1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Şimdi De Grayscale’den Dev Bitcoin Yatırımı Geldi

Bitcoin (BTC) yatırımlarına dair büyük şirketlerden peş peşe haberler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta büyük şirketlerin BTC yatırımlarını açıklamasının ardından, bireysel bazda da bazı milyarder yatırımcılar BTC yatırımı yaptığını açıklamıştı. Daha bugün MicroStrategy’nin BTC yatırımını genişlettiği haberi soğumadan, bir yatırım haberi de Bitcoin Trust Fonu sağlayıcısı ve dijital varlıklar yöneticisi Grayscale’den geldi. Graysecale de BTC yatırımını 140 milyon dolar değerinde artırdığını açıkladı. İşte detaylar…

Şimdi De Grayscale’den Dev Bitcoin Yatırımı Geldi

Geçtiğimiz günlerde birçok büyük şirket ve bireysel büyük yatırımcı, Bitcoin (BTC) yatırımı yaptığını bildirmişti. Bu durum lider kripto para biriminin popülerliğinin arttığı yönündeki görüşleri de doğrulayıcı nitelikteydi. Yakın zamanda milyarder bir yatırımcının Bitcoin (BTC) yatırımı yaptığını açıklamasının ardından, bir yeni yatırım haberi de bugün MicroStrategy’den gelmişti. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor Twitter’dan yaptığı açıklamada, şirketin 50 milyon dolar değerinde BTC yatırımı yaptığını ve bunun da yaklaşık 19 bin 427 dolar ortalama ile 2 bin 574 adet Bitcoin’den oluştuğunu dile getirdi. MicroStrategy’nin bu yatırımı ile birlikte, toplam BTC yatırımı 475 milyon dolar değerine ulaştı. Dev şirketin yatırım haberinin ardından yine bugün, Bitcoin Trust Fonu sağlayıcısı ve dijital varlıklar yöneticisi Grayscale de son 24 saat içinde BTC Trust portföyüne 140 milyon dolar değerinde BTC yatırımı eklendiğini açıkladı. İki büyük şirketin BTC yatırımları da Cuma günü işlem haftasının kapanmasından sonra gerçekleşti. Pazartesi günü borsaların işlem saatinin başlaması ile birlikte şirketlerin hisse değerlerinin hangi seviyelere geleceği merak ediliyor.

Bu Grayscale’in İlk Yatırımı Değil

Grayscale, sadece 24 saat içinde 7 bin 188 adet Bitcoin satın aldı. Bu yatırım hamlesi, Bitcoin üzernde oluşan kurumsal ilginin daha da arttığını gösteriyor. Bu yatırım genişletmesi Grayscale için ilk değil. Geçtiğimiz ay şirket, totalde 1,2 milyar dolar değerinde 64 bin 832 adet Bitcoin’i rezervine eklemişti. Daha sonra geçtiğimiz hafta Grayscale rezervlerine 14 bin adet daha BTC ekledi. BTC madencilerinin Kasım ayında ürettiği Bitcoin miktarı toplamda 27 bin 881 adetti ve bu miktar Grayscale’in satın aldığı BTC miktarının sadece yarısını oluşturuyor. Bu yatırımlar ile Grayscale, kripto para odaklı ne kadar büyük ve etkili bir şirket olduğunu kanıtlamış oldu.

Grayscale İçin Bunlar Daha Başlangıç

Öncelikli olarak Bitcoin’i odağına alan bir dijital varlık sorumlusu olan Grayscale şirketi, kendi müşterileri ek risk talebini sürdürürken büyük miktarlarda Bitcoin alımlarına devam ediyor. Bu yatırım haberlerini, önceki büyük yatırım haberlerine ekleyince, durum daha da netlik kazanıyor ve Grayscale’in halka açık şirketlerden 100 milyon dolar değerinde BTC almış olması, bu durumun sadece bir başlangıç olduğunu gösteriyor.

Büyük Şirketlerin BTC’yi Nerede Gördüğü Anlaşılıyor

Bu yatırım haberlerinden sonra, Wall Street tarafınca düzenlenen kripto para endeksleri, kripto para kullanıcılarının karşısına daha çok çıkacak. BTC kullanılabilirlik ağını da genişletmeye devam ediyor. Son olarak global anlamda oldukça aktif olan finansal hizmet sektöründe PayPal, kripto para birimi kullanımını sistemine dahil etmişti. Bu gelişmelerle birlikte, büyük şirketlerin ve kurumsal organizasyonların uzun vadede Bitcoin’i nereye koydukları da ortaya çıkıyor. Öte yandan Grayscale’in Aralık ayında hangi boyutlarda BTC alacağı da merak ediliyor.

Yorum Yap