1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ripple Sattı: XRP Fiyatı Satıştan Nasıl Etkilenir

Ripple kurucu ortağı Jed McCaleb yine XRP satışı ile gündemde! 6 Aralıkta tam 29,5 milyon XRP’yi elinden çıkaran isim, yatırımcıların hedefine oturdu! Elinde 3,7 milyar adet XRP bulunan ve tam boğa koşusunda ortaya çıkarak tüm ibreleri tersine çevirebilecek olan isimden gelen satışlar ise piyasaları tedirgin etmeye yetti. Çünkü şu anda XRP’nin artan gücü satış yapmak için ideal!

Ripple Sattı: XRP Fiyatı Satıştan Nasıl Etkilenir

Ripple kurucu ortağı Jed McCaleb yine XRP satışı ile gündemde! 6 Aralık tarihinde yaptığı 29,5 milyon adet XRP satışı araştırmacı Leonidas Hadjiloizou radarına takılan McCaleb, geçmiş tecrübeleri yineleyerek XRP yatırımcılarından büyük tepki almayı sürdürüyor.

McCaleb İşlem Hacminin Yüzde 1.5 Oranında Elinden XRP Çıkarabilir!

2012 yılında Chris Larsen ile birlikte kurdukları OpenCoin isimli şirketi Ripple Labs olarak değiştiren ünlü girişimci, çeşitli karışıklıklar sonrası Ripple’dan ayrılarak Stellar’ı (XLM) kurmuştu. Elinde 9 milyar adet XRP bulunan McCaleb, sözleşmeye dayalı kontrollerin uygulanmaya konmadan önce elindeki XRP tokenleri satacağını açıklamış ve hakkında Ripple Labs tarafından şartları ihlal etmek nedeniyle dava açılmıştı. Ripple Labs ve McCaleb arasında Şubat 2016 tarihinde bir anlaşmaya varılsa da devam eden uzun konsolidasyon sürecine kurucu ortağın sebep açtığı düşüncesi de XRP yatırımcıları tarafından sıkça dile getirilmişti. Sonuç olarak anlaşma sonucuna göre Jed McCaleb, günlük XRP hacminin yüzde 1,5 kadarını elinden çıkarmasını öngören anlaşmayı kabul etti.

XRP’de Büyük Satış Korkusu!

Yaptığı satışlar sonrası Jed McCaleb elinde 3,7 milyar XRP bulunuyor. Ripple Labs ile ikili arasında yapılan anlaşma her ne kadar makul görülse de artan XRP işlem hacmi, piyasaların daha da fazla korkmasına yol açıyor. Çünkü boğa koşusu sebebiyle güçlenen XRP, artan işlem hacminin etkisi ile geliştiriciye bir haftada tam 200 milyon adedi aşan sayıda XRP token elden çıkarma fırsatı sunabiliyor!

Piyasalar ise yapılacak satışların daha büyük satışları da tetiklemesinden korkuyor ve devam eden boğa piyasasının olumsuz etkilenebileceğinden endişe ediyor! Bazı yatırımcılar ise mevcut boğa piyasası sebebi ile McCaleb’in satışlarının XRP gidişini etkilemeyeceği düşüncesini korumayı sürdürüyor. Her iki görüş de kendi açısından haklı olsa da 3,7 milyar XRP’nin piyasaya yavaş yavaşta olsa arz edilmesi, mevcut piyasanın alabileceği rakamın çok üzerinde ve bir süre sonra baskısını iyiden iyiye hissettirebilir.

XRP Fiyatı Artışını Koruyor

Bitcoin (BTC) ile başlayan son düşüşle gerileyen XRP fiyatı yeniden 0,60 dolar üzerine yerleşmeyi başardı. Popüler altcoin son 24 saatte yüzde 0,23 artış kaydederek 0,6142 dolardan işlem görmeyi sürdürüyor. Yatırımcılarının sabırla 1 dola hareketini bekledikleri kripto parada 0,68 – 0,75 dolar seviyeleri önemli direnç vazifesi sürdürmeye devam ediyor. Yeniden sahneye çıkan Jed McCaleb ise şimdilik büyük bir önem arz etmezken, fiyatın güçlenmeye devam etmesi ile birlikte daha sık gündeme gelmeye benzeyecek gibi görülüyor.

Yorum Yap