1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Ripple CTO’su XRP Davasında İlk Kez Konuştu

SEC – Ripple davası ile birlikte kripto para piyasalarında oluşan olumlu havanın üzerine bir süredir gölge düşmüştü. Yılbaşı öncesindeki 2 haftalık süreçte Bitcoin’in (BTC) devamlı olarak rekor tazelemesi, piyasaları yukarı yönlü hareketlendirirken, dava süreci bu olumlu görünüme negatif yönlü izler bıraktı ve bırakmaya da devam ediyor. Bu dava süreci ile ilgili daha önce hiç açıklama yapmayan Ripple CTO’su, ilk kez konuştu. CTO’nun çarpıcı açıklamaları, kripto para piyasalarında büyük şaşkınlık yarattı.

Ripple CTO’su XRP Davasında İlk Kez Konuştu

Yılbaşı öncesinde, Kasım ayından bu yana beklenen Bitcoin (BTC) rekor hareketliliği sonunda gerçeğe dönüşmüş ve BTC aralıklı olarak yeni rekorlar kırmıştı. Bu durum kripto para piyasaları için oldukça olumlu bir hava yaratmış ve neredeyse tüm altcoinler de bu olumlu görünüme ortak olmuştu. Fakat piyasalarda oluşan bu duruma, SEC – Ripple davası adeta gölge düşürmüş, kripto para piyasalarının dava öncesinde işlem hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto varlığı olan XRP sert çakılmalar yaşamıştı. Bununla birlikte hem kripto para piyasalarının yakaladığı pozitif görünüm darbe almış hem de XRP yatırımcıları büyük kayıplara uğramıştı. Piyasada oluşan bu negatif havada, özellikle de davanın başlangıç dönemlerinde Ripple CEO’su Brad Garlinghouse davaya ilişkin çeşitli açıklamalar yapmıştı. CEO’nun açıklamaları ile hem Ripple çalışanlarının hem de XRP yatırımcılarının içine az da olsa su serpilmişti ve sonrasında kripto para piyasalarında Ripple yetkililerinden gelecek yeni açıklamalar beklenmeye başlamıştı. Dava sürecinde sessizliğini koruyan Ripple CTO’su David Schwartz, bu sessizliğini sonunda bozarak çeşitli açıklamalar yaptı. Fakat bu açıklamalar kimsenin içini rahatlatacak cinsten olmadı.

CTO Beklenen Açıklamayı Yaptı Ama Rahatlatmadı

SEC – Ripple davasının ilk günlerinde Ripple CEO’su Brad Garlinghouse SEC’e karşı mücadele edeceklerinin ve haklı olduklarının mesajını vermişti. CEO kendilerine ve avukat ekiplerine inandıklarını belirtmiş, davanın kendi lehlerine sonuçlanacağını düşündüklerini söylemişti. Benzer açıklamalar Ripple CTO’su David Schwartz’dan da beklendi fakat CTO sessizliğini ilk kez bozduğunda, hiç de benzer açıklamalar yapmadı ve Ripple’ın bu sürece ilişkin en büyük hatasını dile getirdi. CTO Schwartz, yaptığı açıklamada kendisine göre Ripple en büyük hatasını ve “en büyük günahını” belirtti. Schwartz’a göre şirketin en büyük günahı, şirketin milyarlarca XRP’yi dağıtmaktan vazgeçip, bu coinleri kendisine ayırması oldu.

CTO’ya Göre Hata Şirketin Ama Hatanın Kaynağı Kullanıcılar

Ripple CTO’su David Schwartz, şirketin ilk zamanlarında XRP’leri kullanıcılara bedava dağıttığını ve bu dağıtımın kısa sürede başarı getirdiğini ifade etti. Bu başarının ardından ise şirketin dağıtımları durduğunu belirten Schwartz, XRP’nin piyasada fiyat kazandıktan sonra dağıtımın devam etmesi gerektiğini fakat bunun yerine dağıtımların durdurulduğunu söyledi. CTO’ya göre bu büyük bir yanlıştı fakat yine de CTO, bu durumun yatırımcılardan kaynaklandığını öne sürdü.

Şirket Kurulduğunda Planlama Yapılmamış

Ripple CTO’su Schwartz, 2011 yılında şirket ilk kurulduğu zaman ortaya çıkan XRP’ler hakkında detaylı bir plan oluşturulmadığını ve şirketin onca XRP ile ne yapacağını bilemediğini dile getirdi. Eldeki XRP’lerin fazla olması sebebiyle şirkete çok fazla seçenek kalmadığını söyleyen Schwartz, SEC – Ripple davasına ilişkin olarak yine de olumlu ifadeler kullandı. CTO’ya göre XRP menkul kıymet değil ve SEC’in iddiaları asılsız. Avukatlarına güvendiklerini belirten Schwartz, davanın kendi lehlerine sonuçlanacağını fakat dava sürecinin uzayabileceğini düşünüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir