1. Ana Sayfa
  2. Analizler

Şant Manukyan’dan Bitcoin Yorumu ve Tavsiyeler

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Nisan ayının ikinci haftasında rekorunu tazeleyerek birçok kripto para biriminin de rekor seviyelere çıkmasına önayak oldu. Ancak ikinci haftada gelen bu yükselişler, 17-18 Nisan tarihlerinde yerini sert değer kayıplarına bıraktı. Hafta sonunda Bitcoin’in 24 saatlik değer kaybı %10’un üzerine gerçekleşti. 64 bin dolardan sert düşüşe geçen Bitcoin, yeni haftaya hafif toparlanma eğiliminde başladı ve yazım sırasında 56 bin dolar seviyesinde işlem görüyor. Piyasalarda ende görülen bu durum sonrası uzman yorumları çok daha kıymetli hale geldi ve Şant Manukyan da bu gidişatı yorumladı.

Şant Manukyan’dan Bitcoin Yorumu ve Tavsiyeler

Bitcoin (BTC), pozitif yönlü geçen Mart ayının son haftasından sonra Nisan ayına nispeten yükseliş eğiliminde başladı ancak konsolide olarak altcoinlerin önünü açmış oldu. Bitcoin’in piyasalarda yükseliş eğiliminden sonra konsolide olması, birçok kripto paraya yeni rekor seviyelerini getirdi. Nisan ayının ikinci haftasına girilirken de benzer şekilde hareketlilikler yaşandı. Bitcoin yükseliş eğiliminde girdiği haftada 64 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarak rekorunu tazeledi, rekor sonrası fiyat düzeltmesine gittiği düşünülen Bitcoin, bu kez de 60 bin dolar seviyesinde konsolide olmaya başladı. Ancak bu konsolidasyon süreci bu kez yerini sert düşüşlere bırakınca piyasalarda ciddi bir panik havası oluştu. Kripto para toplulukları ender görülen bu gibi hareketlilikler sonrasında uzmanların yorumuna olmadığı kadar çok ihtiyaç duyuyor. İş Yatırım’dan ekonomi piyasalarının ünlü analisti Şant Manukyan da yaşanan bu gelişmeleri yorumladı. Manukya’nın daha önce Bitcoin değerlendirmelerinde doğru tahminlerde bulunmuş olması, onun fikrilerinin önemini artırıyor.

Manukyan Bitcoin İçin Kritik Noktayı Açıkladı

İş Yatırım’dan usta ekonomist Şant Manukyan, daha önce Bitcoin ve genel anlamda kripto paralar ile ilgili yaptığı yorumlamalarda, birçok kez doğru noktalara parmak basarak kripto para topluluklarının dikkatini çekmeyi başarmıştı. Manukyan yaptığı açıklamalarında genel stratejisinin Bitcoin ve Ethereum (ETH) miktarını artırmak olduğunu dile getirdi. Piyasalarda uzunca bir süredir devam eden rallide Bitcoin 50 günlük hareketli ortalamanın altına hiç düşmedi ve Manukyan da bu duruma dikkat çekti. Buradan yola çıkan Manukyan, 52 bin dolardaki kritik direncin önemine değindi. Manukyan, 52 bin dolar seviyesinin altında gerçekleşecek ya da gerçekleşmeyecek olan kapanış, yatırımcıların Bitcoin alım tercihini doğrudan etkileyecek olan kritik bir etken.

Şant Manukyan’dan Cüzdan ve Borsa Tavsiyesi

Piyasalarda özellikle Bitcoin kanadında beklenmedik sert fiyat hareketlilikleri yaşandığında, kripto para yatırımcıları çoğu zaman borsalarda işlem yapamamaktan şikayetçi oluyor. Volatilite zamanlarında dile getirilen bu sıkıntılara değinen Manukyan, kripto para yatırımcılarına merkezi olmayan finans (DeFi) sektörü ve cüzdan tavsiyelerinde bulundu. Manukyan, özellikle kısa vadeli hedefi olmayan yatırımcıların yatırımlarını cüzdanlarına çekmesinin mantıklı olabileceğini, borsalarda tutmaya gerek olmadığını vurguladı. Manukyan, pozisyonlarının bir bölümünün ise DeFi tabanlı merkezi olmayan borsalarda (DEX) tutulması gerektiği tavsiyesinde bulundu.