1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Soyguncular Bu Kez Fiziksel Olarak BTC Çaldı!

Kripto para piyasalarında, lider Bitcoin (BTC) değerini artırdıkça maalesef kolay yoldan kazanç elde etmek isteyen dolandırıcı ve soyguncuların da iştahı kabarıyor. Daha önce birçok kez Bitcoin dolandırıcılık haberi gündeme gelmişti. Bu haberlerde, dolandırıcılar genelde hack saldırıları ile kişilerin dijital cüzdanlarına saldırıyordu ya da kişilerden aldıkları paralar ile Bitcoin satın alıyordu. Fakat bu kez gerçekleşen Bitcoin soygununda, saldırganlar fiziksel olarak bir yatırımcıdan Bitcoin çaldı!

Soyguncular Bu Kez Fiziksel Olarak BTC Çaldı!

Kripto para piyasalarında, daha önce dünyanın pek çok farklı yerinden dolandırıcılık ve soygun haberleri gündeme gelmişti. Daha çok Uzakdoğu ülkelerinde yaşanan bu dolandırıcılık haberlerinin benzerleri hatta ülkemizde de yaşanmış ve dolandırıcıların Bitcoin (BTC) yatırımı yaptığı da ortaya çıkmıştı. Fakat bu soygun ve dolandırıcılıklarda genelde saldırganlar iki yöntemi kullanıyordu. Kolay yoldan kripto varlık sahibi olmak isteyen saldırganlar, çoğu zaman yazılım bilgilerini kötüye kullanarak insanların dijital cüzdanlarındaki kripto varlıklara el koyuyordu ya da bir şekilde kurbanlardan para toplayan dolandırıcılar, bu paralar ile kripto varlık yatırımı yapıyordu. Bu kez saldırganlar Hong Kong’ta ortaya çıktı ve saldırganlar daha önceki alışılmış yöntemlerin dışında bir yönteme başvurdu. Hong Kong’ta 6 zanlı, bir Bitcoin yatırımcısının Bitcoin’lerini fiziksel olarak çaldı! Bitcoin alışverişi yapma bahanesi ile kandırılan kurban elindeki Bitcoin’leri saldırganlara kaptırınca, polis ekipleri de Bitcoin hırsızlarını aramaya koyuldu.

Yatırımcıyı Yüz Yüze Alışverişe İkna Ettiler

Hong Kong’ta Bitcoin hırsızları, bir yatırımcıdan 15 adet Bitcoin çaldı. Hırsızlık vakasının ardından yatırımcı durumu polise bildirdi ve polis Bitcoin hırsızlarını aramaya koyuldu. Gelen habere göre Bitcoin hırsızları, aksiyon filmlerindeki gibi bir hırsızlık planı yaptı ve yatırımcıyı Bitcoin alışverişi yapma bahanesi ile bir yere çağırdı. Buluşmayı kabul eden yatırımcı daha sonra o bölgeye giderek Bitcoin hırsızlık çetesi ile buluştu. Burada normal bir alışveriş gerçekleştireceğini düşünen yatırımcının başına gelmeyen kalmadı. Hırsızların arabasına binen yatırımcı, önce çeteden ödemeyi aldı ve bu paraları saymaya koyuldu. Ne olduysa tam o sırada oldu ve çete üyeleri kurbanın elindeki para ile birlikte Bitcoin’leri alarak adamı arabadan attı. 500 bin dolar değerindeki Bitcoin’leri alan hırsızlar, iki arabayla birlikte gözden kayboldu.

Kurbanı Alıp Diğer Üyelerin Yanına Gittiler

6 kişi olduğu öğrenilen çetenin, iki araba ile uzaklaştığı öğrenildi. Pazartesi günü gerçekleşen hırsızlık olayında çete üyelerinin ise Çinli olmadıkları detayı ortaya çıktı. Gelen habere göre çeteden iki kişi önce yatırımcı ile bir buluşma ayarladı ve kişiler bir otel önünde yatırımcıyla buluştu. 37 yaşındaki yatırımcı, çete üyeleri ile otel önünde arabaya bindikten sonra alışveriş yapacaklarını düşünmeye başladı. Yapılan yüz yüze görüşmenin ardından 15 Bitcoin için alışveriş ayarlandı ve çete üyeleri yatırımcıyı diğer üyelerin olduğu yere götürdü.

Cep Telefonlarını ve Nakit Parayı Alıp Kaçtılar

Polis tarafından verilen bilgilere göre olay Pazartesi saat 20.00 sularında gerçekleşti. Yatırımcı alışveriş için arabaya bindi ve çete üyelerinden 3 milyon dolar aldı. Ardından soyguncular elindeki parayı saymaya koyulan kurbanın elinden bu paraları ve iki cep telefonunu aldı. Böylece kurban yatırımcı hem elindeki 15 Bitcoin’den oldu hem de nakit paradan oldu. Gelen detaylarda kurbanın fiziksel bir yara almadığı öğrenildi. Şimdilik kurbanın kaybı 500 bin dolar seviyesinde bulunuyor.

Yorum Yap