1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ripple Yeni Bir Davayla Karşı Karşıya!

Geçtiğimiz yılın sonlarında Bitcoin (BTC) rallisi ile başlayan yükseliş hareketlerine, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a açtığı dava ket vurmuştu ve dava sonrası CRP fiyatlarında çakılmalar başlamıştı. Davanın sancıları hala devam ederken, Ripple’a yeni bir dava şoku daha geldi. ABD’li bir kripto para kullanıcısı, Ripple şirketini ve şirket CEO’su Brad Garlinghouse’a karşı dava açtı.

Ripple Yeni Bir Davayla Karşı Karşıya!

Geçtiğimiz yılın Aralık ayı ortasında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) büyük bir ralli başlatarak uzun süredir beklenen 20 bin dolar rekorunu kırmıştı. 16 Aralık tarihinde başlayan bu büyük hareketlilik ile birlikte piyasadaki diğer altcoinler de yukarı yönlü harekete geçmiş ve birçok kripto varlık da yeni rekor seviyelerine doğru tırmanışa geçmişti. Bu hareketliliğe o dönemde XRP de katılmış ve XRP de değer artışları ile göz doldurmaya başlamıştı. Fakat bu büyük rallinin başlamasından birkaç gün sonra, XRP ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a açtığı dava ile birlikte resmen çakılmaya başlamıştı. Davadan dolayı kısa süre içinde birçok kripto para borsası XRP’yi listelemeyi durdurmuş ve XRP darbe üstüne darbe almıştı. Davadan hemen önce 0,77 dolar seviyesinde ve piyasa değeri bakımından en büyük 3. kripto varlık konumunda bulunan XRP, dava sonrasında 0,17 dolar seviyesine kadar gerilemiş ve sıralamada da beşinciliğe gerilemişti. Bu davanın etkilerini yavaş yavaş üstünden atmaya başlayan ve 0,27 dolar seviyelerine gelen XRP bu kez yeni bir dava şoku yaşadı. ABD’li bir kripto para kullanıcısı olan Tyler Toomey, Ripple şirketine ve şirket yöneticisi Brad Garlinghouse’a dava açtı.

Ripple Florida Yasalarına Uymadı Mı?

ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Tyler Toomey isimli kripto para kullanıcısı, 25 Ocak tarihinde Ripple Labs ve şirket CEO’su Brad Garlinghouse’a dava açtı. Tyler Toomey’nin açtığı davanın gerekçesinde ise Ripple’ın Florida menkul kıymetler yasasına uymaması yer alıyor. Davacının iddiasına göre, Ripple Labs şirketi Florida Finansal Düzenleme Ofisi’ne kayıt yaptırmadı ve belirlenen yasalara uymadı. Ripple’a daha önce SEC tarafından açılan davanın gerekçesi ise XRP’nin alınıp – satılamaz bir varlık olmasıydı.

Dava Gerekçesi SEC Gerekçesine Benziyor

Davacı Tyler Toomey, yaptığı açıklamada Ripple şirketinin ve şirket yetkililerinin SEC davası sonrasında başka bir davayla da karşı karşıya olduğunu belirtti. Yeni davanın da SEC davasına benzer gerekçelerden oluştuğu öğrenildi. Dava gerekçesinde, “Ripple’ın gelirinin çoğunluğu XRP satışlarından sağlandı ve Ripple şirketi bu satışlardan sağladığı gelirleri operasyon finansmanında kullandı” açıklaması yer alıyor.

XRP’nin Menkul Kıymet Olup Olmadığı Tekrar Gündemde

Yeni dava süreci ile birlikte, hasır altı edilen bir konu daha yeniden gün yüzüne çıkmış oldu. XRP’nin menkul kıymet olup olmadığı tartışmaları yeniden alevlenirken, davacı Toomey, Ripple şirket yöneticilerinin XRP’nin menkul kıymet “olmadığını” iddia ettiğini ve insanları yanlış yönlendirdiğini savundu. Toomey ayrıca şirket yöneticilerinin aslında XRP’nin bir menkul kıymet “olduğunu” bildiklerini iddia etti.

Yorum Yap