1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Square’in BTC Yatırımı İle Piyasa Yukarı Döndü

Kripto para piyasalarında, fazlasıyla verimli geçen Şubat ayının üçüncü haftasının ardından, hafta arasında da kripto para birimleri yükselişteydi ve lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), fiyatını 58 bin doların üzerine çıkararak yeni rekorlar kırmıştı. Ancak ayın son haftasına girildiğinde, ilk iki günde piyasalarda sert düşüşler yaşandı. Bunun Bitcoin ve piyasalar adına bir fiyat düzeltmesi olduğu düşünülüyordu, trendi tersine çeviren hamle Square yatırımı ile gerçekleşti.

Square’in BTC Yatırımı İle Piyasa Yukarı Döndü

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Şubat ayı başlarında hareketlendi ve ay boyunca hafif ve dalgalı yükseliş eğiliminde seyrederken, ayın üçüncü haftası Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için fazlasıyla verimli bir zaman dilimi oldu. Zira ayın üçüncü haftasında lider Bitcoin öncülüğünde kripto para birimleri devasa yükselişler elde etti ve geçtiğimiz hafta birçok altcoin, lider Bitcoin’e paralel olarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Arka arkaya gelen rekorlar, hafta arasında da devam etti ve Bitcoin Pazar günü 58 bin doların da üstüne çıkarak tüm zamanların rekorunu tazeledi. Ancak ayın son haftasına girildiğinde, kripto para piyasalarında adeta kıyım yaşanmaya başladı. Başta lider Bitcoin olmak üzere diğer kripto para birimleri de Pazartesi ve Salı günü sert ve hızlı değer kaybetti. Piyasalarda bir fiyat düzeltmesi yaşanacağı düşünülüyordu ve bu düşüşler devam ederken, Square yaptığı Bitcoin yatırımı ile Bitcoin adına bir dönüm noktası oluşturdu.

Şirket Yatırımları İle Bitcoin Ayaklanıyor

Geçtiğimiz haftalarda, Bitcoin Ocak ayı başlarından sonra girdiği durgunluk evresinden, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın, Twitter’da paylaştığı gönderiler ve Musk’ın verdiği destek sayesinde durgunluk evresinden çıkmış, Tesla şirketinin 1,5 milyar dolarlık yatırımıyla da şaha kalkarak nihayetinde 58 bin doların üzerine kadar çıkmayı başarmıştı. Birçok kişi Elon Musk’ın ve Tesla’nın, böylece Bitcoin’i ayı piyasasına girmekten kurtardığını düşünüyor. Piyasalarda iki gündür devasa değer kayıpları yaşanıyordu ve yine bir ayı piyasası korkusu oluşmuştu, bu kez piyasaları bu endişeden kurtaran şirket Square oldu.

Square Bitcoin Yatırımını Açıkladı

Dün Square şirketi bir açıklama yaptı ve açıklamada Square şirketinin yeniden Bitcoin satın aldığı belirtildi. Açıklamaya göre, Square 170 milyon dolar değerinde totalde 3 bin 318 adet Bitcoin satın aldı. Şirketin, daha önceden de 50 milyon dolarlık Bitcoin satın aldığı biliniyor ve yılbaşından bu yana şirketin toplam nakit, nakit benzeri ve alınıp – satılabilir menkul kıymetlerinin %5’i Bitcoin olmuş durumda.

Piyasadaki Toparlanmaların Perde Arkası

Dünkü düşüşler sonrası Bitcoin 50 bin dolardaki önemli desteğini kaybetmişti. Square şirketinin yatırım yaptığını açıklaması ile birlikte Bitcoin yeniden 50 bin doların üzerine hızla yükseldi ve toparlanmaya başladı. Piyasaların da ayak uydurduğu bu toparlanmalarda sadece Square şirketinin yatırımı değil, Tether davasının sonuçlanmış olması da etkili oldu. Olumlu sonuçlanan dava sonrasında piyasalar toparlanmaya başladı.

Yorum Yap