1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

SHIB, DOGE Karşılaştırması Gündemde!

SHIB olarak bilinen Shıba Inu Coin’in yeni nesil Dogecoin olarak piyasada yer alabileceğini düşünen birçok insan bulunuyor. Elon Musk yeni bir Shiba aradığını söylediğinden beri SHIB Coin topluluğunda ise fiyat artış beklentisi bulunuyor.

SHIB, DOGE Karşılaştırması Gündemde!

SHIB Coin’in yeni nesil bir Dogecoin olarak görülüyordu. Elon Musk’ın yeni bir köpek temalı kripto para aradığını belirttiği günden beri SHIB Coin’in fiyat artışına gidebileceği düşülüyordu. Yatırımcılar yükseliş beklentisi içine girseler de adres etkinliği ve sosyal duyarlılığın o zaman beri hızla düşüş yaptığı görüldü. Santiment’e göre yatırımcılar SHIB’in Mayıs ayı başlarında yeni Dogecoin olmasını umuyorlardı. Böyle büyük bir beklenti içine girenler, şimdi gerçekten böyle bir durumun yaşanıp yaşanmayacağı hakkında tartışıyorlar.

SHIB Coin Farklı Metriklerde Düşüş Yaşadı

SHIB Coin’in performansına bakıldığında sosyal hacim, aktif adres, sosyal duyarlılık, ağ kar kaybı metriklerine bakıldığında sosyal hacmin önemli ölçüde azaldığı görülüyor. SHIB Coin için ilk ani fiyat yükselişi Elon’un bir Shiba köpeği aradığını ifade etmesi ardından oluşmuştu. Bu artış ardından ise SHIB topluluğu adeta çılgına döndü ve SHIB Coin’in DOGE gibi etkili fiyat artışını sürdürmesini beklediler. Diğer yandan uzmanlar SHIB Coin’in etkili ilk artış sebebinin de yatırımcı alımları olduğunu belirtiyorlar. Onlara göre Elon Musk’ın SHIB adını kullanması ile birlikte, artışı hayal edenler alıma yöneldiler.

SHIB Ethereum Aktivitesinde İlk Onda

SHIB Coin projesinde sosyal duyarlılığın ve heyecanın azalmaya başlaması aynı zamanda SHIB Coin fiyatlarına etki eden bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Fiyat artışları ardından etkili değer kayıplarının da gelebildiğini 2018 ve 2019 yıllarında öğrenen kripto para sektörü yatırımcıları, volatiliteyi anlamaya hiç uzak değiller. Aktivite açısından ele alındığında SHIB, Ethereum aktivitesine göre ilk 10 kripto para içinde bulunuyor. Bu durum bir yükseliş beklentisini işaret ederken, sosyal benimsenmenin giderek düşüşü ise fiyat düşüş olasılıklarını gündeme getiriyor.

DOGE, SHIB’den Daha Güçlü!

Analistleri bir ikilem içine sokan SHIB ve Dogecoin karşılaştırması konuşulmaya devam ederken, bugün her iki kripto para biriminde de değer kaybı hakim oldu. Ancak Haziran ayı başı incelendiğinde Dogecoin’in açık ara farkla SHIB’i geride bıraktığı ve gündemde neredeyse her gün yer aldığı görüldü. Dogecoin son olarak Coinbase Pro listelenmesi ile adından söz ettirip etkili bir artış gerçekleştirmişti. Aynı anda SHIB için ise bu kadar parlak bir senaryo gündemde değildi.

Analistler SHIB Coin ve Dogecoin karşılaştırmasını bugün yaptıklarında SHIB Coin’in Doge yerini alamayacağını açıklıyorlar. Hem fiyat açısından hem de sosyal benimsenmesi açısından Dogecoin’in çok daha önde olduğuna değindiler. Diğer yandan SHIB Coin için beklenen rekor fiyatların ise 2021 içinde kayda geçemeyebileceğini düşünüyorlar. Ancak Dogecoin için çarpıcı değer kazanımı beklentileri içindeler.

SHIB Coin Fiyat Hareketleri

SHIB Coin’in yeni Dogecoin olamayacağı yönünde fikirler, SHIB Coin için sosyal hacmin azalması ardından çoğaldı. Görüşler bu tarafa net şekilde kayarken SHIB Coin ise değer kayıplarını tabloya almaya devam ediyor. 12 Haziranda saatler 09:04’ü gösterirken SHIB Coin fiyatı 0.000005682 dolar seviyesinden işlem görüyor. Tabloya aldığı değer kaybı ise %15.65 olarak kayda geçti. SHIB Coin’in son 24 saatlik dilimde kayda aldığı en yüksek fiyat değeri 0.00000557 dolar oldu. Son 24 saatlik süredeki en düşük fiyat değeri ise 0.00000689 dolar seviyesindeydi. SHIB Coin son 24 saatte %15.50 oranında fiyat değişimini değer kaybı yönünde yaşadı.

Dogecoin Fiyat Hareketleri

SHIB Coin’den çok daha güçlü görülen ve ilerleyen senelerde benimsenme oranının yükselmeye devam edeceği düşünülen Dogecoin ise %5.92 oranında değer kaybını bugün yaptı. SHIB Coin’in %15’i aşan değer kaybı yanında bu oran daha iyi bir performansın ortaya çıkmasına sebep oluyor. 12 Haziranda saatler 09:09’u gösterirken 0.3041 dolar seviyesinde olan ve %5.92 değer kaybının tabloya alan Dogecoin, değer kaybetse de SHIB Coin’den daha iyi bir performans sergiliyor.

Dogecoin son 24 saat içinde en yüksek 0.332 dolar seviyesinden, en düşük noktada ise 0.3018 dolar seviyesinden işlem gördü. Dogecoin, son 24 saatte %5.78 oranında fiyat değişimini ise değer kaybı yönünde yaptı. Piyasada 6. sırada yer alan Dogecoin’in tüm zamanları rekoru olarak tabloya almış olduğu fiyat ise hala 0.73 dolar seviyesinde yer alıyor. Dogecoin için gündeme gelen tüm zamanların en düşük fiyatı ise 0.000085 dolar seviyesindeydi.

Analistlerin DOGE, SHIB Karşılaştırması

Dogecoin ve SHIB karşılaştırılması yapıldığında Dogecoin’in daha iyi bir performans içinde olduğu görülüyor. Uzman analistlerde yeni açıklamalarında SHIB Coin topluluğunun uçuk fiyat artışlarını beklediklerini, bunun pek mümkün gözükmediğini belirtiyorlar. Doge killer olarak sahneye gelen ve Dogecoin’in yerini alma umudu olan SHIB Coin projesi henüz Dogecoin’e karşı yüksek bir güç kazanmış değil. Eleştirmenlerin ve analistlerin fikirleri bu yönde şekillenirken, ilerleyen tarihlerdeki iş ortaklıklarının ise dengeleri değiştirebileceği de belirtiliyor. Eğer Daymak’ın madencilik yapan elektrikli araba modeli piyasaya çıkarsa, Dogecoin üretimini yapacağı açıklandı. Bu önemli gelişme ise Dogecoin’i sosyal gelişme ve benimsenme alanında bir kez daha SHIB Coin önüne geçiriyor.

SHIB Coin topluluğu ilk çıkıştan buyana Elon Musk tarafından önemli bir destek alınacağını düşündüler. Analistler ise Elon Musk’ın SHIB Coin projesine, köpek temalı bir proje olduğu için sıcak durduğunu asıl desteklediği varlığın Dogecoin olduğunu belirtiyorlar. SHIB Coin için özellikle fiyat artışı getirebilecek spekülatif bir davranış sergilemediğini açıklıyorlar. Bu kapsamda Elon Musk müdahalesi ile oluşabilecek değer kazanımlarının devamı konusunda şüpheciler.

Yorum Yap