1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

SEC Ripple Davasında Yeni Gelişmeler Yaşanıyor!

SEC ve Ripple arasında devam eden çekişmeli dava sürecinde yeni gelişmeler yaşandı. Mahkeme bugün SEC’nin Ripple yöneticilerinin kişisel banka hesaplarına erişim talebini reddetti. Bu gelişme ise Ripple SEC’e karşı yeni bir zafer daha kazanırken, XRP fiyatı ise yükseliş geçti. Geçen hafta Ripple lehine yaşanan gelişmelerle rotasını yukarı çeviren XRP, yükselişini sürdürüyor.

SEC Ripple Davasında Yeni Gelişmeler Yaşanıyor!

ABD Menkul Kıymetle ve Borsa Komisyonu ile Ripple arasında 2020 yılının aralık ayında başlayan dava süreci gerilimli şekilde devam ediyor. SEC’nin Ripple şirketinin üreticisi olduğu XRP’yi menkul kıymet olarak tanımlaması ve Ripple şirketini yasa dışı menkul kıymet satışı yapmakla başlayan mahkeme sürecinde son dönemlerde Ripple lehine gelişmeler yaşanmaya başlandı. Mahkemenin son olarak SEC’nin Ripple yöneticilerinin kişisel hesaplarının incelenmesine yönelik talebini reddetmesi ile Ripple yeniden güç kazandı.

Ripple SEC’e Karşı Yeni Zafer Kazandı

SEC ve Ripple arasında çekişmeli şekilde devam eden dava sürecinde SEC, Ripple yöneticileri Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’ın kişisel banka hesaplarının incelenmesini talep etmişti. Regülatör bu talebi ilettiği mektupta kişisel banka hesapları aracılığı ile yöneticilerin XRP satışlarından ne kadar kar ettiğinin görülebileceğini ve XRP satışları ile ilgili en güvenilir bilgilere bu şekilde ulaşılabileceğini belirtmişti. Bunun üzerine Ripple yöneticileri ise bu talebin uygunsuz olduğunu, gizliliğe aykırı olduğunu açıklamış ve talebin reddedilmesini istemişti. Mahkeme konu ile ilgili kararını açıkladı ve SEC talebi dava ile ilgisiz olması nedeni ile reddedildi.

Mahkemenin bu karar ile Ripple son dönemlerde lehine çevirdiği davada SEC’e karşı yeni bir zafer kazanmış oldu. Davanın nasıl sonlanacağı merak edilmekle beraber kripto para piyasasındaki birçok uzman Ripple’ın davayı kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyor. Bununla beraber XRP’yi askıya alan birçok borsa da yeniden listelemeye başladı.

Ripple Lehine Gelişmeler XRP Fiyatını Olumlu Etkiliyor

Dava sürecinde SEC’nin kişisel banka hesaplarına yönelik talebinin reddedilmesi XRP yükselişini hızlandırdı. Ancak popüler kripto paranın fiyat yükselişi geçen hafta başlamıştı. Geçen hafta Ripple, SEC’nin Bitcoin ve Ethereum ile ilgili dahili belgelerine erişim hakkı kazanmış ve bu önemli gelişme ile XRP yukarı yönlü hareket etmeye başlamıştı.

Ripple’ın Bitcoin ve Ethereum ile ilgili dahili belgelere erişim hakkı kazanması ve SEC’nin kişisel hesapların incelenmesi talebinin reddedilmesi üzerine uzun süreden sonra toparlanmaya başlayan XRP, son 7 günlük periyod içinde yüzde 100’ün üzerinde yükseliş kaydetti. Kripto para borsalarında da yeniden XRP’nin listelenmeye başlaması kripto paraya yönelik beklentiyi yükseltti.

Peter Brandt: XRP’den Yeni Rekor Bekliyorum

XRP yükselişinin başlaması ile beraber birçok ünlü analist kripto paranın fiyat hareketlilikleri ile ilgili değerlendirmelerini paylaşmaya başladı. Ünlü analist Peter Brandt konu ile ilgili açıklamasında XRP’nin yükselişini sürdüreceğini ve yeni rekorlar beklediğini açıkladı.

Yorum Yap