1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Ripple Davası, XRP Sahiplerini Yıpratıyor!

Ripple ve SEC arasındaki dava Ripple’ı yıpratmaya devam ediyor. XRP piyasasında fiyat oynaklığını körükleyen dava süreci devam ederken, süreçle ilgili olumlu ve olumsuz tahminlerde gelmeye başladı.

Ripple Davası, XRP Sahiplerini Yıpratıyor!

Ripple ve SEC arasındaki davada yaşanan gelişmeler her geçen gün XRP Coin fiyat oynaklığını körüklüyor. Diğer yandan kripto para dünyasındaki pek çok önemli isim dava süreci hakkında olumlu ve olumsuz tahminler yapmaya başladılar. Tahminlere bakıldığında ise Riplle geliştiricilerini memnun edecek detayların daha fazla olduğu görüldü. Çünkü Ripple topluluğu beklenenin tam tersinde, değer kayıplarına rağmen XRP Coin geliştiricilerini destekliyorlardı.

Yatırımcılar Çok Kez Riplle’ı Destekledi!

Ripple, 2018 ve 2017 senelerinde boğa piyasasını takip eden kış aylarında ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından konu edilen düzenleyici işlemlerde, Ripple topluluğundan hep tam destek aldı. Son SEC davası mücadelesi başlarken durum aynen devam ediyordu. Ancak yaşanan yeni gelişmeler görüş ayrılıklarını doğuruyor.

Topluluktan Ayrılmalar Başladı!

Davada yaşanan son gelişmeler ardından daha küçük orandaki bir kısım destekçi topluluktan net şekilde ayrıldıklarını ifade etiler. Topluluğun belirli kısmının endişelerinin son konferans görüşmesi ardından arttığı belirtildi. Topluluktan ayrılan ve Ripple’a desteği bırakan kesim ise XRP Coin’in zaten gerektiği kadar geliştirilemediğini öne sürdüler. Desteği bırakan topluluk, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un 2018 senesinde On-demand Liquidity lansmanında, XRP Coin’in yeterli oranda geliştirilemediğini itiraf ettiğini belirtti.

Dava Baş Avukatlarından Açıklama

Geliştirme yetersizliğine benzer bir yorum Ripple sahiplerine müdahale etme sürecinde etkili olan baş avukat John Deaton tarafından gerçekleştirildi. Ünlü avukat,“ SEC’e göre, Ripple, XRP için güzel bir kullanım senaryosu geliştiremedi. 2018 senesinde ODL’yi başlattığını kabul etti.“ dedi.

Avukat aynı zamanda sözlerinin anlaşılmasının çok önemli olduğunun altını çizdi. Çünkü şuanda Ripple ile SEC’in bir noktada uzlaştığını belirten manipülatif söylentiler yayıldığını, bunların aslı olmadığını açıkladı. XRP Coin projesindeki önemli isimlerin şuanda panik halinde olduklarını belirtti. Şuan iki tarafında bir çözüme ulaşma açısından çaba göstermedikleri gündeme yansıyan konular arasında yer buldu.

Satışlar Güven Sarstı!

Dava süreci bir gurup Riplle destekçisi ve XRP Coin geliştiricileri üzerinde kaygı uyandırırken, geliştiricilerin yaptıkları yüklü miktardaki XRP Coin satışları dikkat çekti. Kısa süre içinde David Schwartz, Chris Larsen, Brad Garlinghouse, XRP Coin satışları yaptılar. Belirli analistler ise bu satışları ahlaki başarısızlık olarak adlandırdılar. Çünkü şuan bu davranışın yatırımcı güvenini daha fazla düşürebileceği düşünülüyor.