1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

SEC – Ripple Davasında Yeni İddialar Gündeme Geldi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple şirketine ve şirketin iki üst düzey yöneticisine açtığı dava sonrası büyük yara alan XRP, her ne kadar dava sonrasında büyük değer kayıpları yaşayarak piyasa değeri bakımından en büyük 7. kripto para konumuna gerilese de yatırımcılar XRP’den umudunu kesmemiş durumda. Zira XRP’nin hala 20 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor ve dava sürecine ilişkin, Ripple adına olumlu sayılabilecek gelişmeler yaşanmaya başladı.

SEC – Ripple Davasında Yeni İddialar Gündeme Geldi

Geçtiğimiz yıl 22 Aralık tarihinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple şirketine ve şirketin iki üst düzey yöneticisine, XRP’nin alınıp satılamaz bir menkul kıymet olduğu gerekçesi ile önceki toplu ve yasa dışı XRP satışlarını göstererek, 1,2 milyar dolarlık dava açmıştı ve davanın ilk duruşması 22 Şubat 2021 tarihinde görülmüştü. İlk duruşmadan anlaşma ya da suçlu bulunma anlamında herhangi bir sonuç çıkmadı ve dava süreci uzatıldı. Ancak davanın açıldığı ilk günden sonra XRP büyük bir yara aldı ve dava sonrasında 0,17 dolarlık dip noktasını gördü. Bununla birlikte o dönemlerde piyasa değeri bakımından en büyük 3. kripto para birimi konumunda bulunan XRP, şimdilerde listede 7. sırada bulunuyor. Ancak XRP yatırımcıları hala umudunu kaybetmiş değil. Zira XRP fiyatı toparlanma sinyalleri verirken, 20 milyar dolarlık piyasa değeriyle de ümit vermeye devam ediyor. Öte yandan Ripple kanadından davaya ilişkin gündeme getirilen yeni iddialar da XRP adına yatırımcıları umutlandırdı.

Garlinghouse’un Avukatları, Federal Yargıca Bir Mektup Yazdı

SEC, söz konusu davada davalı tarafları üçe ayırdı ve Ripple şirketinin yanı sıra şirketin kurucusu Chris Larsen ile şirketin CEO’su Brad Garlinghouse’a dava açıldı. Davalı tarafları bu süreçte ayrı ayrı avukatlar temsil ediyor. Son gelen bilgilerde, CEO Garlinghouse’un avukatlarının, Federal Yargıç Analisa Torres’e bir mektup yazdığı ortaya çıktı. Mektupta, SEC’in Garlinghouse’a açtığı davanın reddedilmesi talebinin yanı sıra, davanın düzenlenmiş halinin de iyi sonuçlar vermediği ve XRP satışlarının finansal gerçeklikleri tanımadığı ifade ediliyor.

Ripple, FinCEN Kararını Hatırlattı

Öte yandan Ripple kanadı da bir başka argümanını gündeme getirdi. Ripple, 2015 yılında Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) tarafından, XRP’nin “dijital para birimi” olarak kabul edildiğini hatırlatarak bu argümanını bir kez daha gündeme getirdi. Ripple kanadından yapılan açıklamalarda, SEC’in bu durumu görmezden gelme eğiliminde olduğu da ifade edildi. Ayrıca hazırlanan mektupta, Garlinghouse’un ABD bölgesindeki işlemlerinin tespit edilemediği, işlemlerin büyük bir kısmının yabancı kripto para borsalarından yapıldığı iddia edildi.

XRP Fiyat Hareketliliği

SEC – Ripple davasına ilişkin yeni gelişmeler gün yüzüne çıkınca, XRP fiyatı da bu gelişmelere bağlı olarak hareketlilik gösterdi. XRP fiyatı önce 0,47 dolara doğru bir tırmanış gerçekleştirmek istedi ancak satış baskısı sonrasında yeniden 0,44 dolar bandına geriledi. Ancak davaya ilişkin yaşanan gelişmeler ile birlikte analistler, XRP’nin yeniden 0,50 dolarlık güçlü psikolojik direnç bölgesine hareket edeceğini düşünüyor.

Yorum Yap