1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Sarı Maden Düşüşte, Yatırımcılar Pozisyon Belirliyor

Sarı Maden Düşüşte, Yatırımcılar Pozisyon Belirliyor

Altın fiyatlarındaki düşüş trendi devam ediyor. Gram altının Kasım ayı başlarındaki 540 TL’lik tarihi zirvesine ulaşmasının ardından başladığı düşüşler, devam ediyor. Küresel ekonomilerde ons altın sert düşüşler yaşarken, yurtiçi piyasalarda bu düşüş gram altına yansıyor. Altının ons fiyatındaki gerileme 300 doları aşarken, gram altındaki bu değer kaybı 100 TL seviyelerinde bulunuyor. Düşüşler ile birlikte sarı maden yatırımcıları uzmanlardan gelen yorumları dikkatle inceliyor. Bu kapsamda Stratejist Yeliz Karabulut da düşüşte olan altın fiyatlarını değerlendirdi. İşte haberin detayları…

Sarı Maden Düşüşte, Yatırımcılar Pozisyon Belirliyor

Küresel piyasalarda ons altın fiyatlarındaki düşüş trendine rağmen dolar kurundaki yükselişlerden destek bulan gram altın, yurtiçi piyasalarda tarihi zirvesi olan 540 TL seviyesine kadar çıkmıştı. Fakat Covid-19 virüsüne karşı geliştirilen aşı haberleri ve yurtiçinde ekonomi yönetiminde atılan adımlarla gelen ekonomide yeni dönem hamleleri, dolar kurundaki yükselişleri durdurdu. Öte yandan ons altın fiyatları düşmeye devam ederken, dolar kurundaki yükseliş desteğini kaybeden gram altın fiyatları da bu kez düşüşe geçti. Yaşanan düşüş trendi ile birlikte gram altın, tarihi zirvesinden yaklaşık 90 TL uzaklaşarak 450 TL seviyelerine kadar geriledi. Diğer yandan ons altındaki düşüş de 300 dolar seviyesini aştı. Böylece ons altın fiyatları 1.800 dolar olan kritik direnç noktasının altına, gram altın da 450 TL olan kritik direnç noktasının altına kadar geriledi. Ons altın bu direnç noktasının altında 1.764 dolar seviyesini ve gram altın da 440 TL seviyesini gördü. Yaşanan düşüşlerle birlikte elinde altın bulunan yatırımcılar endişeye kapılırken, altın almak isteyen yatırımcılar için bir alım fırsatı doğdu. Yatırımcılar pozisyonlarını belirlemek için uzmanlardan gelen yorumları inceliyor.

Düşüşler Alım Fırsatı Oluşturdu

Ons altın fiyatlarının 1.764 dolar seviyesini ve gram altın fiyatlarının da 440 TL seviyesini görmesi ile birlikte yeni günde altın, alıcılı bir pozisyona geçti. Ons altın fiyatı öğlen saatleri itibariyle 1.792 dolar seviyesinde seyrederken, gram altın 454 TL seviyesinden işleme alınıyor. Satış pozisyonundan uzaklaşan yatırımcılar için, yeni haftanın ikinci işlem günü bir alım fırsatı oluşturdu.

Karabulut: “Böyle Devam Ederse 1650 Dolar Koridoru Açılır”

Stratejist Yeliz Karabulut, A Para’da kendisine sorulan “Önümüzdeki dönemde altında neler bekliyoruz?” sorusu üzerine altın fiyatları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Karabulut altının çok fazla bir hikayesinin kalmadığını belirterek; “Buradaki hareket aşı haberleri ile birlikte daha çok 2021 yılında daha çok ekonomilerin açılacağını fiyatlıyor. Bir de çok önemli bir ortalamanın, yani 200 günlük hareketli ortalamanın 1.800 dolar seviyesinin altında işlemler gerçekleşiyor. Altının ons fiyatları bu seviyenin altında kalmayı sürdürürse, 1.650 dolar seviyelerine kadar bir koridor açılıyor.” dedi.

Karabulut Gram Altının Olası Hareketlerini Değerlendirdi

Yeliz Karabulut, gram altın fiyatlarına dair, hem dolar kuru hem de ons tarafındaki hareketliliğin takip edildiğini belirterek; “Dolar kurunun 7,88’in altında kalmayı sürdürmesi halinde, hareketin negatif olmaya devam etmesi beklenebilir. Gram altın fiyatları için muhtemelen ons altına paralel veya negatif seyrin bir süre daha devam etmesi beklenebilir diye düşünüyorum.” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap