1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Şirketlerin BTC Yatırımı Hız Kesmiyor

Kripto para piyasalarında Bitcoin (BTC) yatırım rüzgarları hız kesmeden son sürat devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde peş peşe gelen yatırım haberlerine bir yenisi daha eklendi. Dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden biri olan Ruffer’a bağlı Ruffer Investment Company, rezerv yatırımlarının %2,5’ini Bitcoin’e ayırdı ve 15 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldı.

Şirketlerin BTC Yatırımı Hız Kesmiyor

Kripto para piyasalarında, özellikle son günlerde çok sık şekilde, Bitcoin (BTC) yatırımları ile ilgili büyük kurumsal şirketlerden adımlar geliyordu. Bu alanda atılan birçok adım, lider kripto para birimi Bitcoin için, kullanıcıların ileriye dönük düşüncelerinin olumlu yönde gelişmesini sağlıyordu. Zira büyük şirketlerin yaptığı yatırımlar, kripto para piyasalarında kullanıcılar tarafından Bitcoin’in daha fazla değer kazanacağı görüşünü güçlendiriyor. Öte yandan büyük şirketlerin yaptığı bu BTC yatırımları sadece kripto para piyasaları kullanıcılarını değil, diğer kurumsal şirketlerin dedikkatini çekmiş durumda. Bir yatırım haberinden sonra adeta piyasada bir başka yatırım şirketinin Bitcoin iştahı artıyor ve ardından yeni bir yatırım haberi geliyor. Buna eklenen son örnek de dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden biri olan Ruffer bünyesindeki Ruffer Investment Company, devasa miktarlarda Bitcoin yatırımı yaptığını duyurdu.

“Savunma Amaçlı Bir Hamle”

Ruffer Investment Company’nin yaptığı Bitcoin (BTC) yatırımı, açıklanan rakamlara göre şirket rezervlerinin %2,5’lik bir bölümünü oluşturuyor. Buna göre şirketin, 600 milyon dolardan daha fazla yatırım varlığını elinde bulundurduğu da ortaya çıkıyor. Zira şirket, Bitcoin yatırımı için 15 milyon dolar bütçe ayırmış. Öte yandan Ruffer Investment Company 600 milyon dolarlık rezervi elinde bulundururken, bağlı olduğu dev yatırım şirketi Ruffer’ın 20 milyar Euro (26 milyar dolar) değerinde yatırım rezervinin olduğu da biliniyor. Ruffer bünyesindeki dev şirketin yaptığı Bitcoin yatırımı sonrası Ruffer, yaptığı açıklama ile bu Bitcoin yatırımını “savunma amaçlı bir hamle” olarak isimlendirdi.

Şirket Altından Alıp, Bitcoin’e Verdi

Piyasa değeri 20 milyar Euro olan Ruffer’a bağlı şirketin, Bitcoin yatırımı yaparken rezervlerindeki altın varlıklarında küçülmeye gittiği ortaya çıktı. Ruffer Investment Company, 620 milyon dolar değerindeki portföyünün, %2,5’lik bölümü ile Bitcoin alırken, rezervlerindeki altınların bir bölümünden vazgeçmiş. Bu da şirketin, ekonomi piyasalarındaki altın – Bitcoin kıyaslamasına hangi açıdan baktığını gözler önüne seriyor. Şirketin, Bitcoin yatırımı ile ilgili 15 Aralık tarihinde hissedarlarına ulaştırdığı bildiride “Bu adım, ilk önce savunma amaçlı bir hamle olarak, Kasım ayında şirketin altın yatırımını azaltmasından sonra atıldı.” ifadelerine yer verildi.

Şirketten Devalüasyona Karşı “Küçük Ama Etkili” Bir Hamle

Son dönemlerde birçok analist ve kripto para uzmanı, Bitcoin’in ilerleyen dönemlerde altına karşı üstünlük kuracağını dile getirmişti. Hatta buna örnek olarak, JPMorgan analistleri ilerleyen zamanlarda altının Bitcoin yüzünden çok acı çekeceğini ve BTC’nin altını tahtından edeceğini iddia etmişti. Öte yandan birçok altın yatırımcısının da yönünü Bitcoin’e çevirdiği de biliniyor. Ruffer Investment Company de bu hamlesinde, devalüasyona karşı “küçük ama etkili” bir hamle olarak altın yerine Bitcoin tercih etmiş.

Yorum Yap