1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Satoshi Nakamoto Nobel Ödülüne Aday Mı Gösterildi?

Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakatomo'nun 2016 yılında aday gösterildiği Nobel Ekonomi Ödülü'ne neden kabul edilmediği tartışılmaya devam ediyor. 2016 yılındaki Nobel Ödülü'ne gösterilen adaylığının reddedilmesi ve anonim olması ile ilgili birçok sorunun merak edildiği Satoshi Nakatomo'nun ismini açıklayıp açıklamayacağı da tartışılmaya devam ediyor.

Satoshi Nakamoto Nobel Ödülüne Aday Mı Gösterildi?

Bitcoin piyasasının kurucusu olan Satoshi Nakatomo takma adını kullanan anonim kişinin kim olduğu merak edilmeye devam ediliyor. Satoshi Nakayomo’nun 2016 yılında Nobel Ekonomi Ödülü’ne aday gösterilmesinin ortaya çıkmasının ardından anonimliği ile ilgili tartışmalar birkez daha gündeme geldi.

Bitcoin piyasasının yaratıcısı olan Satoshi Nakatomo takma adını kullanan anomin kişinin kim olduğu ve 2016 yılında Nobel Ödülü’ne gösterilen adaylığının neden kabul edilmediği özellikle Bitcoin piyasası yatırımcıları tarafından merak ediliyor.

Satoshi Nakamoto’nun Nobel Ödülü Adaylığı Neden Kabul Edilmedi?

Satoshi Nakatomo 2016 yılında İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nde UCLA profesörü olan Bhagwan Chowdhry tarafından Nobel Ekonomi Ödülü için aday gösterildi. Satoshi Nakatomo takma isimli kişinin adaylığı ise kabul edilmedi.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi Satoshi Nakatomo’nun gerçek kimliğini açıklamadan Nobel Ödülü’nü alamayacağını hatta aday olamayacağını açıkladı. Akademi ölmüş birilerine verilemediği gibi Nobel Ödülü’nün kimliğini açıklamayan anonim birine de verilemeyeceğini açıkladı. 2016 yılında Satoshi Nakatomo’nun ismini açıklamaması üzerine Nobel Ekonomi Ödülü’nü Olive Hart ve Bengt Holstom kazandı. Satoshi Nakatomo’nun ise Nobel Ödülü’ne aday gösterilmesine rağmen kimliğini açıklamaması dikkat çekti.

Anonimlik Neyi Simgeliyor?

Satoshi Nakatomo takma isimli Bticoin yaratıcısının ismini açıklamaması ile ilgili birden fazla teori bulunuyor. Satoshi Nakatomo’nun anonim olmasının en önemli sebebi olarak Bitcoin’in merkeziyetsiz bir yapı olması görülüyor. Lideri olmayan bir platform olarak oluşturulan Bitcoin’in hasar görmemesi için adını açıklamadığı düşünülen Satoshi Nakatomo’nun bu sebeple Nobel Ödülü’ne rağmen ismini açıklamadığı biliniyor.

Nakamoto’ya Yasal Sıkıntı Çıkma İhtimali Mi Var?

Satoshi Nakatomo’nun kimliğini açıklamaması ile ilgili ortaya atılan sebeplerden biri ise Bitcoin üzerinden yapılan dolandırıcılık vb. yasa dışı faaliyetlerle ilgili başının hükümetlerle belaya gireceğinin düşünülmesi oluyor. Bitcoin her ne kadar birçok yeni teknolojinin habercisi olsa da dünyada en çok dolandırıcılık işlemi bu platform üzerinden gerçekleştiriliyor. Gelişmiş güvenlik sistemine dair yaşanan bu olayların gerçekten Nakatomo’ya sıkıntı çıkarıp çıkarmayacağı ise bilinmiyor.

Dünyanın kripto para piyasasında en geniş hacmine sahip ve en çok kullanılan piyasası Bitcoin’in yaratıcı Satoshi Nakatomo takma isimli kişinin kim olduğu hala bilinmiyor. Anomimliğini 12 senedir devam ettiren Satoshi Nakatomo’nun Nobel Ödülü’ne aday gösterilmesine rağmen kimliğinin açıklamaması dikkat çekmekle beraber, yaratıcısı olduğu platforma zarar vermemesi için gerekli olduğu da düşünülüyor

Yorum Yap