1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ripple Şirketi Tetragon Davasına İlişkin Açıklama Yaptı

Kripto para piyasalarında yoğun haber akışları gündem maddelerini belirlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Ripple’a dava açmıştı ve bu davanın etkileri devam ediyordu. XRP’deki kötü gidişat devam ederken, bir de dün Tetragon Financial Ripple’a dava açtığını duyurdu. XRP için her şey daha kötüye gitmeye başlamışken, Ripple’dan bu davaya ilişkin açıklama geldi.

Ripple Şirketi Tetragon Davasına İlişkin Açıklama Yaptı

Kripto para piyasalarında lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) kırdığı yeni rekorlar ile tüm ilgiyi kendi üzerinde toplamay başlamışken, XRP yeniden davalar ile gündeme geldi ve bu ilginin büyük bir kısmını üzerinde toplamayı başardı. Geçtiğimiz haftalarda SEC – Ripple davası ile birlikte XRP’de kötü günler devam etmişti fakat kripto para piyasalarında işler XRP adına yoluna girmeye başlamıştı. Ardından Tetragon Financial, dün yayınladığı bildiride Ripple’a dava açtığını duyurdu. Henüz SEC davasının etkileri tam olarak atlatılmamışken Tetragon Financial’ın daha önce işbirliği yaptığı Ripple’ı dava etmesi, piyasalarda büyük bir şaşkınlığa yol açtı. Tetragon Financial davası sonrasında Ripple, yeni davaya ilişkin bir açıklama yaptı.

Tetragon Financial Tedbir Amaçlı Malvarlığı Dondurulmasını Talep Etti

İngiltere merkezli dev bir yatırım şirketi olan Tetragon Financial, yaklaşık bir yıl önce Ripple ile bir işbirliği yapmış ve şirketin değerini 10 milyar dolar değerinde artırmıştı. Daha sonra aradan geçen bir yılda, SEC’in Ripple’a dava açması ile birlikte, Ripple’ın piyasa değerinde yine aynı düzeyde, yani 10 milyar dolarlık bir azalma yaşandı. Tetragon Financial, SEC – Ripple davasından sonra, 2019 yılının Aralık ayındaki fonlamalara ilişkin olarak ödeme talebinde bulundu ve bu ödemelerin gerçekleştirilmemesi ihtimaline karşı, Ripple şirketinin malvarlığının tedbir kararı ile dondurulmasını talep etti. Kripto para piyasalarında, herkes Ripple’ın SEC davasına ilişkin açıklama yapmasını beklerken, yaşanan gelişmeler üzerine Ripple yeni davaya ilişkin resmi bir açıklama yayınladı.

Tetragon “Kandırıldık” Dedi, Ripple “Belirsizlik” Dedi

Ripple yayınladığı resmi açıklamada, tam anlamıyla hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti. SEC davası ile başlayan belirsizliklerden tarafların fayda sağlamaya çalıştığını vurgulayan Ripple şirketi açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Tetragon Financial’ın ABD regülasyonları ile ilgili belirsizlikten haksız biçimde fayda sağlamaya çalışması, bizi hayal kırıklığına uğrattı. Mahkeme, ortadaki regülasyonlar ile ilgili belirsizlikleri bir kesinliğe bağlayacak ve biz duruşumuzdan eminiz.” Bu açıklamalar öncesinde ise Tetragon Financial, 2019 yılında yapılan işbirliğine ilişkin Ripple tarafından kandırıldıklarını öne sürdü fakat Ripple ise bunun sadece ABD regülasyonları ile ilgili belirsizliklerden kaynaklandığını ifade etti.

Dava XRP’yi Zayıflattı, XLM Öne Geçti

Kripto para piyasalarında bu açıklamalar sonrasında, Tetragon – Ripple davasının, SEC – Ripple davasından daha önce sonuçlanabileceğine ilişkin fikirler ortaya atıldı. Zira Tetragon Financial şirketinin hızlı tedbir kararı çağrısında bulunmuş olması, bu dava sürecini hızlandırabilir. Öte yandan bu dava haberi ile birlikte XRP fiyatı haliyle daha fazla geriledi ve tarihinde ilk kez Stellar (XLM) birim fiyatı, XRP birim fiyatının üstüne çıktı.

Yorum Yap