1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

SEC, Elon Musk’a Soruşturma Mı Başlatıyor?

Kripto para piyasalarında, 2021 yılının en çok gündeme gelen isimlerinden biri olan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Dogecoin (DOGE) ve Bitcoin (BTC) hakkında attığı tweetlerden dolayı, DOGE ve BTC fiyatında yaşanan artışlar, Elon Musk’ın piyasaları maniple ettiğine ilişkin olarak birçok kişi tarafından gündeme gelmişti. Şimdilerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Elon Musk’a konuyla ilişkili olarak soruşturma başlatma hazırlığında olduğu söyleniyor ve Elon Musk, bu söylentilere yine Twitter’dan cevap verdi.

SEC, Elon Musk’a Soruşturma Mı Başlatıyor?

Oldukça verimli geçen 2020 yılının son çeyreğinden sonra 2021 yılının ilk günleri de kripto para piyasaları için genel tabloda oldukça olumlu şekilde geride kaldı. Bu sürecin ardından, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) öncülüğünde, kripto para piyasaları durgun bir döneme girdi ve Ocak ayının kalan günleri nispeten sakin geçti. Ancak Ocak ayının sonlarında, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter hesabından, kripto paralar ile ilgili olarak paylaşımlarda bulunmaya başladı. Daha önceden de bu tarz paylaşımlarda bulunan Elon Musk, söz konusu dönemde daha sık paylaşımlar yapmaya başladı. Şubat ayı başlarında, Elon Musk favori kripto para birimi olan Dogecoin (DOGE) ile ilgili olarak birçok olumlu paylaşımda bulunmuştu ve bu popülarite ile birlikte DOGE fiyatı 24 saatte %1000 oranında değer kazanmıştı. Benzer şekilde Bitcoin ile ilgili olarak da paylaşımlarda bulunan Elon Musk için, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bir soruşturma başlattığı söyleniyor.

Elon Musk’ın Paylaşımları Sonrasında Neler Olmuştu?

Elon Musk’ın Dogecoin ve Bitcoin ile ilgili yaptığı paylaşımlar sonrasında, Dogecoin devasa değer artışları yaşamış ve 0,0080 dolar seviyelerinde olan fiyatı 0,0800 dolar seviyelerine kadar kısa sürede yükselmişti. Öte yandan Musk’ın Bitcoin ile ilgili yaptığı paylaşımlardan sonra da Bitcoin, bir günde 32 bin dolar seviyelerinden 38 bin dolar seviyelerine kadar yükselmişti ve ardından Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı ile birlikte Bitcoin 58 bin dolara kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

Elon Musk Piyasaları Maniple Ediyor Mu?

Elon Musk’ın paylaşımları sonrası, kripto para birimlerinin devasa şekilde değer kazanması, birçok kişi tarafından “Elon Musk’ın piyasalarda manipülasyon yaptığı” iddialarını ve SEC’in duruma müdahil olabileceğini gündeme getirmişti. Ortaya atılan iddialara göre SEC tam da bu konuya ilişkin olarak Elon Musk için soruşturma başlatma hazırlığında bulunuyor. Ancak SEC kanadından henüz konuyla ilişkili olarak bir açıklama gelmese de gündeme gelen haberler sonrasında Elon Musk, Twitter’dan çekinmediğini gösteren paylaşımlar yaptı.

Musk: “Umarım Soruşturma Başlatırlar, Harika Olur!”

DOGE ile ilgili olarak bir paylaşımda daha bulunan Elon Musk’ın paylaşımına, SEC’in soruşturma başlatmaya hazırlandığı ile ilgili haberler aktarıldı ve Twitter üzerinden Elon Musk bu iddialara “Umarım soruşturma başlatırlar, harika olur!” yanıtını verdi. Elon Musk’ın paylaşımı sonrasında bu kez DOGE %11 oranında değer kaybı yaşadı ancak piyasa değeri bakımından en büyük kripto paralar listesinde DOGE hala 15. sırada bulunuyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir