1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Son 1000 Günün Zirvesine Oturan Bitcoin İçin Şimdi Sırada Ne Var?

Bugün öğleden sonra itibarıyla Bitcoin fiyatı, 15 Ocak 2018 yılından bu yana ilk kez 14 bin 100 dolar barajını aştı. Bu fiyatın en son görüldüğü tarih günümüzden tam bin 20 gün önceydi. Yükseliş hareketini sürdüren Bitcoin’in bu zirvesi, Bitcoin whitepaper dokümanının ilk sürümünün 12. yıl dönümüne denk gelmesi de şaşırttı.

Son 1000 Günün Zirvesine Oturan Bitcoin İçin Şimdi Sırada Ne Var?

Günün son dört saatlik BTC/USD grafiğine bakıldığında, boğaların şu anda psikolojik olarak sınır görülen 14 bin dolarlık Bitcoin fiyatının düşmesine neden olan satış baskısının ardından 13 bin 900 doları savunmak için zorlu bir mücadele verdiği görülüyor. Bununla birlikte günlük grafikler analiz edildiğinde, 2020 yılının bir önceki en yüksek seviyesi olan 13 bin 800 dolar dikkat çekiyor. Eğer bu seviden fiyatlar düşme eğilimine devam ederse, bir miktar gün içi destek sağlayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Boğaların yanı sıra ayılar bu durumun üstesinden gelmeyi başarabilirse 13 bin 600, 13 bin 270, 50 – EMA hattında (mavi) 13 bin 190 ve ana kanal desteği 12 bin 970 dolarda ek destekler bulabilmesi söz konusu olacak.

16 Bin Dolara Yürüme Başlayabilir

Bitcoin yatırımcılarının çok heyecan yaşadığı gün içindeki grafikte ilk görünüm ve analizler bu şekildeyken haftalık grafikler de önemli noktalara işaret ediyor. Haftalık BTC/USD paritesi grafiğine bakıldığında ise fiyatların dik bir yükselen kama modelini çizdiği kolaylıkla görülebilir. Bu kama modeli, tipik olarak bir aşağı dönüş modelidir. Fakat fiyat hareketi maksimum konsolidasyona ulaştığı anda önemli miktarda satın alma hacmi hareketliliği gelmesi halinde yeni bir ret de yaşanabilir.

Efsane Baraja Rahat Tırmanabilir

Bir sonraki Bitcoin fiyatı hedeflerine bakıldığında ise, haftalık 14 bin 670, 14 bin 380 ve 15 bin dolar seviyeleri, yükseliş trendinin bu şekilde devam etmesi halinde ilk dikkat edilmesi gereken direnç noktaları olarak karşımıza çıkabilir. En bariz şekilde görülen bu dirençlerden sonra 16 bin dolarlık efsanevi baraja kadar giden yolda, Bitcoin’in yükselişinde dikkat çekecek çok fazla direnç görünmüyor.

Temmuz 2019’dan Beri İlk Yaşanıyor

Bitcoin fiyatlarında 4 saatlik RSI son rallinin göstergede yeni bir yüksek dip ile önceden habercisi olduğu görülebilir. En son dalgalanma Bitcoin’i RSI direnç çizgisinin üzerine itmiş bulunsa da henüz bir zirve yaptığını söylemek mümkün değil. Bitcoin henüz RSI göstergesindeki aşırı alım bölgesinin üzerine bile çıkmadan bu potansiyeliyle dikkat çekiyor.

Bu durum muhtemelen yükseliş trendinin üzerine yeni satış baskısı oluşturması halinde Bitcoin’in kısa vadede 14 bin doların üzerine çıkmasını engelleyebilir. Haftalık RSI’da önde gelen kripto parnın aslında Temmuz 2019 tarihinden beri ilk defa aşırı alım bölgesine girdiği de görülüyor. Bitcoin’in mevcut durumda piyasa hacmi 256 milyar dolara gelmişken piyasadaki hakimiyet yüzdesi ise %62.6 seviyesine tırmandı.

Yorum Yap