1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi
  3. Ripple (XRP) Türkiye’de Daha Tanınır Hale Geldi!

Ripple (XRP) Türkiye’de Daha Tanınır Hale Geldi!

Kripto para piyasalarında işlem hacmi olarak en büyük para birimlerinden biri olan Ripple (XRP) bu hafta yeni bir yükseliş hamlesi ile 0,75 dolar seviyesine kadar çıkarak XRP kullanıcılarını sevindirdi. Yaklaşık bir yıl boyunca 0,30 doların altında işleme alınan Ripple (XRP), bu sene iki katı aşan oranlarda değerlendi. Google verilerine göre Ripple (XRP) hem dünya genelinde hem de Türkiye piyasalarındaki tanınırlığını artırdı.

featured

Özellikle son haftaların, kripto para piyasalarındaki popüler altcoini XRP, Türkiye’deki popülerliğini de artırmış durumda. Son günlerde yaşadığı artışların ardından Binance’nin XRP kullanıcılarına yaptığı airdrop müjdesi ile birlikte küresel anlamda tanınırlığını artıran XRP, Türkiye piyasalarında da daha fazla tanınmaya başladı. Yaklaşık bir yıl boyunca 0,30 doların altında işleme alından altcoin, son haftalarda bir artış hamlesi göstererek 0,75 dolar seviyesine kadar çıktı. Ripple (XRP), kripto para piyasalarında Bitcoin (BTC) ve Ethereum’dan (ETH) sonra en büyük işlem hacmine sahip kripto para konumunda bulunuyor.

Larry Cermak Google Trends Verilerini Paylaştı

The Block ekiplerinden Larry Cermak bugün Twitter’da paylaştığı bir gönderide, Google Trends verilerindeki hareketliliği vurguladı. Google üzerinde yapılan aramalara dikkat çeken Cermak, özellikle XRP ve Ethereum gibi iki altcoin üzerinden örnek vererek altcoin aramalarının daha popüler hale geldiğinin altına çizdi. Google’da Ripple (XRP) için yapılan aramaların, kesin bir şekilde yükselişe geçtiğini ifade eden Larry Cermak, bunun su götürmez bir gerçek olduğunu belirtti. Larry Cermak Twitter’da “Aman tanrım!” notuyla bu grafiği paylaştı.

Tekrar En Büyük Üçüncü Kripto Para

Son birkaç aydır Tether’in (USDT) gerisinde işlem gören XRP bu hafta girdiği yükseliş trendi ile birlikte 24 milyar dolarlık bir piyasa değeri elde etti. Böylelikle tekrardan en büyük üçüncü kripto para haline gelen altcoin, şu sıralarda 0,50 – 0,55 dolar seviyelerinde işlem görüyor. XRP’nin popülerliğinin bu kadar artması elbette tesadüf olamaz. Ripple şirketi özellikte 2020 yılı Temmuz ayından bu yana büyük projelere imza attı ve XRP kripto para piyasalarında güçlü adımlarla ilerledi. Son hafta yaşadığı artışlar ile birlikte kripto para kullanıcılarının bir airdrop ihtimalini düşünmesinin ardından bu beklenti gerçek çıktı ve Binance borsası XRP kullanıcılarına airdrop müjdesi verdi. Airdrop ile birlikte çok kısa sürede geniş kitlelere ulaşan Ripple (XRP) için bu durum çok da şaşırtıcı olmadı.

2017 ve 2018 Başlarından Daha Fazla Aranmış

Blockchain devi Ripple şirketi tarafından geliştirilen bu altcoin, 2017 yılında Bitcoin’in (BTC) kendi 20 bin dolarlık rekor yürüyüşünden, diğer birçok altcoin gibi etkilenerek yükselişe geçti. Bitcoin gibi XRP de o dönem kendi rekorunu kırdı. Yaklaşık üç yıl önce, XRP’nin işleme alındığı seviye 3 doların üzerindeydi. Şu sıralar kendi rekorundan bir hayli geride olan XRP, işleme alındığı fiyatla olmasa da tanınırlığı ile 2017 yılını aratmamaya başladı. Google’da dünya genelinde yapılan kripto para aramalarının, neredeyse 2017 yılındaki seviyelerine yaklaştığı göze çarpıyor. Bu yükseliş akımının Türkiye için de geçerli olduğu görülüyor. Google Trends verilerine göre Türkiye’de bu altcoin için 2017 ve 2018 yılının başlarından bile daha fazla arama yapılmış.

Yorum Yap