1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Rusya’da Kripto Paralarını Bildirmeyenlere 3 Yıl Hapis

Rusya uzun süredir kripto para yatırımcılarının üstüne gitmeyi sürdürüyor. Ocak ayında yürürlüğe girecek yasa tasarısına kripto paralarını bildirmeyen vatandaşların alacağı cezalara yönelik maddeler ise eklenmeye devam ediyor. Rusya’nın kara para aklama ile mücadele amaçlı devreye sokacağı kanunlar yatırımcıları korkutmaya başladı.

Rusya’da Kripto Paralarını Bildirmeyenlere 3 Yıl Hapis

Bilindiği üzere Rusya’da bir süredir vergi yasası tasarısı hazırlanıyor. Kripto para piyasalarından elde edilen kazançların yasa dışı hal alması ve yasa dışı kullanılmasına engel olmak isteyen Rusya, vergi yasası ile kripto para yatırımcılarının yıllık kazançlarını devlete bildirmelerini istiyor. Uzun süredir gündemde olan konu ile ilgili ağır cezai yaptırımların olduğu bir yasa tasarısı geçtiğimiz hafta gündeme gelmişti. Rusya’nın kripto para kazançlarını bildirmeyen vatandaşlara yönelik uygulamayı düşündüğü cezalar ise kripto para piyasasının bilinen isimlerinden tepki toplamıştı.

Rusya kripto para yatırımı ile ilgilenen vatandaşlara uzun zamandır takındığı sert tavır ile ilgili değişikliğe gitmeye başladı. Geçen hafta gündeme gelen ve çok sert maddeler içeren yasa tasarısında değişikliğe gidildi. Rusya’nın ocak ayında yürürlüğe girecek vergi yasası için hazırladığı tasarıda yumuşamaya gittiği konuşuluyor.

Vergi Yasa Tasarısı Yumuşatıldı

Ocak ayında yürürlüğe girmesi beklenen kripto para yasaları ile ilgili kanunun tasarısında yumuşamaya gidildi. Önceki yasa tasarısına göre hafiflemiş olan cezalar ise yatırımcıları korkutmaya devam ediyor.

Rusya’nın vergi yasası için hazırladığı ilk tasarıda kripto para kazançlarını bildirmeyen vatandaşlara uzun yıllar hapis cezası ya da yüklü miktarda para cezası uygulanacaktı. Aynı zamanda devlet ufak kazançların bile bildirilmesini talep ediyordu. Yasa tasarısına gelen yeni güncelleme ile önceki tasarıda bildirilmesi beklenen 100.00 Ruble sınırı, 15 milyon Ruble’ye çekildi. Bildirilmesi gereken sınırın yükseltilmesi yatırımcıları bir nebze rahatlatsa da verilecek cezalar hala ağır bulunuyor. Yüksek miktarda kripto para kazancı elde ettiği halde devlete bildirmeyen vatandaşlar 3 yıla kadar hapis cezası alabilecek bunun yanı sıra yüksek miktarlarda para cezası da verilecek.

Rusya’da Kripto Para Yatırımcıları Panik Halinde

Rusya’nın kripto paralar ile ilgili yürürlüğe sokacağı yasa tasarısında yumuşamaya gidilse de vatandaşlar verilecek cezaları hala çok ağır bulunuyor. Kripto para kazancı 15 milyon Ruble olduğu halde bildirmeyen kişilere minimum 6 ay hapis cezası verileceği bildiriliyor. Bununla beraber daha az kripto parası olan ve bildirmeyen vatandaşlar ise yüksek Mevla para cezaları alacak. Kripto para miktarı ile beraber cezalarında arttığı yeni yasa tasarısına göre 45 milyon ruble ya da üstünde kazancı olduğu halde bildirmeyen kişiler ise en az 3 yıl olmak üzere hapis cezası alacak.

Rusya’da kripto para birimleri ile ilgilenen vatandaşlar ise yumuşatılmış hali ile bile çok ağır cezalar içeren bu yasadan korktu. Kripto para yatırımcıları ocakta yürürlüğe girecek kanun karşısında endişeli.

Para Aklamayı Engellemek Hedefleniyor 

Rusya son dönemlerde sık sık gündeme geldiği vergi yasası ile ilgili yaptığı açıklama da ise yürürlüğe girecek kanunun amacının kara para aklama gibi suçlarla mücadele olduğunu açıkladı.

Yorum Yap