1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ripple SEC Davasını Kazanabilir

Kripto para piyasalarında geçtiğimiz yılın Aralık ayı ortalarında, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) başlattığı yukarı yönlü hareketlilik, neredeyse tüm piyasaları hareketlendirmiş ve diğer kripto para birimleri de yükselmeye başlamıştı. Ancak bu hareketlilikte Ripple (XRP), aldığı dava darbesiyle hızla yönünü aşağıya çevirmiş ve çakılmaya başlamıştı. Dava tarihi gittikçe yaklaşıyor ve Ripple’ın bu davayı kazanma şansı olabilir.

Ripple SEC Davasını Kazanabilir

Kripto para piyasalarında, 16 Aralık 2020 tarihinde büyük bir ivmelenme ile kripto para birimleri lider Bitcoin’in (BTC) öncülüğünde yukarı yönlü hareketlere başladı. Neredeyse bütün kripto para birimlerinin devasa şekilde yükseliş göstermeye başladığı piyasalarda, Ripple (XRp) 22 Aralık 2020 tarihinde büyük bir darbe aldı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple şirketine ve şirketin 2 üst düzey yöneticisine dava açtı. Ripple yönetimindeki XRP’nin menkul kıymet olması, bu sebeple de XRP’nin alınıp – satılamaz bir varlık olması gerekçesi ile SEC’in açtığı dava sonrasında, XRP fiyatı o yukarı yönlü tabloda hızla aşağı doğru gerilemeye başlamıştı. Davanın üstüne bir de önde gelen kripto para borsalarının XRP’yi delist etmesi, XRP kanadında her şeyi daha da kötü hale getirdi ve XRP resmen fiyatta çakıldı. Ancak SEC eski yöneticilerinden Joseph A. Hall, XRP için umut dolu açıklamalarda bulundu. Hall, XRP’nin bu davayı kazanabileceğini ifade etti.

Hall’a Göre SEC’in Howey Testi Yetersiz

Bilindiği gibi SEC, Ripple şirketine ve şirketin iki üst düzey yöneticisi olan CEO Brad Garlinghouse’a ve kurucu üyelerden Chris Larsen’a 1,2 milyar dolarlık dava açmıştı. XRP’nin menkul kıymet olmasından ve geçmişe dönük toplu XRP satışlarından dolayı açılan dava, 22 Şubat tarihinde mahkemede görülecek. Dava tarihi yaklaşırken, XRP kullanıcılarında da bir endişe oluştu ancak SEC’in eski yöneticilerinden Joseph A. Hall, bir röportajında yaptığı açıklamalar ile bu endişeleri dindirecek söylemlerde bulundu. Ripple’ın davayı kazanma şansının yüksek olduğunu belirten Hall, SEC’in Howey testinin fazlasıyla yetersiz olduğunu savundu.

Joseph Hall Kimdir, Howey Testi Nedir?

Joseph A. Hall, 2003 Ekim ile 2005 Haziran tarihleri arasında SEC bünyesinde çalışmış ve dönem başkanı William Donaldson’ın yöneticiliğinde Politikadan Sorumlu Yönetici pozisyonunda görev almıştı. Hall bu görevinde “Komisyon politkalarını oluşturma, düzenleme ve uygulama faaliyetlerini yönetme” alanında, bir nevi başkana yardım ediyordu. SEC’in Howey testinin yetersiz olduğunu dile getiren Hall, Howey testini “Bir iPhone’un hangi dilde olduğunu büyükbabanıza 2. Dünya Savaşı’ndan sonra anlayacağı şekilde ifade etmeye çalıştığınızı hayal edin. Savaştan hemen sonra ortaya çıkan Howey testi ile hangi dijital varlıkları menkul kıymet olduğunu tespit etmek de buna benzer bir şey.” sözleriyle dile getirdi.

Hall’dan XRP İçin Ethereum Benzetmesi

Hall, ABD merkezli bu regülatörlerin ve düzenleyicilerin eksiklikleri olduğunu, kripto para piyasalarına ve Blockchain teknolojisine zarar verdiğini düşündüğünü ifade etti. XRP için her şeyin yoluna gireceğini düşündüğünü ifade eden Hall, bunun içinse 2018 yılındaki Yahoo Finance Zirvesi’ndeki konuşmaları örnek verdi. Söz konusu dönemde Ethereum’un (ETH) bir menkul kıymet olarak piyasaya sürüldüğünü ancak sonrasında işlerin tamamen değiştiğini ifade eden Hall, XRP’nin de aynı durumda olduğunu dile getirdi.

Yorum Yap