1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

SEC’in Sıradaki Hedefinde Tether Mi Var?

Kripto para piyasalarında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a açtığı dava sonrasında, piyasadaki altcoinler adeta büyük bir sarsıntı ile karşılaştı. Bu sarsıntılar sonrasında birçok ünlü isim sırada başka coinlerin olduğunu dile getirdi. Crypto Quant CEO’su Ki Young Ju ve ekonomist Alex Krüger de bu kapsamda, SEC’in bir sonraki hedefinin Tether (USDT) olma durumuna karşı görüşlerini dile getirdi. SEC’in bir sonraki hedefi Tether mi olacak?

SEC’in Sıradaki Hedefinde Tether Mi Var?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz hafta Ripple’a, XRP coininin bir menkul kıymet olmaması gerekçesi ile yapılan toplu satışlara karşı 1,2 milyar dolarlık dava açmıştı. Bu davanın sancıları haliyle başta XRP olmak üzere birçok kripto varlığı derinden sarstı. Dava sonrasında kripto para borsalarının da art arda delist haberlerini açıklamaları ile birlikte XRP fiyatı %60’tan fazla değer kaybetti. Daha sonrasında, kripto para piyasalarında birçok isim, SEC’in sıradaki hedefinde başka altcoinler olduğunu dile getirdi ancak henüz SEC kanadından böyle bir adım gelmedi. Dün ise Crypto Quant CEO’su ve ünlü ekonomist Alex Krüger, SEC’in bir sonraki hedefinin Tether (USDT) olma ihtimaline karşı, görüşlerini dile getirdi. SEC, XRP’den sonra Tether’i hedef tahtasına koyarsa kripto para piyasaları bu davadan nasıl etkilenir?

SEC’in Yeni Hedef Tartışmasını İlk Olarak Krüger Masaya Yatırdı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) XRP davası sonrasında gelebilecek adımlara ilişkin konuyu ilk olarak Twitter’da ünlü ekonomist Alex Krüger masaya yatırdı. Krüger, öncelikle yaptığı paylaşımlarda SEC – Ripple davasının kripto para piyasları için genel anlamda endişe verici olduğunu dile getirdi. Daha sonrasında Krüger, sırada hangi coinlerin olduğunu ve SEC’in sıradaki adımlarında ne kadar hızlı ilerleyeceğini sordu. Alex Krüger’in Twitter’da yaptığı bu paylaşımlara, sorduğu sorulardan sonra Crypto Quant CEO’su Ki Young Ju dahil oldu. Ju, Krüger’in sorduğu soruları farklı bir pencereden ele alarak değerlendirdi.

Young Ju Durumu Tether Açısından Ele Aldı

Krüger’in sorduğu sorular ile başlattığı tartışmaya Young Ju, SEC’in sıradaki olası adımı ile ilgili ilginç bir yaklaşımda bulunarak katılım gösterdi. Ki Young Ju, SEC’in olası bir sonraki adımında hedefine Tether’i alması halinde, ortaya çıkabilecek sonuçları ele aldı ve böyle bir durumda kripto para piyasalarında işlerin daha fazla karışacağını belirtti. Young Ju konuya ilişkin yaptığı paylaşımda; “SEC’in bir sonraki hedefi eğer Tether olursa, kripto piyasaları ciddi ölçüde USDT’ye bağlı olduğu için, bu olasılık mevcut boğa koşusunu çok kötü etkile” ifadelerini dile getirdi. Legal olarak en çok regüle edilen sabit coinin USDC olduğunu dile getiren Ju, bu varlığın er ya da geç USDT’nin yerini alacağını fakat asıl sorunun bunun ne zaman gerçekleşeceği olduğunu ifade etti.

Avukat Chervinsky’ye Göre Tether Listenin En Altında

Young Ju olaya Tether açısından yaklaştıktan sonra ekonomist Alex Krüger, böyle bir şeyin mümkün olamayacağını belirtti. Krüger, SEC’in Tether’i hedefine alması için Tether’in daha farklı bir konumda olması gerektiğini savundu. Daha sonrasında Krüger, tartışmaya ünlü avukat Jake Chervinsky’i dahil etti. Avukat Chervinsky, bu tartışmada Krüger’e hak verdi ve böyle bir şeyin gerçekleşmesinin çok zor olduğunu zira Tether’in bir menkul kıymet olmadığını belirtti. Sabit coinler açısından olayı ele alan Chervinsky, söz konusu kripto varlıkların SEC için listenin en altlarında yer aldığını belirtti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir