1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ripple Davası İçin Kritik Gelişme, SEC Başkanı Değişti

Geçtiğimiz yılın Aralık ayı ortalarında kripto para piyasalarında başlayan ayaklanma ile neredeyse tüm kripto para birimlerini değer kazanımları yaşamaya başlamıştı. Fakat bu hareketlilikte XRP, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple şirketine ve yöneticilerine açtığı dava ile adeta çakılmalara başlamıştı. SEC davasını yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı ve ABD Başkanı Joe Biden, resmi olarak SEC’in başına Gary Gensler’i atadı. Bu gelişmenin XRP fiyatlarını ve XRP yatırımcılarını nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

Ripple Davası İçin Kritik Gelişme, SEC Başkanı Değişti

2020 yılının Aralık ayı ortalarında, kripto para piyasaları lider Bitcoin (BTC) öncülüğünde adeta şahlanmaya başlamış ve neredeyse tüm altcoinler de bu yükseliş trendinden payını almıştı. Aynı hareketliliğe XRP de güçlü bir çekilde katılmıştı ancak bu hareketliliğin başlamasından sadece birkaç gün sonra XRP, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açtığı dava ile resmen sarsılmıştı. Bu sarsıntı ile birlikte piyasalar yukarı yönlü hareket ederken kripto para borsalarının da peş peşe XRP’yi listelemeyi durdurduklarını açıklamasıyla birlikte XRP fiyatı 0,77 dolar seviyelerinden 0,17 dolar seviyelerine kadar gerilemişti. XRP’deki bu çakılma sırasında, davayı açan SEC eski başkanı Jay Clayton istifa etmiş ve yerine geçici olarak Elad Roisman gelmişti. Bu gelişme XRP fiyatlarına hafif de olsa olumlu olarak yansımıştı ve şimdi ABD Başkanı Joe Biden tarafından, SEC başkanlık görevine resmen Gary Gensler getirildi. XRP kullanıcıları yeni SEC başkanın davaya ve haliyle XRP fiyatlarına nasıl etki edeceğini merak ediyor.

Gensler Kripto Paralar Hakkında Oldukça Bilgili

Yaklaşık 1 hafta önce SEC başkanlığına getirileceği konuşulmaya başlanan Gary Gensler, resmi olarak göreve getirildi. Daha önce Massachusetts of Technology’de (MIT) dijital varlıklar ve Blockchain alanında ders verdiği bilinen Gensler, bu görevinden de öncesinde bir başka ABD finansal regülatörü olan CFTC’de de bir dönem başkanlık yapmıştı. Kripto para piyasalarına hakim olduğu bilinen Gary Gensler başkanlık görevine gelmeden önce XRP ile ilgili fikirlerini açıklamıştı. Jay Clayton ile başlayan SEC – Ripple davası artık Gary Gensler ile devam edecek ancak dava artık mahkemeye taşındı ve Gensler bu konuda davanın gidişatına etki edemeyebilir. Gensler daha önceki açıklamalarında XRP’nin kesin bir şekilde menkul kıymet olduğuna inandığını ifade etmişti.

Yeni SEC Başkanı XRP Hakkında da Bilgi Sahibi

Genel olarak kripto para piyasalarına hakim olduğu bilinen Gensler’in, ayrıca spesifik olarak XRP hakkında da bilgiye sahip olduğu biliniyor. Zira Gensler ders verdiği 2018 yılında bir dersinde XRP için “para birimi” tanımlaması yapmıştı. Fakat daha sonrasında Gensler, SEC – Ripple davasına ilişkin fikirlerini daha açık şekilde dile getirdi. Gensler yaptığı açıklamada XRP satışlarına dikkat çekerek, Ripple’ın arzdaki XRP’lerin sadece %20’sini sattığını ve %80’ini elinde tuttuğunu vurguladı.

Gensler Kendi Görüşlerinin Artık Etkili Olmayacağını Belirtti

SEC yeni başkanı Gary Gensler, XRP’nin ilk beş yılında kullanılmadığını ve Ripple’ın her ay escrow cüzdanlarına satış yaptığını dile getirdikten sonra, kendi görüşlerinin dava sürecine etki etmeyeceğini ifade etti. Kararın artık mahkeme tarafından netleşeceğini belirten Gensler’in XRP’ye olan yaklaşımı XRP yatırımcılarını üzebilir. Şimdi gözler davanın ilk duruşmasının yapılacağı gün olan 22 Şubat 2021 tarihine çevrildi.

Yorum Yap