1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Solana Ağının Avantajı Nedir?

Solana ağı son dönemde dikkatleri çekiyor. Solana ağının özellikleri ve avantajları nelerdir? Solana coin fiyatı ne kadar? Merak edilenleri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Solana Ağının Avantajı Nedir?

Bu kripto ağ, kullanıcıların daha hızlı işlem yapabilmesini sağlaması ile dikkat çeker. Yani Solana üzerinden yapılacak işlemlerin, öteki kripto para ağları ile kıyaslandığı zaman çok daha hızlı olduğunu söylemek mümkündür.

Bu sebepten dolayı pek çok kurumsal yatırımcı Solana ağını tercih etmiştir. Ağ üzerinde hayata geçen kurumsal projelerin sayısı da bu sebepten dolayı 250’nin üzerine çıkmış durumdadır. Örneğin bu ağ üzerinden, 1 saniyede yapılabilen maksimum işlem hacmi 25.000 – 50.000 arasındadır. Bu oran, piyasanın en değerli kripto para birimleri olan Bitcoin ve Ethereum ağlarının saniyelik işlem oranlarını bile çok geride bırakmıştır. Yani Solana avantajları arasında en önemli detay işlem çabukluğudur.

Ayrıca bu ağın bir diğer avantajı, Proof of Stake ve Proof of History konsensüslerini bir araya getirerek ölçeklenebilirliği artırması ve kullanım maliyetlerini düşürmesidir. Bununla birlikte enflasyon oranlarını kontrol altında tutabilmek için her yıl yüzde 15 daha az coin üretilecek olduğu kararı da Solana Foundation tarafından bildirilmiştir.

Solana Coin Kaç Dolardır?

SOL Coin Dolar değeri açısından piyasanın en önde gelen para birimlerinden bir tanesidir. Bu kripto para birimi, 2021 yılının Mayıs ayı itibariyle 40 – 45 Dolarlık bir değer aralığına sahiptir.

Solana Ağını Kim Kurdu?

Söz konusu ağın yüksek başarıya sahip olmasından dolayı Solana’nın kurucusu merak edilmiş olabilir. Bireysel ve kurumsal düzeyde pek çok yatırımcısı mevcut olan bu kripto para ağı, Rus kökenli Amerikan bir yazılımcının öncülüğünde kurulmuştur. Ağın tüm yönleri ile sadece tek bir kişi tarafından kurulmuş olduğunu söylemek mümkün değildir fakat ilgili çalışmalara başkanlık yapmış olan kişi Anatoly Yakavenko olmaktadır.

Solana’nın Kurucusu Anatoly Yakavenko Kimdir?

Resmî olarak Solana kurucusu sayılan ve Solana Foundation kurumunun CEO’luğunu icra eden Anatoly Yakavenko, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Illionis Üniversitesi’nin Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun olmuştur.

1999 – 2003 yılları arasında yükseköğrenim hayatını başarı ile tamamlamış olan yazılımcı, ilk profesyonel işini Ocak 2001 tarihinde kurmuştur. Alescere adlı bir yazılım firmasının kurucu üyesi olarak söz konusu firmada 2003 yılına kadar hizmet vermiştir. Ayrıca bu firma, kurumların internet üzerinden kolayca sesli iletişim kurabilmesini sağlayan VOIP hizmeti sunan bir firmaydı.

Bilişim sektöründe her geçen gün kendini ileri seviyeye taşımış olan Anatoly Yakavenko, Solana ağını kurmadan önce en önemli iş deneyimlerini Qualcomm firmasında kazanmıştır. Dünyanın en önemli telekomünikasyon ekipmanı üreticilerinden Qualcomm, Yakavenko’yu 2003 yılında “Bilgisayar Mühendisi” unvanıyla işe almıştır.

Bu süreden itibaren 2006 yılına kadar mühendis mertebesinde çalışan Yakavenko, 2006 – 2009 yılları arasında “Kıdemli Mühendis”; bu tarihten 2012’ye kadar “Kurmay Mühendis”; daha sonra ise 2015 tarihine kadar “Kıdemli Kurmay Mühendis” unvanına sahip olmuştur. Müdürlük seviyesine ulaştığı 2015 – 2016 döneminden itibaren ise Qualcomm kariyerini sonlandırmıştır.