1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Ripple’ı Bitiren SEC Başkanı İstifa Etti!

Son günlerde kripto para piyasalarının ana gündem maddesi haline gelen SEC – Ripple davasına ilişkin sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Gelen son dakika haberine göre, Ripple’a 1,2 milyar dolarlık dava açan SEC Başkanı Jay Clayton istifa etti. Kripto para piyasalarına bomba gibi düşen haberden sonra, herkes XRP fiyatlarının yeniden yükselip yükselmeyeceğini sorgulamaya başladı.

Ripple’ı Bitiren SEC Başkanı İstifa Etti!

2020 yılının bitmesine çok az bir zaman kala Aralık ayı ortasında Bitcoin’in (BTC) kripto para piyasalarını sırtlayıp değerini yukarılara taşımasından sonra, uzun bir süre bu rekor hamlesinin konuşulacağı düşünülüyordu. Fakat aradan henüz bir hafta bile geçmemişken, kripto para piyasaları SEC – Ripple davasıyla çalkalandı. ABD’nin en üst seviyedeki mali ve finansal regülatörü SEC, önce Ripple’a dava açacağını açıkladı, ardından da bu kararını resmiyete dökerek dava sürecini resmen başlattı. Bu kararın alınmasında ise yetkili isim SEC Başkanı Jay Clayton olmuştu. Ripple’ı 2 günde adeta bitiren Clayton, bugün istifa ettiğini açıkladı. Davanın açıklanması ve resmiyet kazanması ile birlikte XRP, %60’ın üzerinde değer kaybetmişti ve hala da kaybetmeye devam ediyor. İstifa kararı sonrasında kripto para piyasalarında, XRP’nin fiyatının yeniden artıp artmayacağı tartışılmaya başlamışken bir diğer yandan, altcoini delist eden borsaların XRP’yi yeniden listeleyip listelemeyeceği de merak ediliyor.

Jay Clayton “Son Şakasını Yaptı”

Kısa bir süre önce Ripple’a, XRP’nin alınıp – satılamaz bir varlık olması gerekçesi ile SEC Başkanı Jay Clayton tarafından 1,2 milyar dolarlık dava açılmıştı. Bu dava ile birlikte XRP adeta çakıldı, beraberinde birçok altcoinin de değer kaybetmesine neden oldu. Henüz kripto para piyasalarında konuya ilişkin sular durulmamışken, bu kez SEC Başkanı Jay Clayton, görevinden istifa ettiğini açıkladı. Clayton’un istifası sonrasında kripto para piyasalarında dava için “Başkan’ın son şakası” göndermeleri yapıldı. Fakat SEC Başkanı Jay Clayton, Aralık ayı sonlarında istifa edeceğini Kasım ayında zaten açıklamıştı. Ancak yine de bu istifa kararının zamanlaması oldukça manidar olarak değerlendiriliyor. Normal şartlarda görevi 2021 Haziran’a kadar devam edecek olan Clayton’ın manidar zamanlama ile istifa etmesi, politik bir hamle olarak görülüyor.

Başkanın İstifası Aslında Tamamen Politik

Jay Clayton, SEC Başkanlığı görevine getirilmeden önce Sulliwan & Cromwell ve Goldman Sachs gibi dev şirketlerde 20 yıldan fazla çalışmıştı. Buradaki tecrübelerinden sonra bu göreve getirilen Clayton, daha önce Joe Biden’ın büyük şirketlere büyük vergiler getireceğini söylemesi ile birlikte, demokratları karşısına almıştı. Joe Biden liderliğindeki demokratların büyük tepkisini toplayan Clayton’ın, 2021 Haziran ayı gelmeden önce zaten Biden’ın görevi devralması ile birlikte görevinden alınacağı düşünülüyordu. Birçok kişiye göre Jay Clayton da bunu bildiği için zaten önceden istifa kararını bildirmişti. Fakat Clayton, istifasından hemen önce Ripple’a karşı açtığı dava ile adından çok daha uzun yıllar söz ettirecek gibi görünüyor.

XRP Fiyatı Hızlı Bir Tepki Verdi Ama…

SEC Başkanı Jay Clayton’ın istifa haberi ile birlikte, hızlı bir şekilde XRP fiyatında toparlanmalar görüldü. Fakat bu toparlanmalar ciddi oranlara ulaşamadan yeniden dengelendi. Bu artışın sınırlı kalmasının sebebi olarak da Clayton her ne kadar istifa etmiş olsa da davanın devam edeceği gerçeği olduğu düşünülüyor. Zira SEC bu davada en önemli rolü yerine getirip, yargı sürecini mahkemeye devretmiş bulunuyor. Yani bu dakikadan sonra SEC’in değil, mahkemenin vereceği kararlar XRP fiyatlarında etkili olacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir