1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ripple CEO’su Sonunda Merak Edilenleri Anlattı

Kripto para piyasaları, uzun bir süredir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Ripple şirketi ve şirketin iki yöneticisine açtığı dava ile gündeme geliyor. Dava sonrasında yaşananlar, XRP’nin hızla değer kaybetmesi, kripto para borsalarının listelemeleri durdurması, Tetragon Financial davası XRP’nin yeniden değer kazanması gibi birçok konu hakkında Ripple CEO’su Brad Garlinghouse sonunda beklenen açıklamaları yaptı.

Ripple CEO’su Sonunda Merak Edilenleri Anlattı

Kripto para piyasaları, geçtiğimiz ayın sonlarına doğru sıcak gelişmeler ile çalkalanmaya başlamış ve bu gelişmelere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Ripple şirketine ve şirket yöneticilerine açtığı dava damgasını vurmuştu. Açılan davada SEC, XRP tokeninin alınıp satılamaz bir varlık olduğunu gerekçe göstererek, XRP’nin ortaya çıktığı günden bu yana satışı yapılan tüm toplu XRP’ler adına, şirkete 1,2 milyar dolarlık dava açacağını duyurmuş ve ardından davayı mahkemeye taşımıştı. Geçtiğimiz günlerde davanın 22 Şubat günü görüleceği açıklandıktan sonra, başta ABD merkezli olmak üzere birçok kripto para borsası da XRP’yi listelemeyi durdurduğunu açıklamıştı. Ardından, Ripple’ın 2019 yılında işbirliği yapmış olduğu Tetragon Financial da Ripple’a dava açacağını duyurunca, dava süreci daha farklı bir hal almaya başladı. Ripple şirketinin en büyük yatırımcılarından biri olan Tetragon Financial’ın dava açıklaması sonrasında gözler XRP’ye çevrilmiş ve herkes değer kaybı beklerken, XRP toparlanmaya başlamıştı. Yaşanan sıra dışı gelişmelerin ardından, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse sessizliğini bozarak Twitter’da merak edilen tüm soruları yanıtladı.

CEO Dava Sürecini “Kanıtlanmamış İddialar” Olarak Tanımladı

Şirket CEO’su Garlinghouse, Twitter üzerinden SEC – Ripple davasına ilişkin 5 soruyu cevapladı ve dava sürecini “kanıtlanmamış iddialar” olarak tanımladı. Öte yandan CEO, Ripple şirketinin gerçeklerin ve tarihin tarafında yer aldığını öne sürdü. Bir diğer yandan açıklamalarına devam eden Garlinghouse, Ripple şirketinin SEC ile bir anlaşma sağlamak adına adım attığını da dile getirdi. CEO, atılan bu anlaşma adımlarında; tüketicilerin korunmasını, XRP topluluğunun inovasyona devam edebilmesini ve piyasa akıcılığının sürdürülmesini göz önünde bulundurduklarını dile getirdi.

Ripple Kripto Para Borsalarına Ödeme Yapıyor Mu?

Brad Garlinghouse, en çok merak edilen konulardan biri olan kripto para borsalarına ödeme yapıp yapmadığı sorusuna doğrudan bir cevap vermedi ama konuya bir açıklık getirdi. CEO konuya ilişkin yaptığı açıklamada, XRP tokeninin dünyanın en likit dijital varlıklarından biri olduğunu ve bunun %95’i kadarının ABD dışı piyasalarda işlem gördüğünü ifade etti. Kripto para borsalarının XRP’yi listeleyip listelememesinin bir şeyi değiştirmeyeceğini ifade eden Garlinghouse, XRP’nin bir merkezi olmadığını ve açık kaynaklı bir varlık olduğunu söyledi.

Tetragon Financial Davasına İlişkin Açıklamalar

Bir diğer yandan Garlinghouse, Tetragon Financial davasına ilişkin de hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti. Ripple şirketinin en büyük yatırımcılarından biri olan ve 2019 yılında şirketin %1,5’ine sahip olan Tetragon’un dava açması ile hayal kırıklığı yaşadıklarını belirten CEO, diğer şirketlerin ve yatırımcıların Ripple’a olan inancının devam ettiğini öne sürdü. Twitter’da açıklamalar yapan CEO, son olarak ilerleyen günlerde şirketin genel danışmanı Stuart Alderoty’nin daha fazla bilgi vereceğini dile getirdi.

Yorum Yap