1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Ripple Artık SEC Karşısında Çok Güçlü

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple Labs arasındaki süregelen davanın ikinci ve kritik duruşması 6 Nisan TSİ 21.00’da gerçekleştirildi. Duruşma öncesi tarafların mahkemeye sunduğu argümanlar sonrası, 22 Şubat tarihindeki ilk duruşmadan bir sonuç çıkmamıştı ancak ikinci duruşmadan kısmi olarak Ripple tarafı galip çıktı. Ripple’ın ikinci duruşmada SEC’yi köşeye sıkıştırması ve büyük bir güç elde etmesi sonrası XRP fiyatı yükseliş eğilimini korudu ve uzun bir aradan sonra ilk kez 1 doların üzerine çıktı.

Ripple Artık SEC Karşısında Çok Güçlü

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 16 Aralık 2020 tarihinde Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortaklarından Chris Larsen’a 1,2 milyar dolarlık dava açmıştı. SEC iddianamesinde XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu, şirketin ve iki üst düzey yöneticinin geçmişe dönük toplu XRP satışı yaptığını dile getirmiş ve bu gerekçe ile dava açmıştı. Davanın ilk duruşması 22 Şubat 2021 tarihinde görüldü ancak ilk duruşmadan iki taraf için de bir sonuç çıkmadı. Mahkeme ilk duruşma sonrasında, tarafların argüman toplaması için ek süre tanıdı ve ikinci duruşma tarihi 6 Nisan 2021 olarak belirlendi. SEC – Ripple davasının ikinci duruşması dün akşam görüldü ve ikinci duruşmadan Ripple, elini çok güçlendirerek ayrıldı. İkinci duruşmanın ardından açıklamalarda bulunan Brad Garlinghouse’un avukatı Matthew Solomon “SEC için oyun bitti” ifadelerini kullandı.

Hakim Ripple’ın Başvurusunu Kabul Etti

SEC ve Ripple arasında görülen davada tarafların daha önce mahkemeye sunduğu belgeler incelendi ve mahkeme SEC’nin paylaşmak istemediği belgelerin paylaşılması gerektiği kararını verdi. Law360 tarafından verilen habere göre Sulh Ceza Hakimi Sarah Netburn, Ripple kanadının geçtiğimiz haftalarda yaptığı, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u (ETH) kapsayan başvuruyu kabul etti. SEC bundan sonra Bitcoin ve Ethereum adına kurum ve kuruluşlar ile yaptığı görüşmeleri ibraz etmek zorunda. Bu görüşmelere kripto para borsaları ya da üçüncü bir parti ile yapılan görüşmeler de dahil edildi.

Ripple’a Göre SEC “Kötü Niyetli”

Ripple kanadı davanın ikinci duruşmasında, SEC tarafından 8 yıl boyunca XRP ile ilgili olarak hiçbir uyarı almadıklarını, bu sebeple SEC’nin “kötü niyetli” olduklarını vurguladı. Ayrıca Ripple, SEC’nin Bitcoin ve Ethereum’u menkul kıymet varlığı olarak kabul etmezken, XRP’yi neden menkul kıymet varlığı olarak kabul ettiklerini sordu. Ripple bu konuda SEC’den belgeleri talep etti ve aslında Ripple’ı zafere götüren argüman da bu oldu. SEC, Bitcoin ve Ethereum ile ilgili belgelerin bu davayla bir ilgisi olmadığını söylemişti ancak artık bu belgeleri ibraz etmek zorunda.

Solomon: “SEC İçin Oyun Bitti”

İkinci duruşma sonrasında Garlinghouse’un avukatı Matthew Solomon “SEC için oyun bitti” açıklamasında bulundu ve bundan sonra Ripple’ın, XRP adına Bitcoin ve Ethereum ile benzer yönlerini bulacaklarını ve davayı kapatacaklarını söyledi. SEC’nin menkul kıymet dışındaki varlıkları denetlemeye yetkisi yok ve Ripple şirketinin de varmak istediği nokta tam olarak bu.