1. Anasayfa
  2. Bitcoin

SEC Yetkilisi Açıkladı, BTC ETF’i Yolda!

Kripto para piyasalarında, Ripple şirketine ve şirketin üst düzey iki yöneticisine açtığı davayla yakından tanınmaya başlanan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para piyasaları adına olumlu adımlar artmaya hazırlanıyor. SEC yetkililerinden Hester Petirce, yaptığı açıklamalarında ABD piyasalarının artık Bitcoin (BTC) ETF / ETP’ne hazır olduğunu belirtti. Yapılan bu açıklama, özellikle Bitcoin ve genel olarak kripto para piyasaları için oldukça olumlu karşılandı.

SEC Yetkilisi Açıkladı, BTC ETF’i Yolda!

Kripto para piyasaları özellikle geçtiğimiz yılda birçok farklı etkenin bir araya gelmesiyle birlikte, 2017 yılındaki popülaritesine yaklaştı ve piyasalara duyulan ilgi hat safhaya ulaştı. Bununla birlikte, sadece bireysel ve küçük ölçekli yatırımcılar piyasaya giriş yapmadı, bu yatırımcıların yanı sıra hem bireysel büyük ölçekli yatırımcılar hem de dev kurumsal şirketler kripto para piyasalarına girdi. Özellikle kurumsalların piyasaya girmesi ve MicroStrategy’nin geçtiğimiz yılın ikinci yarısında bu konuda öncü olması, piyasalarda bir boğa sezonunun ilk adımları oldu ve bununla birlikte önce lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ardından neredeyse tüm kripto varlıklar rekor seviyelerine yükseldi. Ancak kurumsal şirketlerin birçoğunu piyasaya girmekten geri tutan bazı etkenler de bulunuyordu ve bunlardan biri de Bitcoin ETF’inin (BTC borsa yatırım fonu) olmamasıydı. Ripple şirketine açtığı dava ile kripto para piyasalarında iyice bilinir hale gelen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yetkilisi Hester Price, tam olarak bu konuya ilişkin olumlu ve önemli açıklamalarda bulundu.

ETF Nedir? Bitcoin ETF Adımlarının Öncesi

2019 yılında, Bitcoin ETF’i için aslında kripto para piyasalarında ilk adımlar atılmaya çalışılmıştı. Ancak o dönemde, piyasalardaki teknik yetersizlikler ve Bitcoin’in şimdiki gibi en büyük ölçekli kripto para birimi olması sebebiyle, bu adımlar sonuçsuz kalmıştı. Bitcoin adına ETF adımları bir türlü atılamayınca, SEC de bu konuda tereddüt yaşamaya başlamıştı ve Bitcoin EFT hamlesini rafa kaldırmıştı. ETF sisteminde, bir yatırım varlığı ele alınır ve bu varlık grubunun performansı takip edilir. ETF sayesinde yatırımcılar, ETF tarafından izlenen varlıklara yatırım yapmadan, portföylerini çeşitlendirmiş olur. Bitcoin ETF’inin adımları atıldığında, şüphesiz kurumsalların Bitcoin’e olan ilgisi de artacaktır.

Price’a Göre Bitcoin ETF’i Artık Şart

Kurumsalların kripto para piyasalarından bir adım geride durmasına yol açan bu durum artık değişiyor. SEC yetkililerinden Hester Price, piyasalarda “kripto anne” ismiyle tanınıyor ve Price artık Bitcoin ETF’inin şart olduğunu düşünüyor. Price açıklamalarında, eğer doğal yoldan insanlara Bitcoin ETF’i verilmezse, insanların başka bir yolu ve daha az isteneni tercih etmek durumunda kalacağını ifade etti.

Bitcoin Yasaklanabilir Mi?

Geçtiğimiz gün, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yaptığı açıklamalarında Bitcoin’in ve kripto para birimlerinin kara para aklama ve terör finansmanı gibi suçlarda kullanıldığını dile getirerek, kripto paraları yasaklama düşüncesini gündeme getirmişti. Price, bu konuya ilişkin olarak içleri rahatlatan bir açıklamada bulundu ve piyasaların böyle bir yasaklama ile karşı karşıya kalmayacağına emin olduğunu dile getirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir