1. Ana Sayfa
 2. Biyografiler

Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in yaratıcısı olarak tanınan, kişi veya gurubun kullandığı isimdir. Satoshi Nakamoto Bitcoin ile birlikte blok zinciri veri tabanını tasarlamıştır. Aralık 2010 tarihine kadar Bitcoin’i geliştirmeye devam ederek, önemli bir kripto para cinsini yaratmıştır.

Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto hakkında merak edilen çok sayıda detay var. Peki bu merak edilen soruların doğru cevapları nedir? EkoSayfa sizin için bu dosyayı hazırladı. Tüm detayları alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Satoshi Nakamoto’nun Kimliği Belli Mi?

Satoshi Nakamoto’nun kimliği hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor. Kim olduğu hala bilinmeyen Nakamoto’nun 5 Nisan 1975 doğumlu olan ve Japonya’da yaşayan bir yazılımcı olduğu iddia edilmiştir. Ortaya atılan diğer bir iddia ise, Satoshi’nin Amerika’da yaşayan, Japon asıllı olmayan ve sadece kimliğini ön plana almamak adına bu ismi kullanan, kriptografi uzmanlık alanına dahil bilgisayar bilimcisi olduğu ifade edilmiştir.

Satoshi Nakamoto Serveti Ne Kadar?

Satoshi Nakamoto’nun servet miktarı, 19 milyar dolar olarak bilinir. Kimliği henüz tam olarak bilinmeyen kişi veya gurup, 1 milyon Bitcoin’e yani Bitcoin üzerinden sadece 9 milyar dolar servete sahiptir. Dünya listelerinde, milyarderler arasında yer alan Satoshi, her hangi bir merkeze bağlı olmadan alım-satım işlemi yapılabilen Bitcoin’in yaratıcısıdır. Bitcoinde yaşanan fiyat yükselişi ile 9 milyar dolardan 19 milyar dolara ulaşan serveti ile Dünyanın en zengin 44. Kişisi olarak listelerde yer alır.

Satoshi Nakamoto Bitcoin’i Nasıl Geliştirdi?

Satoshi Nakamoto’nun bitcoin geliştirmesi hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Üretim işlemini 2007 senesinde sistem kodlarını yazarak başlamıştır.
 • 2008 Ekim ayında, internet üzerinden, Bitcoin hakkında bir yazı, makale yayımlamıştır.
 • ‘’ BİTCOİN: A Peer-to-Peer Electronic Cash System ‘’ isimli yazısında elektronik para birimi olarak isimlendirdiği Bitcoin’e dair tüm bilgileri sunmuştur.
 • Ocak 2009’da ise sistem ve dijital para ağını başlatarak, yazılımı yayımlamıştır.
 • 9 Ocak 2009’a kadar yeni yazılım kodları ile Bitcoin’i düzenlemeye zaman ayırmıştır.
 • 2009 yılı girişinde Bitcoin 0.1 ‘i yayınlamıştır.
 • 2010 yılına kadar ise diğer anomin yazılımcılardan destek alarak Bitcoin üretmeye devam etmiştir.
 • Bu dönemde, kaynak kod deposu, Gavin Andresen (ağ uyarı anahtarı) gibi bölgeleri, Bitcoin topluluğunun önde gelen yazılımcılarına teslim etmiştir.
 • Kaynak kodlarına ilişkin tüm yeni değişiklileri kendisi yaparak projeden ayrılmıştır.

Satoshi Nakamoto Hangi İşletim Sistemini Kullandı?

Satoshi Nakamato’nun seçtiği işletim sistemi ‘’Windows’’ olarak bilinir. Bitcoin’i yaratırken işletim sistemi olarak Windows’u kullandığı, Satoshi’nin kimliği hakkında bilgi vermeyen fakat tasarıma ilişkin bilgi detaylarını sunan arkadaşı Laszlo Hanyecz tarafından açıklanmıştır. Mayıs 2020’de kullanılan işletim sistemine dair bilgi sunan Laszlo aynı zamanda, Bitcoin geliştiricisi olarak Satoshi’nin yanında çalışmış bir yazılımcıdır.

Satoshi Nakamoto Olduğu Düşünülenler Kimler?

Satoshi Nakamoto olduğundan şüphe edilenler:

 • Nick Szabo,
 • Dorian Nakamoto,
 • Vincent Van Volkmer,
 • Hal Finney,
 • Craig Steven Wright,

Bu kişiler 19 milyon dolar servete sahip olan ve Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto olduğundan şüphelenilen kişilerdir.

Satoshi Nakamoto’nun Makalesi Ne Zaman Yayımlandı?

Satoshi Nakamoto’nun makalesinin yayımlanma tarihi, 2008 senesinin Ekim ayı olarak bilinir. Bu makalenin adı ise ‘’ Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System’’ olarak kayıtlara geçmiştir. Makalede İngilizce dilinin kusursuz şekilde kullanılmış olması ise Satoshi’nin Japon asıllı olmadı hakkında iddiaları beraberinde getirmiştir. Mükemmel bir İngilizce ile Bitcoin hakkında bilgileri sunan bu yazıda, yazılımlara dair detaylara teknik bir İngilizce ile değinilmiştir.

Satoshi Nakamoto’nun Hedefleri Neler?

Satoshi Nakamoto’nun hedefledikleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Zaman sınırlaması olmayan finansal işlemleri sunmak,
 • Bu kapsamda Bitcoin ile alım-satım gerçekleştirmek isteyenler her hangi bir zaman sınırlamasına tabi olmadan işlem yaparlar.
 • Para birimi ile işlemi yaparken mekan sınırlamasını ortadan kaldırmak,
 • Fiziksel olarak bir yere, şubeye gitme ve orada bulunma aşamasını tamamen ortadan kaldırmak,
 • En hızlı para transfer işlemini tasarlamak,
 • Binlerce dolar değerindeki bir kripto parayı, mobil cihazdaki bir uygulama içinde saklayabilmek,
 • Yatırımcıların, mobil cüzdanları ile binlerce doları her an yanlarında taşıyabilmelerini sağlamak,
 • Arzı belli para sistemi ile Zaraları önlemek ve enflasyon ile mücadele etmek,
 • Farklı ülkeler arası gerçek para transferinde ortaya çıkan Exchange ücretlerini, komisyonları ortadan kaldırmak,
 • Donanım ve kod bilgisi olan herkesin Bitcoin üretebilmesini sağlamak,
 • 21 milyon adet üretim sınırlaması ile krizlerden, enflasyondan, siyasi değişimlerden etkilenmeyen süper parayı yaratma,
 • Değer transfer işlemlerinde yazılım ile alt limit sınırını tamamen yok etmek, dilene ölçüde para transfer etme avantajı sunmak,
 • Bitcoin ödeme kabul eden ticari işletmeleri hesap kesim ücreti, transfer komisyonları, güvenlik ücreti gibi ek ödemelerin tümünden kurtarmak,
 • Bilgisayar ekipmanı ve elektrik gücü ile sanal para üretimini öne çıkarmak,

Bu amaçlara sahip olan ve tüm amaçlarını eksiksiz gerçekleştiren Satoshi Nakamoto, Bitcoin ile daha önceden insanlar tarafından deneyimlenmeyen yatırım niteliklerini sunmuştur.

Satoshi Nakamoto Bitcoin Güvenliğini Nasıl Sağladı?

Satoshi Nakamoto Bitcoin güvenliğini sağlarken, blok zincirini ve yazılımını tasarladığı sanal hesap cüzdan şifrelerini kullanmıştır. Bitcoin ile yapılan işlemlerin tümünde, her bir yatırımcı için özel olan cüzdan anahtar kodları kullanılır. Bu kodlar ile yapılan tüm alım-satım, takas, üretim işlemleri ise blok zincirinde kayıt altına alınır. Bu adımlar ile sanal para işlemlerine ilişkin güvenlik gereklilikleri karşılanır.

Satoshi tarafından oldukça akılcı bir yazılım ile oluşturulan bı şifreleme yöntemi ve sanal kayıt defteri ile, Bitcoin üzerinden kara para aklama riskleri kontrol altına alınmıştır. Blok zincirine işlem ardından kayıt edilen Bitcoin, başka bir işlemde tekrar alınıp, satılamaz. Sitem bunu tanıyarak, işlemi gerçekleştirmez.

Satoshi Nakamoto Nereli?

Satoshi Nakomato’nun doğum yeri, Japonya veya Amerika olarak tahmin ediliyor. Bu bilgi hakkında kesin bir açıklama yapılmamıştır. Satoshi’nin makalesinde kullandığı akıcı İngilizce dilini inceleyen finans yorumcuları, kendisinin Japon asıllı olamayacağı yönünde açıklamalarda bulunmuşlardır. Oldukça teknik bir İngilizce üzerinden yaptığı isimsiz açıklamaları kapsamında, Satoshi’nin Amerikan asıllı olduğu hakkında tahminde bulunulmuştur.

Satoshi Nakamoto’nun Yön Verdiği Meslek Nedir?

Satoshi Nakmoto’nun şekil verdiği meslek, Bitcoin madenciliği olarak bilinir. Bitcoin’in yaratılması öncesinde bulunmayan bu meslek, Satoshi’nin Bitcoin üretimi için yazılımcılardan destek almaya karar vermesi ile ortaya çıkmıştır. Bitcoin madenciliği yapmak isteyenler, gerekli donanıma sahip bilgisayar ve gerekli elektrik gücü ile yazılımlar üzerinden Bitcoin üretebilirler. Her hangi bir kuruma veya kuruluşa başvuru yapmadan bu işlemi gerçekleştirebilirler.

Satoshi Nakamoto’nun temellerini attığı Bitcoin madenciliği ile harcanan emek ile doğru orantılı olarak Bitcoin kazancı elde edilir. Bitcoinler üretilerek, genel havuza aktarılırlar. Üretime karşılık yüksek Bitcoin kazançları elde edilirken, sistemde yer alan Bitcoin işlem onaylarını vermek de madencilerin görevleri arasında yer alır. Üretim ve yazılım destekleri ile Bitcoin işleyişlerine katkı sağlayan, Satoshi Nakamoto tarafından tasarlanan blok zinciri kayıtlarının sağlıklı şekilde ilerlemesine destek olan madenciler, Bitcoin üzerinden kazanç elde ederler.

Yorum Yap