1. Ana Sayfa
  2. Piyasalar

Sanal Kart Nedir?

Sanal Kart birçok kişi tarafından araştırılmaktadır Sanal Kart nedir, neler yapılır? Sanal kart nasıl kullanılır, özellikleri nelerdir? Merak edilen detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart bankalar tarafından müşterilere verilen, son kullanma tarihi, kart numarası bilgileri, CVC kodu ile işlem gören fiziksel olarak var olmayan sadece online olarak kullanılan karttır. İnternet alışverişlerinden kullanılan kart sayesinde ödemelerinizi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilirsiniz.  Sanal kart limiti kartını kullanıcılar tarafından artırılıp azaltılabilir. Sanal kart ile yapılan harcamalar mevcut kredi kartı ya da bankamatik limitinden düşürülür ve ödeme bu kartlar sayesinde gerçekleştirilir. İstediğiniz bankayla anlaşarak sadece o banka üzerinden sanal kart oluşturabildiğinizi unutmamalısınız. Bazı bankalar sadece kredi kartı kullanan müşterilere sanal kart oluşturma hakkı vermektedir. Her bankanın sanal kart oluşturma aşaması, limiti ve kullanım özelliği birbirinden farklı şekilde kullanıma açık hale getirilmektedir.

Sanal Kart İle Neler Yapılır?

Sanal kart ile gerçekleştirilen işlemler, kapıda ödeme dışındaki internet alışverişleridir. Banka müşterisiyseniz muhakkak kredi kartı ve banka bilgilerinin yer aldığı bankamatik kartına sahipsiniz demektir. Kart limitlileriniz ile internette güvenle alışveriş yapabilir, sanal kart avantajlarından faydalanabilirsiniz. Uzun yıllar internet alışverişi piyasasında olan dijital ticaret kapsamında faaliyet gösteren binlerce site bulunmaktadır. Banka bilgilerini paylaşma noktasında güven duymakta zorluk çekmeniz son derece olağandır. Sanal kartınıza yapacağınız alışveriş kadar tutar yüklerseniz, güvenlikli ve hızlı bir şekilde internet alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Sanal kart bilgileri ve kredi kartı banka kart bilgileri birbirinden farklı olacağı için diğer kartınızı da güvenceye almış olursunuz. Oluşabilecek bilgi hırsızlığına karşı maddi manevi değer kayıplarını önleyerek keyifli bir şekilde alışverişinize devam edebilirsiniz.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kart kullanmak için ilk olarak bir banka hesabı açtırarak ya da kredi kartı başvurusu yaparak istediğiniz banka ile iletişime geçmeniz gerekir. Sanal kart kullanımı için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Banka kartı ya da kredi kartı başvurusu yaptıktan sonra bankanın online hizmet veren mobil uygulamasını cep telefonuna indirin. İnternet bankacılığı sayfasını açarak işlemlerinize devam edin. Mobil uygulama dışında müşteri hizmetlerini arayarak doğrudan müştehi temsilcisinden sanal kart istemi ve başvuru hakkında bilgi alabilir, kolayca kart başvurusu yapabilirsiniz.
  • Kartlarım ekranın açın.
  • Kartları ekranından sonra sanal kart bölümüne tıklayın.
  • Sanal kart oluştur butonuna tıklayarak sizden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurun.
  • Sanal kart limiti belirleyin.

Sanal kart uygulaması için her bankanın uyguladığı limit ve kart sistemi politikası farklıdır.  Her kullanımda yeni limit tanımlanan sanal kart hesabını kullanabilir, isteğinize göre bankalar aracılığıyla birden fazla ve birbirinden farklı nitelikteki sanal kartları tercih edebilirsiniz.

Yorum Yap