1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ripple Ne Zaman Çıktı?

Bu yıl en çok konuşulan ve işlem yapılan kripto para birimleri arasında Ripple (XRP) yer aldı. Ripple yatırımcıları yüksek kazançları ile birçok kez gündeme geldi. Peki, Ripple ne zaman çıktı? Ripple kim tarafından üretilmektedir? Önemli kripto para birimi Ripple bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Ripple Ne Zaman Çıktı?

Ripple çıkışı 2012 senesine kadar dayanmaktadır. Ripple ödeme ağı sistemi olarak ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda bir kripto para birimidir. Ripple diğer kripto birimlerine kıyasla merkezi bir sisteme sahiptir. Block chain üzerinden işlem görebiliyor ancak işlem gören bütün defterler şirketler tarafından yönetilmektedir. Ripple’ın kurulma amacı büyük miktardaki varlık ve para transferlerinin hızlı, ucuz ve güvenilir bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. Bunun için block chain sistemi üzerinden işlemler gerçekleştirilmektedir. Ripple şirketinin CEO’su Brad Garlinghouse tarafından yönetilmektedir. Dünyanın hemen her yerinde ofisleri bulunmaktadır. Ripple Bitcoin ve Ethereumdan sonra dünyada en çok piyasa değeri olan üçüncü kripto para birimi olma özelliğini taşımaktadır. Kurumsal bir merkeze sahip olduğu için kripto para birimi olmasına karşın, ödeme sistemleri sağlayıcısı şirketler ve bankalar Ripple tercih edebiliyor.

Ripple Artıları Nelerdir?

Ripple artıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Büyük ödeme sistemleri ve bankalar ile yaptıkları anlaşma sayesinde günden güne para birimi değerini artırmaya devam etmektedir.
  • Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto para birimlerinden farklı olarak, değeri kar eden bir şirkete dayanmaktadır. Bu da diğer kriptp paraları ile arasında olan önemli bir farktır.
  • Erişilebilirliği yüksektir.
  • Piyasa değeri en yüksek üçüncü para birimidir.
  • Çok yüksek işlem hacmine sahiptir.
  • Borsada işlem görmektedir.
  • Düşük maliyetlerle ve oldukça kısa süre içinde uluslar arası para gönderim mümkündür.

Ripple Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ripple madenciliği yine diğer kripto paralardan farklı olarak yapılmamaktadır. Dolaşımdaki bütün Ripple değeri şirket tarafından üretilmektedir. Toplam üretilmiş Ripple miktarı 100 milyar adetse, şirket piyasaya yalnızca 40 milyar adet Ripple sunmuş olabilir. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine kıyasla, Ripple oldukça farklı bir yöntem izlemektedir. Üretilmiş Ripple lar belli zaman aralıkları ile piyasaya yeniden sürülmektedir.

Ripple Nasıl Satın Alınır?

Ripple satın alımı için Türk Lirası kullanmanız gerekecek. Türkiye’de sorunsuz ve oldukça hızlı bir şekilde Ripple satın almak mümkündür. Herhangi bir teknik bilgi gerekmeden Ripple satın alınabilir. Borsada bir hesabınızın olması ve bu hesapta Türk Lirası yüklenmiş olması gerekiyor. Ardından dilediğiniz miktarda Ripple satın alabilirsiniz.

Ripple Kim Tarafından Geliştirildi?

Ripple geliştiren kişi Chris Larsen’dir. Larsen, kripto para ekosisteminde en zengin olan kişi olarak bilinmektedir. Hem gizlilik aktivisti, hem işletme yöneticisi hem de bir melek yatırımcıdır. Finansal hizmet anlamında pek çok girişimin kurucu ortağı olduğu da biliniyor. Özellikle 1996 senesinde online kredi platformu olan E loan ile adını herkese duyurmayı başarmıştır. Ripple Jed Mc Caleb ile birlikte geliştirilmiştir. Ünlü kripto para borsalarının kurucusudur. Ripple arkasında çok sayıda yatırımcı da bulunuyor. Google VENTERUS, Andreessen Horowits bu yatırımcılardan birkaçıdır.

Yorum Yap