1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

SEC Başkanı Değişti, Kripto Paralar Yükselişe Geçti

Geride kalan 2 hafta, kripto para borsalarında her an her şeyin olabileceğini, tüm kripto para kullanıcılarına çok net bir şekilde kanıtladı. İlk olarak geçtiğimiz haftada Bitcoin (BTC) liderliğinde başlayan yükseliş trendi, hafta arasından sonra yerini düşüş trendine bıraktı. Her iki değer değişikliğinin de uçlarda yaşandığı bu iki haftanın sonunda, kripto para piyasalarında yeniden olumlu rüzgarlar esmeye başladı.

SEC Başkanı Değişti, Kripto Paralar Yükselişe Geçti

2009 yılında lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) üretilerek piyasalara sürülmesi ile birlikte resmen ortaya çıkan kripto para piyasası, 11 yıllık hayatının belki de en sıra dışı 2 haftasını geride bırakmaya hazırlanıyor. Bugüne kadar birçok ilginç gelişmenin yaşandığı kripto para piyasalarında, önce geçtiğimiz hafta lider kripto para birimi Bitcoin, fiyatını tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 24 bin 642 dolar seviyesine çıkardı. Ardından neredeyse tüm kripto para kullanıcıları yeni haftada yükseliş trendinin devam etmesini beklerken, piyasada düşüş trendi başladı. Ardından SEC – Ripple davası ile birlikte, başta XRP olmak üzere tüm piyasayı bu kez daha büyük değer kayıpları kapladı. Dava haberi ile kripto para borsaları peş peşe XRP listelemesini durdurduğunu açıklarken, diğer yandan kripto varlıklar da değer kaybetmeye devam etti. Sonrasında davayı başlatan SEC Başkanı Jay Clayton istifa etti ve aynı göreve Elad Roisman getirildi. Yaşanan son dakika gelişmesinden sonra kripto para piyasalarındaki genel olumsuz hava, yerini yeniden olumlu bir havaya bıraktı.

Yeni Başkan Kripto Paralara Sıcak Bakıyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) eski başkanı Jay Clayton’ın istifasının hemen ardından göreve Elad Roisman getirildi ve yaşanan bu değişime kripto para piyasaları çok hızlı bir tepki verdi. Yeni başkanın göreve gelmesi ile birlikte, neredeyse bütün kripto varlıklar değer artışı göstermeye başladı. Görev değişiminin kripto varlıkların değerlerine bu kadar çabuk yansımasının sebebi ise yeni başkan Elad Roisman’ın kripto paralara sıcak baktığının biliniyor olması. Zira eski başkan Jay Clayton’ın, kripto paralara uzak bir duruş sergilediği biliniyordu.

Kripto Varlıklarda Ne Kadar Artış Oldu?

SEC başkanlık görevine Roisman’ın getirildiğinin açıklanması ile birlikte lider Bitcoin, 24 saatte değerini %3 oranında artırdı ve fiyatını 23 bin 500 doların üzerine çıkardı. Öte yandan haberin açıklanması sonrasında Ethereum (ETH) da son 24 saatte değerini %5’ten fazla artırdı ve fiyatını 605 doların üzerine çıkarmayı başardı. Dün piyasalarda en büyük düşüşü yaşayan Chainlink (LINK) de son 24 saatte %7 oranında artış gösterdi ve fiyatını 11 doların üzerine çıkardı. Analistlere göre, yılsonuna kadar yine olumsuz bir gelişme yaşanmazsa, kripto varlıklar genel tabloda yılı yükseliş eğiliminde tamamlayacak.

En Yüksek Artış XRP’de

SEC – Ripple dava süreci ile birlikte en büyük yarayı alan XRP, %60’tan fazla değer kaybederek 0,52 dolar seviyesinden çok hızlı bir şekilde 0,21 dolar seviyesine çakılmıştı. Kripto varlıklar arasında en büyük değer kaybını yaşayan XRP, SEC başkanının değişmesi ile birlikte, bu kez de son 24 saatte değerini en çok artıran kripto varlık oldu. Aslında kimse XRP’den bu denli hızlı ve olumlu bir tepkiyi beklemiyordu. XRP son 24 saatte %22 oranında değer kazandı ve fiyatını 0,36 dolar seviyesine çıkardı. Yazım sırasında ise XRP 0,33 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Yorum Yap