1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

SEC – Ripple Davasının Kilit İsmi SEC’den Ayrıldı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’a ve şirket kurucularına dava açmadan önce XRP, kripto para piyasalarında en büyük üçüncü kripto varlık konumundaydı. Dava ile birlikte uçurumdan aşağı yuvarlanan XRP için şimdi dava sürecine ilişkin çok önemli bir gelişme yaşandı. Davacı tarafında bulunan SEC’ten daha önce Başkan Jay Clayton ayrılmıştı. Şimdi SEC kanadındaki bu ayrılıklara bir yenisi daha eklendi. Marc Berger, SEC’den ayrılacağını açıkladı.

SEC – Ripple Davasının Kilit İsmi SEC’den Ayrıldı!

Kripto para piyasalarında, XRP işlem hacmi bakımından piyasaların en büyük üçüncü kripto varlığı konumunda bulunuyordu. Daha önce uzun vadede kaybettiği konumuna XRP, özellikle geçtiğimiz yılında Kasım ayı ortalarında duyurulan airdrop müjdesi ile birlikte yeniden ilerlemeye başlamıştı. Flare Network tokeninin, SPARK airdrop uygulamasından sonra XRP kullanıcılarına dağıtılacağının ve bu uygulamada Binance gibi borsaların yer alacağının açıklanması ile birlikte XRP adeta şahlanmış ve eski günlerine dönmek üzere tırmanışa geçmişti. XRP’de başlayan bu ralli airdrop uygulamasına kadar devam etmiş ve 12 Aralık tarihinde gerçekleşen airdrop’tan sonra bu yükseliş sınırlanmıştı. Fakat daha sonra piyasalara Bitcoin (BTC), tüm zamanların en yüksek seviyesini aşarak damgasını vurunca, piyasalar birlikte ayaklanmış ve altcoinler de yükselişe geçmişti. Bu akıma XRP de katılmıştı ancak ilk rekor hareketliliğinden hemen sonra SEC – Ripple davası gündeme gelmişti. Dava haberi ile birlikte XRP fiyatında çakılmalar başlarken, birçok kripto para borsası da XRP’yi delist ettiğini açıklamıştı. Her şey üst üste XRP için kötü bir şekilde ilerlerken, SEC eski başkanı Jay Clayton istifa ettiğini duyurmuş ve XRP’de yeniden yukarı yönlü bir hareketlilik başlamıştı. Bu ayrılık haberine XRP fiyatlarını etkilemesi beklenen bir tanesi daha eklendi ve Marc P. Berger de SEC’den ayrılacağını duyurdu.

Önce Clayton, Şimdi Marc Berger

XRP kullanıcıları, dava sürecinden sonra XRP fiyatlarını yukarı yönlü harekete geçirecek her türlü habere hasret kalmıştı. Her şey XRP için daha kötüye giderken, önce SEC eski başkanı Jay Clayton istifa etti. Geçtiğimiz gün ise davanın arkasındaki kilit isimlerden biri olan, SEC Uygulama ve Yaptırım Birimi Başkanı Marc P. Berger, SEC’den ayrılacağını duyurdu.

Berger’in Liderlik Ettiği 14 Dava Gösterildi

SEC’in en önemli yetkililerinden biri olan Berger’in ayrılık haberini duyurması sonrasında, SEC tarafından bir basın açıklaması yayınlandı. Yayınlanan açıklamada, Berger’in daha önce liderlik ettiği 14 SEC davası da ortaya koyuldu. Bu davalar arasında Ripple davası da vardı fakat en dikkat çekeni ise 1,4 milyar dolarlık ICO yapılan fakat bir türlü hayata geçirilemeyen, Telegram’ın kripto para projesi oldu. Öte yandan böylece SEC – Ripple davasına da Berger’in liderlik ettiği böylece doğrulanmış oldu.

“Kötü Amaçlı Kurumların Peşini Bırakmayan”

SEC tarafından yayınlanan basın açıklamasında, Clayton’dan sonra göreve gelen Elad Roisman, Berger’i “Kötü amaçlı kurumların peşini bırakmayan, zarar gören yatırımcılar için hep en iyi yolu arayan” olarak tanımladı. Bu ayrılık haberi XRP kullanıcıları tarafından haliyle neşe içinde karşılandı. Özellikle Reddit platformunda XRP kullanıcıları bu durumu, SEC için son çırpınışlar olarak yorumluyor.

Yorum Yap