1. Anasayfa
  2. Kripto Para

SPK Kripto Paralar Hakkında Açıklama Yaptı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kripto paralar hakkında önemli açıklama yaptı. Kripto para sektörü Türkiye’de henüz tam olarak regüle edilmediği için bu alanda çeşitli sorunlar yaşanıyor. En son Thodex ve Vebitcoin gibi platformlarda yaşanan sorunlar pek çok kişinin mağdur olmasına neden oldu. Bu mağduriyet ise yerli kullanıcıların sektöre yönelik şikayetlerinin artmasına neden olurken, diğer taraftan da SPK’ya çok sayıda şikayet yapıldığı belirtildi.

SPK Kripto Paralar Hakkında Açıklama Yaptı

Geçen haftalarda gündeme gelen ve pek çok yatırımcının mağdur olmasına neden olan Thodex ve Vebitcoin gibi platformlarda yaşananlar yerli piyasalarda kripto sektörüne yönelik çeşitli sorunların yaşanmasına neden oldu. Söz konusu iki borsadan da henüz yatırımcıların mağduriyetini giderecek bir hamle gelmezken, durum belirsizliğini de koruyor. Özellikle Thodex platformunun sahibinin henüz yakalanmamış olması ve çoktan en son bulunduğu ülkeyi değiştirme olma ihtimali mağduriyetin nasıl giderileceğine yönelik olarak soru işaretlerini sürdürüyor. Bu konuda da TBMM’ye pek çok dilekçe geldiği ancak muhatabın SPK olduğu ifade edildi.

SPK Defalarca Uyarı Yaptığını İfade Etti

Son zamanlarda yaşanan kripto mağduriyetleri sonucunda TBMM Dilekçe Komisyonu’na çok sayıda şikayet dilekçisi verildiği öğrenildi. Yatırımcıların mağduriyetlerinin giderilmesi için verdikleri dilekçeler binleri aştı. Ancak Dilekçe Komisyonu ise bu durumda muhatap olunacak merciinin SPK olduğunu ifade etti. Bu ifade sonrasında ise SPK tarafından açıklama yapıldı. SPK tarafından yapılan açıklamada kripto para sektörüne yönelik kendilerinin yetki alanlarının olmadığı belirtildi. Bunun yanında daha önceden kripto para sektörüne yönelik çok sayıda uyarı yaptıklarını belirten SPK, yatırımcıların mağduriyetlerinin kendi kararları sonucu olduğuna işaret etti. SPK’nın bu yanıtlaması ise yaşanan mağduriyetin giderilmesini sağlamadığı için tepki yarattı. Özellikle sosyal medya üzerinden SPK’ya yönelik eleştiriler geldi.

Kripto Paralar Yasal Dayanaktan Yoksun Açıklaması

SPK söz konusu cevabında kripto paraların şimdilik Türkiye içerisinde yasal bir dayanaktan yoksun olduklarını ifade etti. Bu bakımdan da yatırımcıların yaşayacakları sorunlar karşısında yalnız kalabileceklerine dikkat çekti. SPK açıklamasında: “Bunlar ile işlem yapan kimselerin herhangi türden bir zarar görmemeleri için dikkatli olmaları ve kripto paralar ile ilgili olarak da işlem yaptıklarında olumsuzluklar ile karşılaşacaklarına yönelik daha önceden uyarı yapılmıştır.”

SPK açıklaması sonrasında kripto paralar ile ilgili kurumun SPK olmadığı da anlaşıldı. Türkiye’de kripto sektöründe en büyük sorunların başında herhangi bir yasal düzenleme olmaması geliyor. Bu yüzden kripto borsalarında işlem yapanların yatırımları temel dayanaklardan yoksun bulunuyor. Yatırımcıların da bu konuya çok dikkat etmeleri gerekiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir