1. Ana Sayfa
 2. Kripto Manşet
 3. Ripple (XRP)
Trendlerdeki Yazı

Ripple (XRP)

Ripple, diğer alt coin çeşitleri gibi Bitcoin’den sonra ortaya çıkan kripto para birimidir. Ripple uluslar arası bir ödeme ağıdır. Aslında Blockchain sistemi deneyleri arasında yer alan Bitcoin, kimliksiz ve aracı şirketleri ortadan kaldıran bir kripto transferi sunsa da belirli sorunları barındırıyor.

featured

Ripple’ın bu kapsamda Bitcoine alternatif olarak üretildiği belirtilir. Ripple’a ait platform ise hızlı transfer işlemleri ile gündeme gelen bir sisteme sahiptir. Ripple, hakkında merak uyandıran çok sayıda ayrıntı var. Peki bu merak edilenlerin doğru cevapları neler? EkoSayfa sizin için bir dosya hazırladı. Detayları alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Ripple’ın Anlamı Nedir?

Pipple’ın manası, XRP Ledger adlı dağıtık veri tabanında konumlanan RippleNet adlı ödeme platformunda çalışan para birimidir. XRP (açık kaynak) üzerinde kullanılabilir kripto para ifadesini aktarır. Blockchain üzerinde bulunmadığı bu ifade ile açıkça belirtilir. Ripple aynı zamanda XRP ve RippleNet’in kurucu şirket adıdır.

RippleNet Nedir?

RippleNet, Ripple şirketince iletilen platformdur. Küresel olarak anlık para transferlerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Transferleri hızlandırmayı ve ucuzlatmayı hedefleyen, gerçek zamanlı transfer işlemi yapan platformdur. Platformda XRP para birimi olarak kullanılsa dahi başka kripto para cinsleri ile işlem yapmak mümkün hale getirilmiştir. Örneğin Euro ve USD cinsleri işe işlem yapılır. RippleNet veri tabanının iletilmesi aşamasında, XRP topluluğu devreye girer. Ripple şirket çalışanları bu topluluk için aktif olarak görev alırlar.

Ripple Nasıl Alınır?

Ripple almak için kripto para borsasından alım talebini iletmek gerekir. Geniş işlem hacmine sahip olan kripto para borsalarından her hangi biri tercih edilerek, borsanın resmi, web adresi üzerinden yatırımcı üyeliği sağlanmalıdır. Her bir platformun ana sayfasında ‘’ üye ol’’ sekmesine giriş yapıldığında, kayıt tablosu ekrana gelir. Bu alanda, e-posta ve isim bilgileri sunularak kripto alım-satım hesapları açılır. Hesaplar üzerinden Ripple alım komutlarını vermek mümkündür. Bu platformların Türkçe dil desteği sunan seçeneklerini tercih etmek ise kullanım açısından kolaylık sağlar.

XRP İfadesi Ne Anlama Gelir?

XRP sözcüğünün anlamı, Ripple tarafından diğer dijital varlıklara alternatif olarak yaratılan, daha hızlı, düşük maliyetli, ölçeklendirilebilir bir kripto paradır. XRP, Kripto para borsasında Ripple kripto paranın kısa ismi olarak bilinir. Kripto para listelerinde en çok tercih edilen 3. Kripto para çeşidi olarak yer alır. Türkiye’de çok sayıda yatırımcısı ve takipçisi bulunur.

Ripple Sistem Avantajları Nelerdir?

Ripple sistem fırsatları şu şekilde sıralanır:

 • Ripple ağına dahil olan bankalar, düşük masraflar üzerinden aralarında para transferi yapabilme avantajı edinirler.
 • Ripple ağı üzerinden gerçekleşen bir işlem için ortalama 0.0001 BTC diğer bir ifade ile ortalama 2 dolarlık ücret ödenir. Bu işlemi doğrudan Bitcoin ile yapmak 100 kat daha masraflı hesaplanır.
 • Ripple ile aktarılmak istenilen fon 5 ila 10 saniye içerisinde seçilen hesaba aktarılır.
 • Bitcoin üzerinden bu işlem için maksimum 1 saat harcanması gerektiğinden, Ripple ile hız avantajı elde edilir.
 • Bankalar arası uluslar arası transferler ile 1 ila 2 günü bulur. Ripper ile standart işlem süresinde uluslar arası transfer gerçekleşir.
 • Dünya piyasasında artan havale taleplerine çözüm bulma avantajı Ripper ile elde edilir.
 • Ripper üzerinden yapılan transfer ardından, banka parayı gönderen kişiyi ve para durumunu anlık takip etme avantajını yakalar.
 • İşlem iki tarafça kesinleşirken, güvence sağlanır.

Ripple Kaç Senesinde Çıktı?

Ripper çıkış yılı, 2013 olarak bilinir. Ripple ödeme platformuna ait düşünce ve tasarım fikri 2004 senesinde Ryan Fugger tarafından dile getirilmiştir. Je McCaleb, Chris Larson ise 2012 yılında Ripper’ı inşa etmeye başlayan kişilerdir. Ripple tasarım aşaması ardından 2013’de piyasaya sürülmüştür.

Ripple (XRP) Madenciliği Yapılır Mı?

Ripple madenciliği yapmak mümkün değildir. Ripple oluşturduğu ‘’ Ripple Protokol Mutabakatı Algoritması’’ kapsamında madenciliğe izin vermez. Sistem işlemleri, ağ katılımcıları tarafından bir mutabakata bağlı olarak onaylanır. Diğer yandan Bitcoin gibi yüksek oranda elektrik tüketimi gerektirmeyen, çok daha az enerji ile üretilebilen bir kripto para cinsidir. Bu kapsamda madenciliğe gerek duyulmazken, madencilik yapılaması için ilk üretimde 100 milyar XRP en baştan çıkarılmıştır.

XRP, Blockchain üzerinden belirli sayıda üretilmiştir. İşlemlerden kesilen XRP miktarları ise sistem üzerinden silinir. İşlemler yapıldıkça dolaşan tolken sayısı azalarak düzenlenir. Bu kapsamda Ripple, merkezsiz olma ilkesini tam olarak benimsemez. XRP’ye merkezi bir kripto para niteliği yükleyen finans uzmanları bu detaya bağlı olarak yorum gerçekleştirirler.

Ripple Dezavantajları Neler?

Ripple’ın eksileri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Fazlası ile merkezileştirilmiş olması,
 • Kripto paranın ana fikri olan kontrolü merkezden alarak topluluğa bırakma mantığından uzaklaşması,
 • Madencilik imkanı sunmaması,
 • Bir bankaya yatırım yapma mantığına yakın durması,
 • Toplam tolkenlerin % 61’ine sahip olma niteliği ile tekel olarak görülmesi,
 • Ripple kurucusu olan Jed McCaleb’ın işlem donma probleminden kaynaklı, bir milyon değerinde Ripple parasını satmak istemsi, ve bunun medyada yarattığı etki,
 • Dondurma işleminin kripto para ilkelerine uymaması,

Bu gibi dezavantajlar gündeme gelir. Tüm bu dezavantajların yanında şuan en hızlı kripto para transferlerini 5 sn ve altında süre kapsamında gerçekleştiren yapının ise RippleNet olduğu belirtilir.

Özellikle şirketler ve kamu kuruluşları arasında güvenli, hızlı transfer ağını yakalamak amacı ile Ripple şirketince gerçekleştirilen girişimler başarılı bulunurken, Boğa piyasasından kurtulan XRP değerleri yatırımcılar tarafından ilgi görür.

Akbank Ripple Bağlantısı Nedir?

Akbank, Ripple bağı hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Akbank Ripple ile bir anlaşma gerçekleştirmiştir.
 • Bu anlaşma kapsamında, Akbank Blockchain alanında atılım yapan ilk Türk bankası olmuştur.
 • Transfer işlemlerinde Ripple desteğinden yararlanmak mümkündür.

Diğer yandan dünyanın en büyük 50 bankasından 15’inin Ripple ile sözleşmesi bulunur. Ripple şirketinin düşük masraflı işlem, satış ve sözleşme hizmetleri gerçekleştirme hakkı bulunur. Bu kapsamda uluslar arası ödemeleri kolaylaştırmak için tasarladığı sistemleri de bankalara sunar.

Ripple Fiyat Grafiği Hakkında

Ripple fiyat grafikleri konusunda detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Üretildiği günden bu güne XRP/USD fiyat grafik değerleri incelendiğinde, tüm zamanların rekorunu 2018 senesinde kırdığı gözlemlenir.
 • 2018’de 3 doların üzerinde rakama ulaşarak Pazar payında 3. Sıraya ulaşmıştır.
 • Periyodik olarak sunulan fiyat grafikleri dünden bu güne incelendiğinde Bitcoin ve Ethereum’u yakından takip ettiği görülür.
 • Grafik bilgilerinde, dolaşımda ortalama 44 milyar Ripple bulunduğu göze çarparken, günlük işlem tutarları ortalama 800 milyon dolar civarında seyreder.

Ripple Üretim Aşamasında Neler Oldu?

Ripple üretim adımlarında olanlar şu şekilde sıralanır:

 • 2004 senesinde fikirsel temeller Ryan Fugger tarafından ortaya atıldı.
 • 2012’de Jed McCaleb şirketi Chris Larsen’e devretti ve ardından XRP piyasaya sürüldü.
 • McCaleb ve Larsen ilk adımda OpenCoin’i kurmuş ardından markanın adını Ripple Labs olarak değiştirmişlerdir.
 • 2015’te ise marka adı Ripple olarak tekrar değiştirilmiştir.

Ripple’ın üretim aşamasından önce Ripple şirketinin CEO’su Brad Garlinghouse Harvard Business Scholl’da eğitim almış ve Flickr, Yahoo gibi şirketlerde görev almıştır.

Ripple (XRP) Alt Yapısının Özellikleri Neler?

Ripple Alt yapı nitelikleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Tüm Ripple işlemleri ve XRP transferleri XRPL isimli kayıt defter alanında saklanır. İşlemler kayıt altına girer.
 • Sitem alt yapısı kapsamında bu defterde yer alan her biri bilgi, birbiriyle kıyaslanan bağımsız onaycılar tarafından yönetilir.
 • Unique Node List ( UNL) diğer bir ifade ile katılımcı listesi alt yapı içinde yer alır.
 • Ripple alt yapısı, RippleNet takas ağı ile bağlantılıdır.
 • RippleNet üzerinden paralar XRP’ye çevrilerek, alıcılara gönderilirler.
 • Bu alt yapı sayesinde alıcılar ise kendi XRP değerlerini kendi para birimlerine çevirebilirler.

Ripple (XRP) Masaüstü Cüzdanı Nasıl Açılır?

Ripple masaüstü cüzdanı oluşturmak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • İnternet üzerinden, https://www.exodus.io/ veya https://atomicwallet.io/ripple-wallet adreslerinden tercih edilen birini giriş sağlanır.
 • İşlem ise platformlarına ana sayfasında direk olarak ‘’kripto wallet download’’ sekmesi görüntülenir.
 • Bu sekmeye tıklanıp, tablo üzerinde e-posta ve kullanıcı ismi belirmele işlemi yapılıp, ‘’kaydet’’ kutucuğuna tıklanır.
 • İşlem ardından bir kod ekrana yansır bu kod not edilmelidir.

Adımlar ile masaüstü cüzdan alımı tamamlanır. Kağıt cüzdanlar yerine masaüstü cüzdanların kullanılması tercih edilir. Bitcoin, ether ve Ripple gibi kripto para cinslerinin bulunduğu cüzdanların kodları, kağıt cüzdan tipinde açık şekilde görülür. Bu detay, kağıt cüzdanın çalınma ve kaybolma anında dolandırıcılık riskini yükselten bir durumdur.

Ripple’ın Geleceği Nasıl Olacak?

Ripple geleceğinin oluşumu hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Özellikle uluslar arası anlaşmalar kapsamında yapılan işlemlerde kullanılması muhtemel görülür.
 • XRP’nin 3. Sırada yer alan modelinin gelecekte en fazla tercih edilen kripto paralar sınıfında tırmanışa geçmesi uzmanlarca beklenir.
 • İlkesi ve vizyonu sebebi ile her geçen gün daha fazla banka ödeme sistemlerinde Ripple kripto paraya ait sistemi kullanmayı tercih ederler.

Bu detayların yanı sıra Ripple hakkında geleceğe dair belirli şüphelerde yatırımcılar tarafından dile getirilmiştir. Ripple şirketinin XRP’ye ait arzın hatırı sayılır bir bölümünü elinde tutması, her sene 1 milyar XRP’ye ait emanet cüzdanın piyasaya sürülmesi, ar/talep dengesinin kontrolsüz olması hakkında yapılan eleştiriler, kripto paranın geleceğini etkilemektedir. XRP fiyatlarının esasen daha yüksek oranları hak ettiğini belirten finans uzmanları bu dengesizliğin işlem atalarından oluştuğunu belirtirler.

Ripple (XRP) Nasıl Çalışır?

Ripple çalışması hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Ripple, Swift gibi parasal ödeme platformlarına göre çok daha hızlı işlemler üzerinden çalışır.
 • Ölçeklendirilebilir bir alternatif olarak çalışmayı sürdürür.
 • Çalışmanın ilk adımında, RippleNet hesap defteri, küresel XRP topluluğu tarafından yönetilir.
 • Her bir işlem 3 ila 5 saniye içinde bağımsız doğrulayıcı düğümler ile gerçekleşir.
 • XRP al-sat ve transfer işlem sırasını ve hesap doğruluğunu teyit eden bağımsız düğümler, kısa sürede işlemi gerçekleştirirler.

Ripple (XRP) Özellikleri Nelerdir?

Ripple’nin nitelikleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Bitcoin ve Ethereum gibi güçlü kripto birimlerinden biridir.
 • Kaynak merkezli platformla çalışma niteliğine sahiptir.
 • Ripple Kaynak merkezli platformu, Yen, Litecoin, Bitcoin transferlerinin yapılması için uygunluk sunar.
 • Swift sistemine benzer ve daha hızlı bir ödeme sistemi üzerinden aktarılma özelliğini taşır.
 • Uluslar arası güvenlikli transfer ile aktarılabilir.
 • Üretim maliyeti düşüktür.
 • Az enerji kullanılarak üretilebilir.
 • Üretim ve işletim açısından Bitcoinden daha avantajlı şartlara sahiptir.
 • Madenciliği yapılamaz.
 • Kurumlar arası verimli işlemleri destekleme niteliğine sahiptir.
 • Bankalarca kullanılabilir sisteme sahiptir.
 • Birkaç fiat parası ve likidide kaynağı arasında köprü görevi üstlenebilen bir kripto paradır.

Ripple Neden Düşer?

Ripple düşüş sebebi, ayı piyasasına giriş yapılmasıdır. Kripto para borsası üzerinden ayı piyasa özelliklerinin görülmesi halinde Ripple’da düşüş meydana gelir. Diğer yandan Bitcoin’e olan taleplerin yükselişi halinde altcoin sınıflarında yer alan Ripple, ethereum gibi seçeneklerde düşüş yaşanması muhtemeldir.

İncelenen son piyasa grafiklerine bağlı olarak, Ripple 0,20 dolar seviyesini korumaya çalışarak, kuvvetli bir direnci oluşturdu. Özellikle ayı piyasası girişinde kayda değer yükselişe girememesi sebebi ile kötü bir performans sergilemiştir. Bu etkiler ardından dibe vuran değerlerin, ilerleyen süreçte tepe noktasına ilerlemesi ise rutin bir beklentidir. SEC’den gelen haberler ve Ripple tercihçi yatırımcıların alım taleplerini düşük fiyattan iletme istekleri kapsamında, 2020 içinde ikinci bir fiyat yükselişinin oluşması piyasa uzmanları tarafından beklenmektedir. Diğer yandan Ripple’nin 3. En iyi kripto para olma seviyesine ulaşması ve bu haberin medya üzerinden yarattığı etkinin, piyasaya pozitif etki sağlayacağı belirtilir.

Ripple Ne Zaman Büyük Kayıplar Verdi?

Ripple’in büyük zarar dönemi, 2019 senesi olarak bilinir. 2019’da 0,20 dolar seviyesine düşüş yaşayan Ripple, en zor dönemini yaşamıştır. XRP, kripto para piyasasına sürüldükten birkaç yıl sonra, 3.84 dolara yükselerek, en parlak dönemini yaşamıştır.

Kademeli şekilde büyüyen kripto para, 3. En büyük para birimi sınıfına geçiş yaparken, yavaşça aşağı yönlü hareket trendine giriş gerçekleştirmiştir. % 90’dan fazla değer kaybederek 2019 senesine kadar ulaşan Ripple, bir süre 0,23 dolardan işlem görerek, tekrar yükseliş trendine doğru yol alma konumuna geçmiştir.

Ripple Ortaklıkları Fiyatı Etki Eder Mi?

Ripple ortaklılarının fiyat değerinde etkisi bulunmaktadır. Ripple değerinin minimum 1 dolar seviyesini her daim koruyabilmesine olanak sunabilecek etkiler, çevre projelerin sağlıklı olması, ortaklıkların güçlü olmasıdır.

Yakın süre içinde RippleNet, Asya pazarları için fintech çözüm sunana Tayland merkezi yapıya sahip Siam Bank ile ortaklık kurmuştur. Bu işlem ile sahip olunacak 6 milyonluk güçlü kullanıcı tabanı ve XRP kullanım seviyesi artışı ile fiyatların yükseltilmesi hedefleniyor.

Ripple Dolara Nasıl Çevrilir?

Ripple’ı dolara çevirmek hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • XRP’yi ABD dolarına çevirmek için her hangi bir kripto para borsası üzerinden çevirme işlemi gerçekleştirilmelidir.
 • Tercih edilen borsa platformu üzerinden açılan kripto para hesabı kapsamında XRP ile dolar alma veya alınan XRP dolara çevirme komutları tanımlanır.
 • Diğer yandan XRP’yi bir ethereuma çevirme ardından ethereumları dolara çevirme şansı da bulunmaktadır.
 • Çalışılan ve hesap açılan borsa, Ripple’a değin Bitcoin’e destek veriyor ise ilk adımda XRP-BTC arası değişim yapılır.
 • Daha sonra ABD doları olarak çekim gerçekleştirilebilecek borsaya BTC gönderimi sağlanır. Bu adımlar ile çevrim tamamlanır.
 • Bu işlemler için Ripple-al-sat borsaları olarak adı geçen platformları tercih etmek, hızlı ve konforlu işlem koşullarını sağlar.

Ripple Güvenli Mi?

Ripple’ın güvenilirliği hakkında ilgi verilerken, güven unsurunun ideal ölçüde olduğu belirtilir. Ripple kripto para birimi RippleNet sistemine ait güvenlik unsurlarını desteklediğinden ve kripto parayı üreten yapının açık şekilde belli olması yönünden güven koşullarını sunar. Diğer yandan Ripple şirketi, Dünya çapında kalitelerini ispatlamış banka kuruluşları ile sözleşmeli olan bir yapıyı oluşturur. Stander, Axis Bank, Yes Bank, Westpac, Union Credit, NBAD, UBS bu bankalardan bir kaçıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap