1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Rusya’da Kripto Paralar İçin Kritik Karar

Rusya’da kripto para piyasaları adına bir adım daha atıldı. Geçtiğimiz ay Rusya bankacılık devi Gazprom, İsviçre’de kripto para işlemlerinin yapılacağı bir şubesini açmıştı. Son olarak bu kez de Rusya’da devlet memurları, yaptıkları kripto para satın alma işlemlerini bildirmekle yükümlü hale getirildi. Kararı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin imzaladı.

Rusya’da Kripto Paralar İçin Kritik Karar

Rusya kripto para piyasalarındaki etkinliğini güçlendiriyor. Geçtiğimiz ay Rusya’nın en büyük bankalarından biri olan Gazprom, İsviçre’ye kendi bünyesinde Gazprombank Swiss ismi ile kripto para işlemlerinin yapılabileceği şubesini açmıştı. Ardından bu kez de Rusya’da devlet memurları kripto para satın alma işlemlerinde, ilgili kurumları bilgilendirmekle yükümlü hale getirildi. CoinDesk’ten alınan habere göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, devlet memurları üzerindeki yükümlülük kararını imzaladı.

Daha Önce Kripto Para Alanında Adım Atılmıştı

Geçtiğimiz ayın başlarında, Rusya merkezli Gazprom bankası, İsviçre’ye Gazprombank Swiss ismi ile kripto para işlemlerinin yapılabileceği bir şube açmıştı. Kripto para piyasalarında etkin olmak adına atılan bu adımda, Rusya Merkez Bankası’ndan iddialı açıklamalar gelmişti. Rusya Merkez Bankası, dijital Ruble ile ilgili mesajlar vermiş ve dijital Ruble’nin, kripto para ihtiyaçlarını ortadan kaldırabileceğini iddia etmişti. Öte yandan Rusya Merkez Bankası Hukuk Departmanı Başkanı Alexei Guznov, dijital Ruble için pilot yılın 2021 yılı olacağını dile getirmişti. 2020 yılının bitmesine az bir zaman kala Rusya’nın geçtiğimiz ayda attığı bu adım, 2021 yılında nasıl tepkiler verecek merak ediliyor.

Uygulama 2021 Yılında Başlayacak

CoinDesk’ten gelen son haberlere göre, Rusya’da kripto para piyasalarına ilişkin bir yeni adım daha atıldı. Bundan sonra Rusya’da devlet memurları, hangi kriptoya ne kadar yatırım yaptığının ve bu işlemi hangi borsa aracılığı ile yaptığının bilgilerini vermekle yükümlü hale getirildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı tasarıda, devlet personelleri ve siyasetçilerin halka karşı şeffaf olması ve yolsuzluk ile yozlaşmanın önüne geçmesi planlanıyor. Mecliste sunulan yasa tasarısına, son olarak kripto paralar da eklendi. Başkan Putin tarafından imzalanan yasa tasarısı, 2021 yılı itibariyle yürülüğe girecek. Bu kapsamda Rusya’daki devlet memurları, ellerinde bulunan kripto paraları 01.01.2021 – 30.06.2021 tarihleri arasında bildirmekle yükümlü olacak. Öte yandan bu bilgilendirme yükümlülüğü, Rusya’daki devlet memurlarının ailelerini ve siyasi adayları da kapsayacak.

Kripto Para Vergisi de Gündeme Gelmişti

Ayrıca Rusya meclisinde daha önce gündeme gelen fakat yürürlüğe koyulmayan bir yasa tasarısının daha 2021 yılında bu gelişme ile birlikte uygulanmaya koyulması bekleniyor. Daha önce meclise sunulan tasarıda, kripto paraların vergilendirilmesi yer alıyordu. Tasarının meclise sunulduğu ilk halinde, kripto para birikimi 600 bin Ruble’nin üzerinde olan kişilerin mal beyanında bulunması önerildi ve beyanda bulunmayanlara 3 yıla kadar hapis cezası verilebileceği gündeme alındı. Daha sonra bu yasa tasarısında bulunan cezai işlemlerde değişikliğe gidildi ve söz konusu hapis cezası, 50 bin Ruble’den başlayan para cezalarına çevrildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir