmelerin, gümüşteki düşüşleri sınırladığını dile getirdi. Öte yandan Seda Yalçınkaya Özer; virüsteki mutasyon, aşı habeleri ve ABD mali teşvik paketine bağlı oalrak gümüş fiyatlarının yön belirleyeceğini ifade etti. Öte yandan Özer de McGlone gibi sanayi alanındaki gümüş kullanımının artmaya devam edeceğini ve bu durumun da haliyle gümüş fiyatlarına pozitif yönlü yansıyacağını ifade etti.

Değerli Metallerde Güncel Fiyat Listesi

Uzman açıklamaları ve yaşanan gelişmelerin ardından değerli metaller güncel fiyat listesi şöyle:

  • Ons altın alış 1.878,97 dolar – satış 1.880,18 dolar
  • Ons gümüş alış 25,78 dolar – satış 25,81 dolar
  • Gram gümüş alış 6,27 TL – satış 6,28 TL
  • Paladyum alış 2.342,12 dolar – satış 2.351,09 dolar
  • Platin alış 1.025,84 dolar – satış 1.029,53 dolar

Yorum Yap