1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

SEC 2021 Önceliklerine Kripto Paraları Aldı

Geçtiğimiz yılın Aralık ayı ortalarında, kripto para piyasalarında adını ve etkisini çok net bir şekilde duyuran ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple şirketinin başına adeta çorap örmüştü. SEC – Ripple davası sonrasında, kripto para piyasalarında adeta SEC korkusu oluşmaya başladı ve Ripple davasının ilerleyişine göre piyasalarda SEC’in konumu da şekillenecek. Ancak bundan önce, SEC 2021 yılının önceliklerinde kripto paraları gündemine aldı bile.

SEC 2021 Önceliklerine Kripto Paraları Aldı

Kripto para piyasalarında geçtiğimiz yıl oldukça sıra dışı gelişmeler yaşandı ve gelişmelere şüphesiz damgasını vuran lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC), birçok faktörün etkisi ile birlikte çok beklenen 20 bin dolar rekorunu kırması oldu. Bu rekor sonrası başlayan rallide, kripto para birimleri şahlanmışken, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), adeta kripto para piyasalarına Ripple (XRP) üzerinden “Ben buradayım” mesajı verdi. Birçok kişinin Ripple davası ile birlikte tanımaya ve öğrenmeye başladığı SEC, varlığını piyasalarda iyiden iyiye hissettirdi. SEC’in Ripple şirketine ve şirketin iki üst düzey yöneticisine açtığı dava sonrasında XRP fiyatının çakılması ve dip noktasını görmesi, kripto para yatırımcılarını olası yeni davalar adına endişelendirmeye yetti. Ripple davasının gidişatına göre, SEC’in kripto para piyasalarındaki konumu da şekillenecek ancak SEC, kendi cephesinde kripto para piyasalarını konumlandırdı bile. SEC İnceleme Departmanı, 2021 yılında gündemine alacağı öncelikli konuları belirledi ve duyuruda finansal yeniliklerin araştırılacağı ve bunların arasında kripto paraların da olacağı belirtildi.

SEC’in Bu Yılki Önceliği “Finansal Teknoloji Sektörü” Olacak

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na bağlı İnceleme Departmanı tarafından duyurulan açıklamada, SEC’in bu yıl araştıracağı konuların 8 başlıkta toplandığı belirtildi. Departman, bu yıl finansal teknoloji sektöründeki tüm gelişmeleri incelemeye alacak ve dijital varlık olarak anılan kripto para birimleri de öncelikli olarak incelenecek. SEC’in 2021 yılında, bu kapsamda atacağı ilk adımların arasında, kripto para yatırımcılarının güvenliği söz konusu olacak.

İlk Denetleme Hedefinde Fintech Şirketleri Var

Kripto para yatırımcılarının güvenliği takip edilirken, SEC ilk olarak fintech şirketlerinin yatırımcılara sağladığı hizmetleri denetleyecek ve şirketlerin yasal uygunluğunu kontrol edecek. İnceleme Departmanı tarafından açıklanan duyuruda, kripto para özelinde yapılacak olan incelemelerde “kripto para yatırımcılarının çıkarının gözetilip, gözetilmediği” başlığı yer alacak. Dijital varlıkların fiyatlandırılması, portföy yönetimi ve trading işlemleri, müşteri fonları ve fonlardaki varlıkların güvenliği gibi başlıklar altında değerlendirmeler ve denetlemeler yapılacak. SEC, diğer fintech şirketlerine yaptığı gibi, kripto para sektöründeki fintech şirketlerinin de yasal uyumluluğunu inceleyecek.

Pete Driscoll, Önceliklerin “Risk Esaslarına” Göre Belirlendiğini Belirtti

SEC tarafından 2021 yılında öncelik verilecek olan denetleme ve inceleme işlemlerinde “yasal uyumluluk” ve “yatırımcıları korumak” başlıkları esas olarak alınacak. Konuya ilişkin olarak açıklamada bulunan SEC İnceleme Departmanı Müdürü Pete Driscoll, bu önceliklerin risk esaslarına göre değerlendirmeye alınacağını ifade etti. Ayrıca 2021 yılındaki incelemeler arasında, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın da dile getirdiği “kara para aklama” başlığı da ele alınacak.

Yorum Yap