1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Ripple’ın 2020 Son Çeyrek Hacmi 4 Kat Arttı!

Kripto para piyasalarının yeşile grafiklere bürünmeye başladığı son günlere damgasını vuranlardan biri de piyasa değeri bakımından en büyük dördüncü kripto para birimi olan Ripple (XRP) oldu. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yaşanan değer artışlarından en çok pay alanlardan biri olan XRP’nin o dönemde hacminin 4 kat arttığı açıklandı. Ripple her çeyrek sonrası yayınladığı raporunda, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yaşanan dikkat çekici gelişmeye yer verdi.

Ripple’ın 2020 Son Çeyrek Hacmi 4 Kat Arttı!

Kripto para piyasaları için 2020 yılı eşsiz bir yıl olarak geride kaldı. 2019 yılının sonlarında ortaya çıkan Covid-19 salgını, 2020 yılının Mart ayında tüm dünyada şiddetli bir şekilde etkisini gösterince, ekonomi piyasaları gibi kripto para piyasaları da bunan nasibini almıştı. Mart ayında yaşanan genel çöküşün ardından, geleneksel para birimlerine olan güvende büyük bir azalma oldu ve birçok yatırımcı enflasyon endişesi ile kripto para birimlerine yöneldi. Yatırımcıların 2020 yılındaki kripto para tercihleri yıl boyunca devam ederken, bu yönelimlerin etkisi 2020 yılının son çeyreğinde daha da gözle görülür hale gelmeye başladı. Kurumsal yatırımcıların sektöre girmesi ve lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) ana akım medyalarda daha sık yer almasıyla birlikte kripto para piyasalarının artan popülaritesi, beraberinde birçok kripto para birimine de yukarı yönlü hareketlilik getirdi. Özellikle 22 Aralık 2020 yılındaki davaya kadar, bu yükselişlerden en çok pay alanlardan biri de Ripple (XRP) oldu.

Son Çeyrekte Hacim 4 Katına Çıktı

Ripple şirketi, yılın her çeyreğinden sonra yayınladığı XRP performans raporunu yayınladı. Yayınlanan söz konusu raporda, 2020 yılının son çeyreğine ait XRP performansına yer verildi. Raporda, söz konusu dönemde ne kadar XRP satıldığına ve toplam hacimde nasıl ve ne kadar değişiklik olduğu belirtildi. Ripple’ın yayınladığı rapora göre, geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde XRP’den 37 milyar dolarlık hacim elde eden Ripple, yılın son çeyreğinde bu seviyeyi dörde katladı ve hacmi 148 milyar dolara çıkardı.

RippleNet İçin Likidite Sağlama Adımları Başarıya Ulaştı

Ripple’ın yayınladığı rapora göre şirket, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde toplam 81,39 milyon dolarlık XRP satışı yapmıştı ve bu sayı yılın son çeyreğinde 111,12 milyon dolara yükseldi. Ayrıca Ripple şirketi son çeyrek boyunca toplam 34,85 milyon dolarlık alım gerçekleştirirken, toplam net satış miktarı da 76,27 milyon dolar olarak kaydedildi. Ayrıca raporda, bu alım işlemlerinin büyük bir bölümünün, RippleNet için likidite sağlamak adına yapıldığı belirtildi. Ripple şirketi geçtiğimiz gün RippleNet’in SOC 2 sertifikası aldığını da açıklamıştı.

Günlük Hacme SPARK Airdrop Etkisi

Ripple şirketinin, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde günlük hacmi 403,5 milyon dolar seviyesindeydi. Bu seviye dördüncü çeyrekte, 1,6 milyar dolara ulaştı ve sadece bir gün içinde 10 milyar dolardan fazla hacim sağlandı ve bununla birlikte XRP günlük hacim rekorunu kırdı. Ripple hacmindeki bu devasa genişlemeye ise yılın son çeyreğinde yapılan Flare Network (SPARK) airdrop’u etkili oldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir