1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

SEC ve Ripple Mahkemeye Ortak Bildiri Sundu

Geçtiğimiz yılın sonlarında Bitcoin (BTC) öncülüğünde başlayan ralliye, birçok kripto para birimi gibi başta ayak uyduran XRP, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Ripple şirketine dava açmasıyla birlikte bu ralliden kopmuştu. XRP’yi derinden sarsan bu davanın, 22 Şubat 2021 tarihinde görülmesine karar verildi. Dava süreci yaklaşırken, taraflar da argümanlarını sunmaya devam ediyor. Son olarak SEC ve Ripple, mahkemeye ortak bir bildiri sundu ve belgede henüz tarafların uzlaşmaya varamadığı belirtildi.

SEC ve Ripple Mahkemeye Ortak Bildiri Sundu

Geçtiğimiz yılın Aralık ortasında lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), büyük bir ralli başlatarak 20 bin dolar barajını geçti ve bu hareketliliğe neredeyse bütün altcoinler de katıldı. 16 Aralık tarihinde başlayan bu ralli devam ederken, 22 Aralık tarihinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple şirketine bir dava açtı. SEC, Ripple şirketi ile XRP ilişkisini dava öncesinde 1,5 yıl boyunca incelemeye almıştı ve incelemeler sonucunda SEC, şirkete ve şirketin iki üst düzey yöneticisine XRP’nin alınıp satılamaz bir varlık olmasına rağmen, kayıt dışı şekilde toplu XRP satışları yapması gerekçesi ile 1,2 milyar dolarlık dava açmıştı. Bu davanın ardından, hali hazırda devam eden ralliden kopan XRP, kripto para borsalarının da listelemeyi durdurması ile birlikte 0,17 dolar seviyesine kadar düşmüştü. Bu düşüş Ripple şirketine olduğu kadar, XRP yatırımcılarına yansıdı ve milyonlarca kişi zarar etti. Dava yaklaşırken taraflar mahkemeye ortak bir bildiri sundu ve henüz uzlaşma sağlanmadığı bildirildi.

Ripple – SEC Temsilcileri

SEC, davayı ilk olarak 22 Aralık 2020 tarihinde açtı ve o tarihten bu yana SEC ve Ripple yetkilileri aralıklı olarak bir araya gelerek ve argümanlarını sunuyordu. Bu görüşmeler 15 Şubat tarihine kadar devam etti ve 15 Şubat’ta tarafların temsilcileri tarafından hazırlanan ortak bildiri mahkemeye sunuldu. Görüşmelerde SEC kanadını Jorge G. Tenrio temsil etti ve öte yandan Ripple kanadında da CEO Brad Garlinghouse’u Matthew Solomon, Ripple şirketini Andrew Ceresney ve kurucu Chris Larsen’i de Martin Flumenbaum temsil etti.

Bildiride Neler Var?

SEC’in 22 Aralık tarihinde açtığı dava sonrasında taraflar arasında “XRP’nin menkul kıymet olup olmadığı” tartışılıyordu ve her iki taraf da bu konuda argümanlarını sunuyordu. 15 Şubat tarihinde tarafların ortak olarak mahkemeye sunduğu bildiride, tarafların bu konuda uzlaşmaya varamadığı belirtildi. Öte yandan SEC kadrosunda, Joe Biden yönetimi ile birlikte değişiklikler yaşandı. Taraflar, bildiride ayrıca bu davanın SEC eski temsilcileri ile görüşüldüğünü de belirtti.

Ripple – SEC Argümanları Ne?

Açılan davada SEC, Ripple’ın 1,3 milyar dolarlık kayıt dışı toplu XRP satışı yaptığını öne sürüyor. Ripple şirketi ise bu iddialara, “XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olmadığı” argümanı ile karşı çıkıyor. Tarafların savunmaları ve argümanları incelenecek ve dava 22 Şubat tarihine görülecek. Öte yandan her iki taraf da 16 Ağustos 2021 tarihine kadar soruşturmaya devam etme hakkına sahip olacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir