İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Rajan Dhall Ons Altını Gelişmelerle Birlikte Değerlendirdi

Rajan Dhall Ons Altını Gelişmelerle Birlikte Değerlendirdi

Küresel piyasalarda altın fiyatlarındaki dalgalanma devam ediyor. Düşüş trendini sürdüren ons altın fiyatları, Aralık ayının ilk işlem haftasının ortasında toparlanma aşamasına girdi. Sarı maden yatırımcıları bu kapsamda, altın fiyatları ile ilgili uzmanlardan gelen yorumları incelemeye aldı. Litco analisti Rajan Dhall, bugün altın fiyatlarının seyrini güncel gelişmeler ile birlikte değerlendirdi.

featured

Altın fiyatlarındaki küresel hareketlilik devam ediyor. Ons altın fiyatı Covid-19 teşvik paketleri ve gelen olumlu aşı haberleri ile birlikte bir süredir düşüş eğiliminde seyrini sürdürüyordu. Hafta ortasında toparlana emareleri gösteren ons altın fiyatlarını, Kitco analisti Rajan Dhall, güncel gelişmeler ile birlikte değerlendirdi. Salı günü çok güçlü bir işlem seansının ardından altının, AB işlem seansında yükselişe geçtiğini belirten Dhall; altının Nikkei 225 (%0,05), ASX (%0,03) ve Şangay Composite (%-0,07) ile hareketine devam ettiğini ifade etti.

Dhall Çin Tariflerini Ele Aldı

Rajan Dhall, ons altın fiyatları üzerinde etkili olan küresel gelişmeleri değerlendirdi. Çin’den gelen ana hikayelerden birinin, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yeni yönetime dayandığını belirten Rajan Dhall; “Bu sabah Joe Biden’ın Çin tarifelerini hemen kaldırmayacağı bildirildi. New York Times’ın haberine göre, bir karar verilmeden önce, dünyanın en büyük 2. ekonomisi ile yapılan mevcut anlaşmayı incelemek istediğini dile getirdi.” dedi.

Rajan Dhall Avrupa Merkez Bankası’na Değindi

Altının ons fiyatında etkili olduğunu dile getiren Dhall, Avrupa Merkez Bankası’na da değindi. Rajan Dhall konuya ilişkin; “ECB’den de nazı teşvik konuşmaları geldi. ECB’den Kazaks, 500 milyar Euro’luk bir PEPP artışı öngörüsünün çok da farklı olmadığını ifade etti. Bu, Aralık ayında yapılacak olan toplantıyı işaret etti. Analistler, TLRTO’ların 3 seneden 5 seneye uzatılması ve TLRTO güvencesine başka değerli varlıklar eklenmesi de dahil olmak üzere, birkaç potansiyel ECB eylemini takip ediyor. TLRTO programının, hedefli uzun vadeli tekrardan finansman operasyonu olduğunu ifade edelim.” ifadelerine yer verdi.

Dhall: “Ekonominin Rayına Oturduğunu Söylemek İçin Henüz Erken”

Ons altın fiyatlarının küresel piyasalardaki etken maddelerinden biri olan Asya piyasalarına dair açıklamalarda bulunan Rajan Dhall, piyasanın son olarak Avustralya GSYİH oranlarına göre değerlendirildiğini ifade etti. Dhall ifadelerinde; “Büyüme rakamı üçüncü çeyrekte yüzde 2,6’lık beklentilerin üstüne çıkarak yüzde 3,3 olarak gerçekleşti. Evet, teknik durgunluk bitmiş olabilir. Fakat tıpkı diğer birçok ülkede olduğu gibi ekonominin rayına oturduğunu söyleyebilmek için daha çok erken. Fakat ülkeler koronavirüs salgınının maliyetini belirlelemeye çalışıyor.” sözlerine yer verdi.

Aşı Haberleri Sonrası Güncel Altın Fiyatları

İngiltere’nin Pfizer – BioNTech Covid-19 virüsü aşısını kullanımını onaylamasının, olumlu bir haber olduğunu belirten analist, bu aşıların 15 Aralık’ta teslim edileceğini ifade etti. Bu gelişmelerle birlikte küresel ve yurtiçi piysalarında altın fiyatları şu şekilde:

  • Ons altın alış 1.823,71 dolar – satış 1.824,08 dolar
  • Gram altın alış 459,34 TL – satış 459,44 TL
  • Çeyrek altın alış 746,60 TL – satış 753,90 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.987,30 TL – satış 3.005,50 TL
Yorum Yap

Yorum Yap