1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi
  3. Reddit Kullanıcısı 120 Dolarlık İşleme “Yanlışlıkla” 9 Bin 400 Dolarlık Ethereum Ödedi!

Reddit Kullanıcısı 120 Dolarlık İşleme “Yanlışlıkla” 9 Bin 400 Dolarlık Ethereum Ödedi!

Reddit platformu kullanıcısı şok eden bir yanlışlığa imza attı! 120 dolar değerinde Uniswap işlemi gerçekleştiren kullanıcı “yanlışlıkla” tam 23,50 Ethereum (Yaklaşık 9 bin 400 dolar) ödeme yaptı. Yapılan hata sebebi ile çözüm önerisi arayan Reddit kullanıcısı yardım isterken, geçmiş dönemlerde benzer yanlışlıklar ile çok sayıda yüksek işlem ücreti ödeyen yatırımcı bulunduğu biliniyor.

featured

Reddit üzerinden yapılan paylaşıma göre 120 dolarlık Uniswap için rekor işlem ücreti ödendi! “ethtrader” kullanıcı adı ile gönderi paylaşan bir yatırımcı, 120 dolarlık uniswap işlemine yanlışlıkla 23,5 ETH ödediğini açıkladı! Ödenen miktarın piyasa değerinin ise yaklaşık 9.400 dolara karşılık gelmesi, şaşkınlık yarattı.

Yanlışlığım Çözümü İçin Yol Arıyor

“ethtrader” adlı Reddit hesabı kullanıcısı, yaşadığı korkutan yanlışlıkla ilgili platform kullanıcılarından yardım istedi. 120 dolarlık işlem için dudak uçuklatan rekor ücret ödediğini ifade eden kullanıcı, ödediği 23,5 ETH geri almak için uygun bir yol bulunup bulunmadığını öğrenmeye çalışıyor.

Bu İlk Değil, Daha Kötüleri De Görüldü!

Öte yandan geride bıraktığımız günlerde yaşanan bir “yanlışlıkla” kıyaslandığında, ödenen 9.400 tutarlık işlem ücreti masum kalıyor. Haziran ayında bir kullanıcı birkaç yüz dolarlık iki uniswap işlemi için 5,2 milyon dolar piyasa değerine sahip ETH ödemişti. ETH işlemlerinde karşılaşılan bu “yanlışlık” ise bu kazancın nereye gittiği sorusunu gündeme getiriyor.

Ethereum Neden İşlem Ücretlerinde “Yanlışlık” Yapıyor?

Uniswap işlemlerinde yaşanan bu talihsiz “yanlışlıklar” ise kripto para camiasında büyük yankı uyandırıyor. Yatırımcıların bir bölümü bu kazançların nereye gittiği sorusuna yanıt ararken, bazı yatırımcılar ise bu yanlışlığın önlenebilmesi için yapılabilecek bir şeylerin olması gerektiğine inanıyor. Genel itibari ile yaşanan bu talihsizliklerin gerçekleşmesi için piyasada 3 düşünce hakim!

İlk düşünceye göre bu işlemlerin gerçekten bir kaza sebebiyle meydana gelmesi. Ethereum’da işlem maliyetinin kullanıcı tarafından belirlenmesine izin verilmektedir. İşlemini öne almak isteyen kullanıcılara yönelik yapılan bu geliştirmede ise işlemi yapan kişinin virgül veya sıfır hatası, astronomik bedellere çıkabilen kazalara yol açabiliyor.

İkinci yaklaşımda ise şüpheci bir kesimin düşüncesi öne çıkarken, bunun sebebini kara para aklama faaliyeti olarak adlandırıyor. Savlarını ise şüpheci grup desteklerken, işlem ücretleri ile elde edilen madencilik ödüllerinin meşru para olarak görülmesine dayandırıyor. Kara para aklamak isteyen herkes bu düşünceye göre kara parayı havuzlara aktarmanın bir yolunu bulabilir!

Son olarak ise doğrudan Ethereum’u suçlayan bir grup yatırımcı bulunuyor. Bu gruba göre ise meydana gelen “yanlışlık” kaynağı tamamen Ethereum ağı ile ilgili. Ethereum’un uzun süredir baş etmeye çalıştığı on-chain ve ölçeklendirme sorunlarına atıfta bulunan bu grup ise işlem sırasında ETH ağı kaynaklı bir sorunun işlem ücretlendirmesine etki edebileceğini savunuyor. Bu grup bir adım daha ileri giderek Ethereum ağına güvenilmemesine kadar işi uzatabiliyor.

Yorum Yap