1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

SEC Raporlarına Göre Ripple CEO’sunun Eşi de İşin İçinde!

Son birkaç gündür kripto para piyasaları Ripple – SEC davası ile çalkalanıyor. Davaya ilişkin detaylar da geldikçe piyasalardaki gündem de sıcak kalmaya devam ediyor. SEC, Ripple’a XRP coininin kayıtsız menkul kıymet olması gerekçesi ile kapsamlı bir dava açacağını duyurmuş ve ardından süreci resmiyete dökmüştü. Davaya ilişkin yeni detaylar da gelmeye başladı…

SEC Raporlarına Göre Ripple CEO’sunun Eşi de İşin İçinde!

ABD mali ve finansal regülatörü SEC, XRP’nin kayıtsız bir menkul kıymet (alınıp satılamaz bir varlık) olması gerekçesi ile Ripple’a dava açtı. Dava sürecinden önce Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un, şirketteki çalışanlara, davadan önce bir bildiri dağıttığı ve çalışanlara bu davaya hazırlıklı olduğunu belirtti. Garlinghosue bildirisinde ayrıca, haksız olmadıklarını ve şirketin avukatlarının çok güçlü olduğunu ifade etti. Fakat dava sürecine ilişkin sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor ve davaya konu olan Ripple’ın iki CEO’sunun XRP satışları ile milyar dolarlık kazanç sağlamalarının yanı sıra, şimdi de CEO Brad Garlinghouse’un eşi davaya dahil oldu. İddialara göre CEO’nun eşi de XRP satışlarından haksız kazanç sağlamış.

Piyasaya Çıktığı Günden İtibaren Tüm XRP Satışları İncelendi

Kripto para piyasalarının bir numaralı gündemi haline gelen SEC – Ripple davasında, 71 sayfalık dava bildirisinin her sayfasında yeni bir madde gündemi meşgul ediyor. SEC’in şirketin iki CEO’sunu hedef aldığı davada bu kez de işin içine CEO Brad Garlinghouse’un eşi girdi. Davada yer alan kapsamlı incelemede, XRP coininin piyasaya sürüldüğü ilk tarihten bu yana satılan tüm XRP’leri içeren ayrıntılı bir rapor yayımlandı. SEC’in yayımladığı bu kapsamlı raporda, Ripple’ın CEO’ları olan Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’in yanı sıra, Garlinghouse’un eşinin de yüklü miktarlarda XRP satışı yaptığı ortaya çıktı. Yapılan bu toplu satışların ise 600 milyon dolar değerine ulaştığı tespit edildi.

SEC Toplu XRP Satışlarının Adreslerini Yayımladı

Ripple CEO’ları ve Garlinghouse’un eşinin yaptığı toplam 600 milyon dolar değerindeki satışlarda toplamda 14,6 milyar adet XRP satışı gerçekleştirdiği, SEC’in yayımladığı raporda ortaya çıktı. Raporda belirtilen toplu XRP satışlarında;

  • Pazar satışları için toplam 3,9 milyar adet XRP,
  • Kurumsal satışlar için toplam 4,9 milyar adet XRP,
  • Kurucu ortağı Chris Larsen için toplam 1,7 milyar adet XRP,
  • CEO Brad Garlinghouse için toplam 321 milyon adet XRP,
  • Diğer dağıtımlar için toplam 4,1 milyar adet XRP

Satışı gerçekleştirilmiş.

XRP İçin Yolun Sonunda GRAM Örneği Görünüyor

SEC yayımladığı dava raporlarında, XRP’nin normal şartlar altında “kullanım” odaklı bir dijital varlık olarak tasarlandığını ancak bu altcoinin yakın bir tarihe kadar sadece toplu satış yapabilmek adına kullanıldığını belirtti. SEC raporuna göre XRP’nin gerçek kullanıma uygun olmadığı ortaya çıktı. Bu durumun bir benzer örneği, geçmiş dönemlerde yine SEC tarafından ortaya çıkarılmıştı. SEC, Telegram’ın tokeni GRAM için de benzer bir karara hükmetmişti ve GRAM satışları durdurulmuştu. Daha sonra GRAM, bir menkul kıymet olarak ilan edilmişti. Benzer adımların atıldığı XRP için de yolun sonunda benzer bir kararın verilmesi ihtimali her geçen gün daha da güç kazanıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir