1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

SEC – Ripple Davası Yaklaşıyor, Nasıl Sonuçlanacak?

Kripto para piyasalarında yaşanan sıra dışı gelişmeler, Şubat ayında da etkinliğini devam ettiriyor. Yılın ikinci ayına girilirken başlayan sıcak gelişmeler, ikinci haftada da etkili şekilde sürdü ve haftaya lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), kırdığı rekorlar ile damgasını vurdu. Fakat yeni haftada yaşanan gelişmeler arasında en çok dikkat çekenlerden biri de Brian Brooks’un Ripple (XRP) adına yaptığı açıklamalar oldu.

SEC – Ripple Davası Yaklaşıyor, Nasıl Sonuçlanacak?

Kripto para piyasalarında, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde başlayan hareketlenmeler, Ocak ayında bir miktar güç kaybetmiş olsa da Ocak ayının sona ermesiyle birlikte yeniden gündeme gelmeye başladı. Birçok sıra dışı gelişmenin yaşandığı Şubat ayının ilk haftasına, önce Dogecoin (DOGE) kazandığı muazzam değerler ile damgasını vururken, onu Ripple’ın (XRP) kazandığı değerler takip etti ve ilk haftanın en dikkat çekici olayı, Ethereum’un (ETH) tüm zamanların rekorunu tazelemesi oldu. Şubat ayının ikinci haftasında ise konu başlıklarının bir kısmı tazeliğini korusa da yeni haftada da ilginç gelişmeler yaşandı. Yeni haftaya bu kez damgasını vuran ise şüphesiz olarak lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) oldu. Zira Bitcoin, yeni günde Tesla şirketinin 1,5 milyar dolarlık yatırımı ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ethereum’un da rekor kırdığı yeni günün ilerleyen saatlerinde, Brian Brooks’un XRP ve dava sürecine ilişkin yaptığı açıklamalar ise en önemli gelişmeler arasına adını yazıdırdı.

Dava Sürecinde Neler Yaşandı?

Bilindiği gibi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 22 Aralık 2020 tarihinde Ripple şirketine ve şirketin iki üst düzey yöneticisine, XRP’nin alınıp satılamaz bir varlık olduğu gerekçesi ile 1,2 milyar dolarlık dava açmıştı. Davanın, 22 Şubat 2021 tarihinde görülmesine karar verildi. Dava günü yaklaştıkça, hem Ripple kanadından hem de SEC kanadından çeşitli açıklamalar geldi ancak davanın nasıl sonuçlanacağına ilişkin net bir bilgi bulunmuyor. Son olarak Ripple SOC 2 sertifikası ile davadan olumlu sonuç almak adına önemli bir adım atmıştı ancak yine de dava belirsizliğini hala koruyor. Bu belirsizlik devam ederken, ABD Başkanı Joe Biden göreve gelmeden önce ABD bankacılık regülatörü OCC’nin başında bulunan isim Brian Brooks, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Brooks’tan Ripple İçin Umut Dolu Açıklamalar

Eski OCC Başkanı Brian Brooks, yaptığı açıklamalar ile temel anlamda XRP yatırımcılarını ve Ripple kanadını umutlandırdı. Zira Brooks açıklamalarında, ABD Başkanı Biden’ın teknolojiyi benimsediğini ve SEC yönetiminde yaşanan değişiklik sonrası, yeni yönetimin dava sürecini uzatmak istemeyeceğini düşündüğünü belirtti. Brooks, ayrıca kendisinden sonra OCC yönetimine geçen Michael Barr’ın da aynı fikirde olduğunu ifade etti.

Ripple Milyar Yerine Milyon Dolarlar İle Yakayı Kurtarabilir

Brooks’un umut dolu açıklamalarının yanı sıra, Michael Barr’ın da bir zamanlar Ripple yönetiminde bulunmuş olması, davadan anlaşma çıkacağı yönündeki beklentileri güçlendiriyor. Öte yandan kripto para piyasalarında da birçok analist, XRP’nin tıpkı EOS davasındaki gibi davadan milyon dolarlık seviyelerde anlaşma ile kurtulabileceğini düşünüyor. Zira Ripple’a açılan davanın boyutunun 1,2 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde, anlaşma fikrine sıcak bakan Ripple’ın, milyon dolarlık boyutları kabul edeceği düşünülüyor.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir