1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

SEC Davasında Ripple CEO’sundan Rahatlatan Açıklama

Kripto para piyasalarında Ripple, SEC davası ile gündeme geldi, dava süreci fiyatlara yansıdı. SEC davası ile iki gündür çalkalanan kripto para piyasaları, gelişmelerin nasıl ilerleyeceğini merak ederken, Ripple CEO’sundan kullanıcıları rahatlatan bir açıklama geldi. Fakat ABD’nin mali ve finansal regülatörü olan SEC’in dava haberi ve süreci ciddiyetini koruyor.

SEC Davasında Ripple CEO’sundan Rahatlatan Açıklama

Geçtiğimiz gün ABD mali ve finansal regülatörü SEC, XRP coininin kayıtsız menkul kıymet olduğuna hükmetmiş ve ardından Ripple’a, yapılan XRP satışlarından dolayı dava açacağını bildirmişti. SEC açıkladığı dava duyurusunu yargıya taşıdı ve süreç resmiyet kazandı. Bununla birlikte XRP fiyatlarında da adeta çöküşler başladı ve altcoinin fiyatı kısa süre içinde ciddi oranlarda değer kayıpları yaşadı. XRP değer kaybetmeye devam ederken, XRP kullanıcıları da endişeli bekleyişini sürdürdü. Fakat bu bekleyişler, dava resmiyet kazanınca yerini satış pozisyonlarına bıraktı ve XRP yatırımcıları bir bir geri çekilme adımları attı. Dava, Ripple’ın üzerine adeta bir karabasan gibi çöktü. Ancak bugün Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’tan dava sürecine ilişkin, XRP kullanıcılarını rahatlatacak bir açıklama geldi.

Ripple CEO’su Çalışanlarına Yönelik Bildiri Yayınladı

Ortaya çıkan habere göre Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, dava süreci başlamadan önce, bu olayın gerçekleşeceğine dair şirket içinde bir bildiri yayınladı. CEO’nun yayınladığı bildiride, SEC’in dava açacağının bilgisinin yer aldığı ifade ediliyor. Garlinghouse, doğrudan şirket çalışanlarına ilettiği bu bildiride, çalışanların endişeye kapılmaması gerektiğini ve dava sürecinin uzayabileceğini belirtti. SEC’in açtığı dava her ne kadar Ripple’ın tüm kazanımlarını silebilecek boyutta olsa da Garlinghouse, bu sürecin yasal bir mücadelenin henüz başlangıcı olduğunu ifade etti. Ayrıca Garlinghouse, doğrudan şirket çalışanlarına ilettiği bildiride, bu yasal mücadele süresinin uzamasını ümit ettiğini de belirtti.

CEO Dava Gerekçesini Reddetmedi, Arkasında Durdu

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un, yayınladığı bildiride aslında SEC’in XRP hakkında açtığı dava gerekçesini kabul ettiği göze çarptı. CEO, bildiride XRP’nin belirtildiği gibi menkul kıymet sayılmadığını ve zaten bu varlığın menkul kıymet sayılamayacağını belirtti. Öte yandan CEO’nun bildirisinde, şirkete ve kendisine olan güveni de dikkat çekti. Bildiride CEO, şirketin avukat ekibinin yeterince güçlü olduğunu, davada haklı olduklarını ispatlayabileceklerini savundu. Bu gibi güven sözleri ile şirket çalışanlarının endişeye kapılmaması gerektiğini belirten Garlinghouse, ne olursa olsun yasal sürecin oldukça yavaş ilerleyeceğini belirtti. CEO bu sebeple çalışanlarına, “ne olursa olsun endişelenmeyin” dedi. Yayınladığı bildiride Garlinghouse, yatırımcıların XRP’den geri çekilmelerine ve borsaların altcoini listelerinden yavaş yavaş çıkarmaya başlamasına ilişkin özellikle bir açıklama yapmadı. Fakat CEO’nun yaptığı bu genel açıklama, ilerleyen dönemlerde her şeyin normale döneceğine inandığı mesajını verdi.

XRP Fiyatları Alışılan Seviyeye Düştü Ama Yine de Endişe Verici

Dava süreci ile birlikte XRP %30 gibi büyük bir oranda değer kaybetti ve 0,34 dolara kadar geriledi. Fakat daha önce de XRP ayılarının devreye girmesi ile birlikte, 0,20 dolar ile 0,30 dolar arasındaki fiyatlanmalara XRP kullanıcıları alışık. Yani aslında XRP, gösterdiği büyük yükseliş hareketi ile aldığı tüm kazanımları geri vermiş gibi görünüyor. Ancak her ne olursa olsun, yakın bir zamana kadar kimse XRP’den bu denli sert bir düşüş beklemiyordu.

Yorum Yap