1. Ana Sayfa
  2. Altın

Powell’ın Sunumu Sonrası Altın Yükselişte

Küresel piyasalarda ons altın, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın, Senato’ya sunduğu raporun ardından yeni güne yükseliş ile başladı. Küresel piyasalarda altın fiyatı için Powell’ın bugün gerçekleştireceği ikinci rapor sunumu takip edilecek. Öte yandan yurtiçi piyasalarda da gram altın, ons altının yükselişinden ve dolar/TL kurundaki yükselişten destek alarak, yeni günde yükseldi.

Powell’ın Sunumu Sonrası Altın Yükselişte

Küresel piyasalarda ons altın, uzun süredir düşüş eğilimindeydi ve bu durum haliyle yurtiçi piyasalarda gram altın fiyatlarına da yansıyordu. Birçok yatırımcı altın fiyatlarındaki düşüşlerin ne kadar daha süreceğini endişeli ve meraklı bir şekilde beklerken, Şubat ayının son işlem haftasında altın fiyatları yavaş yavaş yönünü yeniden yukarı çevirmeye başladı. Küresel piyasalarda ons altın, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın, Senato’ya sunduğu rapor sonrasında yükselişe geçti. Öte yandan yurtiçi piyasalarda gram altın da ons altındaki yükselişten ve gün içinde yükseliş yaşayan dolar/TL kurundan destek alarak yükselişe geçti. Küresel piyasalarda altın fiyatları için Fed Başkanı Jerome Powell’ın, Senato’ya bugün sunacağı ikinci rapor takip edilecek. İlk sunum sonrasında ons altın fiyatlarında yükseliş yaşandı ve bugünkü ikinci sunumun ardından da analistler bir yükseliş yaşanabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Ancak analistlere göre, altın fiyatları ikinci sunumun ardından, ilk sunumdaki kadar yükseliş göstermeyebilir. Altın fiyatları için haber akışları takip edilecek.

Powell’ın Sunduğu Raporda Ne Vardı?

Küresel piyasalarda ons altın fiyatının yükselmesinde ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın, Senato’ya sunduğu rapor etkili oldu. Powell’ın sunduğu raporda, ABD para politikasına ve ekonomideki büyümeye ilişkin açıklamalara yer verildi. Ayrıca raporda, salgından etkilenen ve küçülen ekonominin yeniden büyümesi için desteğin bırakılmayacağı mesajına da yer verildi. Ancak ons altın fiyatına asıl etki eden madde ise Powell’ın sunumda, ekonomik aktivitelerin normale döneceği beklentisine rağmen, finansal yardımların bitmeyeceği vurgulaması oldu. Ons altının yükselişe geçmesi ile birlikte gram altın da yükselişe geçti.

Edward Moya Ons Altın İçin “Hala Tehlikeli Bölgede” Dedi

Küresel piyasalarda ons altın, geçtiğimiz haftayı 40 dolardan daha fazla kayıpla kapattı. Bu değer kaybının ardından yeni haftada %1,30 oranında değer kazanan ons altına ilişkin olarak Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya açıklamada bulundu. Moya açıklamasında, Powell’ın hala yükselen tahvil faizlerine ilişkin açıklama yapmadığına bağlı olarak altının hala tehlike bölgesinde olduğunu savundu. Moya açıklamalarının devamında, ABD tahvil faizlerine Fed müdahale etmeden önce altın için işlerin daha da kötüleşebileceğini ifade etti.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, hafta ortasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.807,20 dolar – satış 1.807,60 dolar
  • Gram altın alış 416,17 TL – satış 416,24 TL
  • Çeyrek altın alış 681,00 TL – satış 701,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.712,00 TL – satış 2.809,00 TL

Yorum Yap