1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Rusya’dan Kripto Varlıklar İçin Bir İyi, Bir Kötü Haber

Kripto para birimlerinin, geleneksel ekonomi piyasalarına ve reel alışveriş sektörüne entegrasyonu konusunda atılan adımlar, piyasalarda heyecan yaratmaya devam ederken, Rusya’dan konuya ilişkin çelişkili iki hamle geldi. Önce Rusya Merkezli bankacılık devi kendi kripto parasını çıkaracağını açıkladı, ardından Rusya Çalışma Bakanlığı belli çatı altındaki devlet yetkililerinin kripto para sahibi olmasının yasak olduğunu bildirdi.

Rusya’dan Kripto Varlıklar İçin Bir İyi, Bir Kötü Haber

Kripto para piyasalarında geçen yıl başlayan yükseliş hareketliliğinde, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) yeni rekor seviyelere ulaşırken, piyasalarda da kripto varlıkların işlevselliği ve bu alanda yapılan çalışmalar adına çeşitli tartışmalar gündeme geldi. Birçok bankacılık devi, geçtiğimiz yıl kripto para işlemlerinin yolunu açarak, attığı adımlar ile heyecan yaratmayı başardı. Zira kripto varlıkların geleneksel ekonomi piyasalarında kabul görmesi ve reel alışveriş sektöründe doğrudan kullanılabilir olması, piyasaları daha üst seviyelere çıkarabilir. Bu kapsamda Rusya’nın dev bankalarından biri olan Gazprom, kripto varlık işlemleri adına İsviçre’de bir şube açarak, dikkat çekmeyi başarmıştı. Ardından dün, bir başka Rusya merkezli bankacılık devi olan ve Rusya’nın en büyük bankası olarak kabul edilen Sberbank, kendi kripto para birimini piyasaya süreceğini açıkladı. Henüz bu haberin yarattığı heyecan soğumamışken, bu kez Rusya Çalışma Bakanlığı’ndan yeni bir açıklama geldi ve bakanlık, yerel ve federal organlar çatısı altında çalışan devlet yetkililerinin kripto varlık sahibi olmasının yasaklandığını bildirdi. Buna göre artık Rusya devlet makamında yerel ve federal hükümet organları çatısı altında çalışan yetkililer kripto varlık sahibi olamayacak, hali hazırda kripto varlığı olanlar da bunları elinden çıkarmak zorunda kalacak.

Çin ve Avrupa Birliği’nden Sonra Şimdi Sıra Rusya’da

Dün kripto para piyasaları adına Rusya kanadında ilk olarak yaşanan en önemli gelişme, Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank’ın yaptığı açıklama olarak kaydedildi. Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği Merkez Bankası (European Central Bank – ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB’nin kendi dijital para çalışmalarını başlattığını duyurmuştu. Bu haberin üstüne Sberbank da kendi kripto para birimini piyasaya süreceğini açıkladı. Sberbank, Çin ve AB kanadından gelen çalışma adımları sonrasında, kendi kripto para birimi için ilgili mecralara resmen başvuru yaptığını açıkladı. Yapılan açıklamada bankanın kripto para birimi Sbercoin’in Rusya Merkez Bankası’ndan onay beklediği belirtildi.

Sbercoin’in Mart Sonlarında Kullanıma Geçmesi Planlanıyor

Sberbank, ilgili başvuruyu yapacağını ve gerekli çalışmaların başlatılacağını bu yılın başlarında bildirmişti. Sberbank yöneticisi Sergey Popov, yaptığı açıklamalarda konunun Rusya Merkez Bankası’na iletildiğini ve bu adımın banka işlemlerini de genişleteceğini düşündüklerini ifade etmişti. İşlemlerin yaklaşık 45 gün süreceğini düşündüğünü belirten Popov, Sbercoin’in piyasalarda resmen kullanıma geçmesi için Mart ayı sonlarını işaret etti.

Rusya Devlet Yetkilileri İçin Son Tarih 1 Nisan 2021

Sberbank’ın önemli bir gelişme kaydettiğini açıkladığı haber sonrası, Rusya Çalışma Bakanlığı’ndan gelen yasaklama haberi ise Rusya merkezli kripto para haber kaynağı Forklog tarafından duyuruldu. Gelen habere göre yasaklama kararı ilgili bakanlığın resmi internet sitesinde yayınlandı ve yasaklama amacının “yolsuzlukla mücadele” olduğu belirtildi. Yayınlanan bildiride; devlet yetkililerinin, eşlerinin, reşit olmayan çocuklarının kripto para sahibi olmalarının ve ülke dışında piyasaya sürülen hiçbir dijital varlığa izin verilmeyeceği belirtildi. Söz konusu kararın kaynak gerekçesi ise Ocak ayında yürürlüğe giren dijital varlıklar ile ilgili yasa olarak gösterildi. Açıklanan bildiride, bakanlık söz konusu yetkililerin ellerindeki kripto varlıkları ellerinden çıkarmak için son tarih olarak 1 Nisan 2021’i belirledi. O tarihe kadar ilgili kişilerin, tüm kripto varlıklarını elden çıkarması gerekecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir